%100 Doğal Olduğu Kanıtlanan Bıttım Sabunları ve Faydaları

Kimyasal içeren ürünler hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Özellikle alışveriş merkezlerinde sıklıkla raflarda yer alan ürünlerin hepsinde kimyasal madde bulunuyor. Kimyasal maddelerin hepsi insan sağlığını olumsuz yönde etkilese de kolay erişim ve tembellik kimyasal içeren ürünleri kullanımı arttırıyor. Oysa doğal ürün kullanarak hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdekilerin sağlığını koruyabiliriz. Özellikle kişisel temizlikte kullanılan kimyasal içeren ürünler cilt sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi cilt kanseri gibi önemli cilt rahatsızlıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Kişisel temizlikte kullanılan en doğal ürün bıttım sabunlarıdır.

Bıttım sabunları sayesinde kaybettiğiniz cilt sağlığınızı geri getirebileceğiniz gibi, pek çok cilt rahatsızlığının da önüne geçebilirsiniz. Bıttım sabunu %100 doğal içeriği sayesinde cilt rahatsızlıklarının önüne geçer iken aynı zamanda sağlığınızı da korur. Türkiye’nin saygı üniversitelerinden doğal olduğu konusunda sertifikaya sahip olan bıttım sabunları içerdikleri menengiç meyvesi yağı sayesinde hem cildinize hem de saçınıza iyi geliyor. Bazı üreticiler menengiç meyvesi yağı yerine zeytinyağı kullansa da fayda olarak aynı düzeyde fayda sağlayamıyor. Bu nedenle bıttım sabunlarını satın alırken menengiç meyvesi yağı özlü olanı almaya dikkat edin.

Bıttım sabunlarının insan vücuduna olan faydaları doktorlar tarafından onaylanmıştır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanılan bıttım sabunlarının en etkili olduğu yer saç dökülmeleridir. Saç dökülmeleri pek çok insanın karşılaştığı ciddi bir cilt problemidir. Bu cilt probleminin nedeni kimyasal içeren şampuanların saç derisini tahriş etmesi ve kurutmasıdır. Kuruyan saç derisini gerekli besini alamaz ve dolayısı ile saça besin aktaramaz. Beslenemeyen saç dökülürken, tahriş olan saç derisi pul pul olur. Bu hem saç dökülmelerine hem de kepek problemlerine neden olmaktadır. Bıttım sabunu faydaları sayesinde saç derinizi tekrar eski sağlıklı haline döndürebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bıttım sabunlarını sık ve düzenli kullanmaktır. Bıttım sabunları sık ve düzenli kullanıldığında saç derisinin nemini geri kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle beslenen saç derisi dökülmez ve saça gerekli besini iletir. Daha parlak ve güçlü saç kökleri için bıttım sabununu deneyin. Kepek probleminin ve saç dökülmelerinin önüne geçin.

Saç dökülmesinin ve kepek probleminin yanı sıra pek çok insan sivilce ve siyah nokta problemi yaşıyor. Sivilcelerin ve siyah noktaların en önemli oluşum nedeni yağlı ve kirli bir cilttir. Her ne kadar yüzünüzü her gün yıkasanız da gözenekleriniz dar ise yüzünüz tamamen temizlenmez. Gözeneklerde biriken kir ve toz siyah noktaya dönüşür. Bunu engellemek için bıttım sabunlarından yardım alabilirsiniz. Bıttım sabunları cildinizdeki gözeneklerinizi genişletir ve içlerini temizler. Ayrıca sivilcelerin en iyi ortamı olan yağlı cildinizin yağ dengesini de ayarlar. Böylelikle sivilcelerinizden ve siyah noktalarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Bıttım sabunları aynı zamanda egzama ve mantar gibi iç hastalıkların yayılmasını da engelleyerek size avantajlar sunuyor. Kaşıntı ile yayılan egzama ve mantar için kaşınan bölgenize sık sık bıttım sabunu ile uygulama yapar iseniz kısa süre içerisinde kaşıntının yok olduğunu göreceksiniz. Kaşıntı biterse egzama ve mantar yayılmaz. Böylelikle bu problemden de kurtulmuş olursunuz. Bıttım sabunlarının içerdiği menengiç meyvesi yağı ile saç bakımınızı da yapabilirsiniz. Saç bakımı için para harcamanıza gerek yok. Bıttım sabunları ile daha gür, daha parlak daha güçlü saçlara sahip olmak çok kolay.

Bıttım Sabunlarının Üretiliş Aşamaları

Bıttım sabunu ülkenin pek çok yerinde üretilse de asıl kökeni Siirt’tir. Bu nedenle Siirt bıttım sabunu olarak da anılıyor. Siirt’te yetiştirilen bıttım ağaçlarının meyvesi olan menengiç meyvelerinden üretilen sabunun üretiliş aşamaları oldukça uzun ve meşakkatlidir. İlk olarak bıttım ağaçlarından Eylül ayında toplanan menengiç meyveleri çürüklerinden ayıklanarak yıkanır. Tozlarından ve çürüklerinden ayrıştırılan menengiç meyveleri değirmende öğütülür ve toz haline getirilir. Ardından ılık su ile yoğrularak yağı çıkarılır. Çıkarılan yağ bir kapta bekletilirken başka bir kazanda sabunlaşma tepkimesini başlatacak olan odun külü ve su kaynatılır. Kaynayan bu kazana elde edilen menengiç meyvesi yağı eklenir ve kaynatılmaya devam edilir. Su buharlaşınca geriye sadece sıvı halde bıttım sabunları kalır. Bu sabunlar kazandan alınır ve katılaşması için beklenir. Ardından dilimlenir ve paketlenir. Yurtdışında ve yurtiçinde alıcılara ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir