Anti Septik Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu Türkiye’nin Siirt ilçesinde yetişen bıttım bitkisi ile yapılmaktadır. Tamamen doğal ürünler kullanılarak elde edilen bıttım sabunu kimyasal bulundurmaması dolayısıyla kullananlarda hiçbir yan etki yapmamaktadır. Saç ve cilt bakımının yanı sıra bıttım bitkisi kaynatılıp içildiğinde diğer hastalıklara da iyi gelmektedir.

Bıttım sabunu yapılırken ağaçta yetişen bu bitki yılın belli zamanlarında toplanır ve yöre halkı tarafından çürük olanları ayıklanır. Ayıklanan bıttımlar daha sonra ezme işleminden geçer. Ezme işlemi genellikle değirmenler kullanılarak yapılmaktadır. Değirmenlerde öğütülen bıttımın yağı çıkartılır ve sabun üreticileri tarafından toplanır. Toplanan yağlarla hiçbir kimyasal katılmadan sabun yapım aşaması başlar. Sabun yapımı genellikle üç çeşitten oluşur. Kaynatma soğutma ve endüstriyel üretim şeklinde olur. Bıttım sabunu üretilirken kaynatma veya soğutma yöntemi ile yapılır. Endüstriyel üretim genellikle piyasada bulunan sabunlar, şampuanlar, duş jelleri ve diğer bakım ürünlerinin üretimi için kullanılmaktadır.

Bıttım Sabunu Nelere İyi Gelir;

1) Bıttım Sabunu Anti – Septiktir: Siirt bıttım sabunu içerisinde anti septik özelliği olan özler içermektedir. Bu sebepten dolayı kullanıldığı alanda derinlemesine temizlik yapma özelliği vardır. saça ve cilde uygulanabilir. Saça uygulandığında saç derisinde yaptığı derinlemesine temizlik ile bakteri ve mikroplardan sizi kurtarır. Temiz olan saç derisinde de kepek problemi oluşumu engellenmektedir. Kepek problemi yaşayan kişiler bıttım sabunu kullanarak kepek sorunlarını bitirebilirler. Ayrıca kepek problemi yaşamasınız bile bıttım sabunu kepek oluşumunu engellemektedir.

2) Bıttım Sabunu Saçınızı Gürleştirir: Farklı sebeplere bağlı olan saç dökülmesi ve kellik bir çok insanda görülmektedir. Özellikle genetik özelliklerden dolayı saç dökülmesi ve kellik yaşayanlar bu soruna çözüm bulamamaktan şikayetçi olurlar. Siirt bıttım sabunu içerdiği vitamin ve proteinler dolayısıyla saç kökünün güçlenmesini sağlar ve saçların köke daha sıkı tutunmasına yarar. Saç kökü sağlam olan saç tellerinin de dökülmesi oldukça zordur. Hiç birimiz genç veya ilerleyen yaşlarımızda saç dökülme problemi ve kellik yaşamak istemeyiz. Bıttım sabunu kullanarak saçınızın dökülme oranını azaltabilirsiniz. Bıttım sabununu düzenli bir şekilde kullandığınızda saç dökülmesiniz zaman içerisinde azalacak ve duracaktır.

3) Bıttım Sabunu Saçın Beyazlamasını Engeller: Saç beyazlaması da genetik özelliklerden kaynaklanabildiği gibi farklı faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bıttım ağacı Siirt bölgesinde saçın rengini koyulaştırması özelliğiyle ismini duyurmuştur. Yöre halkı ağacın yapraklarını saçlarına sürerek saçlarının daha koyu renk olmasını sağlamaktadır. Bıttım sabunu da ağacın yaprakları ile aynı etkiyi yaratmaktadır. Bıttım sabunu faydaları arasında saça uygulandığında saçın rengini koyulaştırma özelliği vardır. Hem saç beyazlamasını engeller hem de geciktirir. Bu sabun özellikle yaşı ilerlemiş kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak önleminizi daha önceden alarak saçlarınızın beyazlamasına engel olabilir ve mümkün olduğu kadar geciktirebilirsiniz.

4) Bıttım Sabunu Vücuda Uygulandığında: Saça uygulandığı gibi vücut temizliği ve bakımı için de bıttım sabunu faydaları mevcuttur. Cilde uygulanan sabun rahatsızlık verici kaşıntıları durdurması ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında oluşan kaşıntıları önleyerek derinin tahriş olmasını ve iltihaplanmasını engeller. Daha önce de bahsettiğimiz anti-septik özelliği ile cildi derinlemesine temizleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Sivilce problemi yaşayan ciltler bıttım sabunu kullandığında sivilceler kurur ve bir daha çıkmamak üzere geçerler. Ayrıca diğer bakım ürünlerinin aksine bıttım sabunu sivilceleri geçirirken cildinizde iz kalmamasını sağlar. Siyah nokta problemi yaşayanlarınız da bıttım sabununu gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Bıttım sabunu siyah noktaları deriden söküp atar ve oluşumunu engeller.

5) Bıttım Sabunu Vücutta Oluşan Yaraları Geçirir: Bıttım sabunu vücudunuzda oluşan egzama ve mantar gibi problemler için de kullanılmaktadır. Sabunu vücudunuza uyguladığında egzama ya da mantar gibi sorunlarınız varsa içerdiği proteinler sayesinde cilde ihtiyacı olan bakımı sağlar ve yaralarınızı geçirir.

Bıttım Sabunu Nasıl Uygulanmalı:

  • Bıttım sabununu saçınıza ya da vücudunuza uygularken masaj yaparak uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu, sabunun daha çok etki etmesini ve sorunlarınızın daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır. Sabunun içerdiği özler ciltte bulunan hücreler tarafından emilerek etkisini daha hızlı göstermesini sağlar.
  • Bıttım sabunu kullanırken kesinlikle herhangi bir yan ürün kullanmanıza gerek yoktur. Bu sabunu saçınıza ya da vücudunuza uyguladıktan sonra şampuan veya duş jeli uygulamamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir