Antiseptik Özelliği ile Bıttım Sabunu

Neredeyse tüm sabunlar bazı tip antiseptik maddeler içerir, böylece mikropları öldürmek ve hastalığın yayılmasını önlemek için özel bir antiseptik sabun seçmek zorunda kalmamanızı sağlar. Antiseptik cilt üzerinde kalan ya da büyüyen bakteriler ve diğer hastalıklara yol açan organizmaların önleyen bir maddedir. Sabunun herhangi bir türü ellerinizi doğru el yıkama tekniği kullandığınız sürece sizi korur ve organizmaların temizlenmesine yardımcı olur. Ancak bıttım sabunu sıradan sabunlardan biri değildir. İçinde kansere ya da kalıntılara yol açacak, cildi temizlerken zarar verecek bir içerik yer almaz. Bu nedenle ona sabun demek yerine doğal bir mucize demek gerekir. Antibakteriyal maddeler bulunan sabunlar genelde doğal olmaz ve sadece elleri temizlemek için kullanılır. Cilt ya da saç üzerinde kullanıldığında, tahrişe, döküntüye, kaşıntıya, kuruluğa ve yanmaya neden olur. Bıttım sabunu ise olumsuz bir etki bırakmadan hem saç hem de deri üzerinde kullanılabilir.

Kullanım amacı sadece temizlik değildir. E vitamini içeriği ile cildinizi temizlerken yeniler, içerdiği besin ve yağ değerleri ile cildi ve saçları besler, korur, nemlendirir, parlatır, canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Koruma işlemini bakterileri cilt üzerinden uzaklaştırarak gerçekleştirir. Bu nedenle saçta kepek kalmaz ve ciltte mantar ya da sivilce oluşmaz, varsa da ortadan kaldırılması için savaşır. Birkaç yıkamadan sonra farkı gözle görülür şekilde fark etmenizi ve cildinizin nefes alıp tazelendiğini hissetmenizi sağlar. Bıttım sabunu faydaları anti septik sabun seçerken, nemlendirici, temizleyici, koruyucu, tazeleyici ve daha birçok özelliği bir arada sunan özellikler taşır. Üstelik Siirt bıttım sabunu cebinizi de rahatlatır. Saçlarınız için kullanırsanız şampuan, saç kremi ve maskeyi içinde barındırır. Tüm bunları sadece tek seferde bıttım sabunu ile uygulamanızı sağlar.

Bir antiseptik sabun yaparken birkaç ortak antibakteriyel madde kullanılır ve her birinin farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Doğal sabunlar genellikle doğada antiseptik olan uçucu yağlar içerir. Siirt bıttım sabunu da yan etkisi olmayan el yapımı bitkisel sabunlardan biridir. En yaygın tipi ağaç yağlardır ve bıttım da menengiç ağacının meyvesinden elde edilir. Sadece birkaç büyük bilimsel çalışmalara dayanan verilere bakılırsa, en iyi doğal antibakteriyel ajanların biri olarak kabul edilen ağaç türlerinden biridir. Aynı zamanda her cilt tipinde kullanımı güvenlidir. Bu ağacın yağı çok sık konsantrasyonlarda kullanılmaz belirli oranları vardır. Çünkü çok yüksek şekilde kullanılırsa cilde hasar verebilir. Bunun olmaması için soğuk presleme yolu ile hiçbir işleme tabi tutulmadan yağ alınır.

Dışarıdan aldığınız sabunlarda genellikle, alkol, etanol veya propanol formunda antiseptik madde olarak kullanılır ve size sunulur. Bu cildinizi temizler ama koruma görevini sağlayamaz. Aynı zamanda cildi kurutur ve yaşlı bir görünüme kavuşturur. Siirt bıttım sabununda böyle bir durum söz konusu değildir. İçerisinde alkol yer almaz ve cildi kurutmak yerine nemlendirir. Ekstra bir nemlendirici ya da temizleyici kullanmanıza gerek yoktur. Bitkisel sabunlarda yanma veya batma hissine neden olabilecek kimyasallar da yer almaz.

Triklosan, pestisit türü de aynı zamanda yaygın olarak antiseptik sabun diye tabir edilen ürünlerde kullanılır. Ancak bunlar uzun vadede hormon sorunlarına neden olan ve hayvansal etkiler taşıyan formlardır. Bıttım sabunu içinde hayvansal ürüne rastlanmaz. Uzun vadede size zararlı değil yararlı olabilecek bileşikler içerir. Hijyen başta olmak üzere vücudun tüm isteklerini karşılar. Kullanımı konusunda bir yan etkiye rastlanmaz. Aksine kısa sürede daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı içerdiği vitamin ve mineraller ile gerçekleştirir.

Antiseptik sabun seçerken onun sadece antiseptik olmasına bakılmamalıdır. Saç ya da deri sağlığı için ne gibi özel etkilerinin olduğu da araştırılmalıdır. Dışarıdan aldığınız kimyasal sabunlar hassas ciltlerde anti bakteriyel etki göstermek adına tahrişe neden olur. Bıttım sabunu kullanırken bir yan etki olmaz, yalnızca bol su ile durulanması daha olumlu bir sonuca yol açacaktır. Alerjisi olan kişilerin de kullanmasında bir sorun ortaya çıkmaz. Parfüm içermeyen yapısı ile herkes rahatça vücudunu ve saçını bıttım ile tazeleyebilir. Bıttım sabunu faydaları saymakla bitmez ancak, anti aging, koruma, enfeksiyonları önleme, nemlendirme ve bakım etkisi bilinmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir