21. Yüzyıl Saç ve Cilt Mucizesi Bıttım Sabunu

Güney Doğu Anadolu bölgesinde üretimi sağlanan ve ülkemizin pek çok bölgesine gönderilen Bıttım sabunu, doğanın mucizelerinden biridir. Sağlık açısından zararlı olmaması, aksine yararlı oluşu, anatomik olarak da sağlıklı oluşu ve bunun yanı sıra saymakla bitemeyecek kadar çok faydası bulunan Siirt Bıttım sabunu satın alınabilmektedir. Henüz çok fazla ön plana çıkmamış oluşu sizi yanıltmasın. Bir süre sonra pek çok yerde bu sabunun adını duyabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretilir?

“Çitlembik Ağacı” olarak bilinen fıstık ağaçları üzerinde henüz aşı işlemi uygulanmadan önce toplanan bıttımlar, ayıklanır ve yıkanır. Akabinde kaynatılarak yağı ayrıştırılır. Ayrıştırılan yağ ile köstük birleştirilerek sabun kıvamına gelene dek karıştırılır. Oldukça büyük kalıplarda soğumaya bırakılır ve ardından tuğla misali küçük boyutlar halinde kesilerek kullanıma hazır hale getirilir ve satışa çıkarılır. Bıttım sabununun üretimi oldukça meşakkatli olsa da, sağlıklı bir ürün ortaya çıktığı ve pek çok kesim tarafından kullanıldığı için üretimi el yapımı olarak sürdürülmektedir.

Bıttım Sabunu ve Detaylı Bilgiler

Güney Doğu Anadolu yöresi dahilinde farklı şehirlerde üretilen sabun, değişiklik göstermektedir. Aralarında en sağlıklısı ve en çok tercih edileni olan Siirt bıttım sabunu satın almak gerekir. Büyük şehirlerde de satılan ürün, doğal bitkisel ürünler satan aktarlardan alınmalı, marketlerde üretilen bıttıma itibar edilmemelidir. Çünkü bu popüler satılan sabunlarda katkı maddesi de bulunabilmektedir. Doğal satılan Bıttım sabunu yararları oldukça fazladır. Yan etkisi bulunmayan bu sabun, düzenli olarak kullanıldığında etkisini kısa bir süre içerisinde göstermektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu faydalarını görmek isteyen kişi, ürünü satın aldıktan sonra kullanım önerilerini dikkate almalı ve aksatmadan uygulamalıdır. Sabunun kullanımı esnasında, eş zamanlı olarak bir başka ürünün de kullanılması, ürünün etkisini gösterememesine neden olur. Saç bakımı, sabunun en çok kullanıldığı alandır. Saç dökülmelerinde büyük bir azalmaya yol açan bıttım, kelliğe çare olarak da önerilmektedir. Fakat çabuk sonuç vermesi için aşırı kullanımı, aşırı kuruluk ve yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu nedenle haftada en fazka üç defa kullanılması önerilmektedir. Kişi, saçını sabunla yıkayarak, ılık su ile durulamalıdır. Saçta ve saç derisinde sabun kalıntısı bırakılması da kuruluk sebebi olabilir. Durulama işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Bu işlem sonrasında saç derisi gözenekleri açılarak saç derisi ve saç dipleri beslenecektir. Bu da saçların sağlıklı bir hal almasına ve ikinci adım olarak da uzamasına yardımcı olmakta, süreci hızlandırmaktadır. Yalnızca saç dökülmesinde değil, saçların canlanmasında ve güçlenmesinde de büyük oranda etkilidir.

Bıttım sabunu yararlarından bir tanesi de ciltte gözlenmiştir. Özellikle yağlı ciltlerde düzenli kullanımda yağ miktarını azaltır ve buna bağlı olarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltır. Akne tedavisi için de önerilen bıttım sabunu, her akşam veya her sabah köpürtülerek cilde uygulanmalı, ardından soğuk su aracılığıyla durulanmalıdır. Boyun, sırt bölgesindeki sivilceler için de kullanıma uygun olup, sivilce azdırma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. İçeriği, akne oluşumuna neden olan bakterileri ortadan kaldırır.

Saçta ve ciltte kullanımında Bıttım sabunu faydaları görülmeye başlamadan önce, bir hafta – on gün kadar bir kuruluk gözlemlenebilir. Saçlar parlaklığını yitirebilir ve ciltte de kuruluk sorunu baş gösterebilir. Ancak kullanıma devam edilmesi halinde bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Cildiniz sabuna alışma evresini atlattıktan sonra olumlu tepki vermeye başlayacaktır. Parlayan saçlar aynı zamanda ipek gibi olur ve yumuşacık olur.

Bıttım Sabununun Bilinmeyen Faydaları

Sedef, egzama veya mantar gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde Bıttım sabunu kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak tedavinin başarılı olması, ürünün çok düzenli bir şekilde kullanımına bağlıdır. bazı ifadelere göre, beyazlamış saç tellerinde de koyulaşma sağladığı ifade edilmektedir. Ciltteki akne problemlerini gidermesinin yanı sıra cildi canlandırarak ölü hücre ve bakterilerden arındırır, doğal bir parlaklık sağlar. Kırılan ve sürekli kopan saçların bakımında da olumlu etki gözlenmiştir. Yağ dengesi düzenleyici özelliği sayesinde yüz, boyun, sırt bölgelerinde ve saç derisinde aşırı yağlanmanın da önüne geçer.

Bıttım sabunu, katkı maddesi içermez ve doğal bir üründür. Siirt yöresindeki Bıttım dışındaki sabunlara çok itibar edilmemesi önerilir. Katkı maddeleri ile dolu kimyasal bakım ürünleri yerine, siz de tamamen doğal olan bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir