%100 Doğal Bıttım Sabunu

Sabun hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Birçok firma ve marka sabun üretiminde oldukça kendilerini geliştirmişlerdir. Sabun üretiminde kullanılan bazı maddelerin ülkemizde bulunmasından yapımının ve temin edilmesindeki çalışma şartlarını da tamamlamamızdan ötürü birçok fabrika da sabun, şampuan vb temizlik ürünleri üretilmekte. Bu gibi üretimlerin fazla olmasından dolayı bizlerin eskiye dönüşü gözlemleniyor. Artık birçoğumuz eskisi gibi çamaşırlarımızda ellerimizde eski sabun kokularını, eski temizlikleri arar olduk. Doğal yollarla yıkanan anneannelerimiz ve dedelerimizin ciltleri saçları gözümüzün önünde canlanmakta. Zaten kalıp sabunlara olan ilgi de kimyasal ürünlerin artması onların kolay ulaşılabilir ve daha cazibeli görünmesinden dolayı tercihlerimizin arasında yok denecek kadar olmasına sebep olmakta. Son 5 yıldır ise eskiye dönüşün sağlanmaya çalışıldığı, doğal gıdaların doğal el yapım ürünlerin ve doğal olan tüm ürünlere olan ilgi gerek yurt dışında gerek ülkemizde oldukça ön plana çıktı. Buda bizleri en doğalını bulma ihtiyacına götürmekte. Sabunlarda da en eski geçmişe sahip asırlık deneyimli, 30 yıl öncesine kadar hemen hemen herkesin kullandığı sabunlardan bıttım sabunu kullanma merakımız ve bıttım sabununa olan ilgiyi artırta. Bıttım sabunu hak ettiği tahtına tekrar oturmayı başardı. Hala bu adımlarla ilerlemeye de devam etmekte. Peki, piyasada aldığımız sabunlar % yüz doğal mı? Nasıl anlarız vb birçok sorudan dolayı güven problemi olmakta.

Bıttım sabunu yapımı

Bıttım sabunu sadece içeriği ile değil yapılış aşaması olarak ta % 100 doğal bir yapıya sahiptir. Bıttım ağaçlarından toplanan meyveler kurulup hala taş değirmenlerde veya taş dibeklerde ta eskilerden bu işi yapan bu sabunu hayatının her alanında kullanan insanlar tarafından yapılmakta. Dövülen bu meyveler sadece su karışımı ile yoğrulup hamur haline gelip asırlardan günümüze gelmiş baskılarda ve kazanlarda kaynatılarak yağları çıkarılmakta. Çıkarılan yağlar yıllar öncesinden bu zamana kadar günümüzde de dışarıda veya kapalı mekânlarda doğal kurutma yöntemleri ile kurutulup kesilmekte. Kesim aşamasında da herhangi bir fabrikasyon materyal veya makinalarda değil elde kesilip kalıplardan çıkarılmakta ve satışa hazır hale gelmekte. Bu yüzdendir ki bıttım sabunu gerek yapım aşaması gerek içeriğindeki maddeler sebebiyle % 100 doğaldır.

Bıttım sabunun bu doğallığı beraberinde bıttım sabunun faydalarını doğurmakta. Bıttım sabununu faydaları anlatmakla bitmiyor. Saç ve saç derinizde ki cildinizdeki faydaları ve dahası. Eskiden insanlar bıttım sabunu ile kıyafetlerini dahi yıkar ve çamaşırlarında ki bıttım sabununun anti septik özelliği ile temizlemekteydiler. Günümüzde sadece saç ve cilt için yararlanıyoruz. Bıttım sabunu ile yıkanan vücutların diğer kimyasallar ile yıkanan vücutlara oranla daha sağlıklı olduğu kanıtlanmış. Bıttım sabunu içerisindeki yapısından ve doğallığından dolayı vücudun nefes almasını sağlamakta. Mikropların barınmasına olanak tanımamakta ve hoş kokusu ile de son derece güzel bir koku yaymakta. Bıttım sabununu düzenli kullanan bireylerin sık sık terleyen koltuk altı, ayak ve saç derisinde hoş bir kokunun yayıldığı terden gelen kokunun giderildiği tespit edilmektedir. Sentetik deterjan ve temizlik ürünleri ile gerçekleştirdiğimiz vücut temizliğimizde anlık olarak katılan kimyasallardan hoş bir koku elde etsek te kalıcı olamamak ta ve vücudumuza temas eden bu kimyasalların cildimize zararı dokunmakta. Sürekli kimyasal ürünlere maruz kalan cildimiz kurumakta ve gözenekleri tıkanmakta. Birde buna dışarıda ki toz duman his ve kirli havada karışınca temizlik gerçekleştirilmemekte. Bıttım sabunu anti septik özeliği ile tüm bu şikâyetlerine son vermekte. Peki, bu sabunların doğal olanını nasıl bulacağız.

Bunun için en doğru adres Siirt bıttım sabunudur. Siirt’te yapılan bıttım sabunları en eski sabun yapılışlarına tanıklık etmekte ve günümüze kadar gelmekte. Bıttım sabunun ana vatanı olarak ta bilinen Siirt bu konuda oldukça kendini geliştirmiş fakat bu gelişimin yanında eskiye bağlılığını ve doğallığını korumayı başarmıştır. Siirt te doğal yollar ile üretimi gerçekleştirilen sabunların temini kolay ve % 100 doğallığı açısından da birçok ünlü isim tarafından da tercih edilmekte. Eğer sabunun Siirt te yapıldığına ve Siirt bıttım sabunu olduğuna eminseniz mutlaka denemelisiniz. Siirt’te yapılan bıttım sabunlarında yan etki, tahriş kızarıklık vb herhangi sorun görülmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir