Asırlık Bıttım Sabunu

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile hızlı tüketim çağına girmiş bulunduk. Bu yüzdendir ki ninelerimizden anneannelerimiz den gelen bir sürü geleneklerimizi geride bıraktır. Birçok şifa kaynağı unutuldu. Maalesef eski ustaların eski mesleklerin ve zanaatkarlarında unutulduğu gibi. Sizlere bu gün asırlardan bu yana 3 bin yıllar geçmişe sahip bir gelenek, bir şifa kaynağı aynı zamanda sağlık iksirini paylaşacağız.

Bu iksir bıttım sabunu. Bıttım üç bin yıllık geçmişe sahiptir, sabun haline nasıl gelir bu serüveni öncelikle paylaşalım. Bıttımın üç bilinen farklı ismi bulunmaktadır. Menengiç, çitlembik ve bıttım. Bu üç ismi duyduğunuzda her üçünün de aynı şeyden bahsettiğini unutmayalım. Bıttım Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen asırlık geçmişe sahip olan bir ağaçtır. Bıttım ağacı meyve veren, meyvesi kuruyemiş olarak tüketilen aynı zamanda sadece meyvesinden değil dal ve yapraklarından da fayda sağlanan bir sakız ağacı türüdür.

Sakız ağaçlarının yetmiş çeşit türünden sadece bir tanesidir ve ağaçta salgılanan sakızdan da çeşitli sektörlerde bölge halkı faydalanmaktadır. Çitlembik veya menengiç denilen bu meyve daha olgunlaşmadan toplanır. Olgunlaşmadan ham yeşil haldeyken aşısı yapılırsa büyüyüp kuruyemiş olarak soframızı süsleyen fıstık halini alır. Oysa bıttım sabunu yapabilmek için fıstık olmadan daha ham yeşil halde iken toplanması gerekiyor. Bıttım sabunu elde etmek için toplanan bu meyve temizlenir, arındırılır ve kuruma evresine geçilir. Yaklaşık iki haftalık bir süreç zarfında kuruma işlemi tamamlanan bıttımlar belirli miktar su ile karıştırılıp yoğrulur ve hamur kıvamını alır.

Hamur baskı altına konularak yağını dışarıya salgılamasını sağlanır. Yağını bırakan bıttımın posası farklı alanlarda değerlendirilip yağı sabun yapımında kullanılır. Yağının salgılanması ile tekrar sabun haline gelmesi için su karışımları ile kaynatılır buharlaştırılır ve dışarıda geniş kaplara dökülerek kuruması beklenir. Bu aşamada kuruması önemlidir aksi halde kalıp şeklinde çıkmayacaktır. Kuruyan sabun bütünü teller yapımı ile yine el yapımı olarak kesim aşamasına alınır. Ve kare, dikdörtgen veya silindir şeklinde hazırlanarak satışa sunulur. Bıttım sabunu faydalarına bakıldığında saymakla bitmemektedir.

Fabrikasyon birçok şampuan ve sabunun kolay ulaşılabilir ve reklamlarının da sıkça yapılır olmasından dolayı hemen hemen hepimiz evimizde sabun ve şampuanlarımızı hazır ürünlerden temin etmekteyiz. Buda yaşam standartlarımızı daha da düşürüp daha fazla kimyasalı vücudumuz ile kaynaştırdığımız anlamına gelmektedir. Bu yüzdendir ki gerek cildimizde gerek saç ve saç derimizde şikayetlerin artmasına zaten dökülen yıpranan saçlarımızın ve kuruyan derimizin şikayetlerinin bu fabrikasyon ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasallar ile daha da arttığını gösteriyor.

Bıttım sabunu faydalarına bakıldığında oldukça fazla bu yüzdendir ki dermatologlar ve alternatif tıpla uğraşan birçok hekim tarafından bıttım sabunu önerilmekte. Saç derisini canlandıran saçların daha parlak ve daha güçlü olmasına yarayan bu sabun saç ve saç derinizin nefes almasına yardımcı olarak saçlarınızın dökülmesini engelleyecek ve daha ilk kullanımlarda dahi dökülmenin azaldığını göreceksiniz. Gün boyunca dışarıda egzoz dumanına, kimyasal gazlara, kullandığımız fabrikasyon ürünlerinde içerisindeki kimyasallar ile maruz kalan saçlarımız hava alamamakta saç sağlığımızı gittikçe kaybetmekteyiz. Bu yüzdendir ki düzenli kullanım ile bıttım sabunu tercih edilmeli. Siirt bıttım sabunu Neden Siirt bıttım sabunu tercih etmeliyiz. Farklı bir yörenin bıttım sabunu olmaz mı?

Siirt in özelliği nedir gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz. Siirt bıttım sabunun özelliği Siirt’te yetişen bıttım ağaçlarından kaynaklanmakta. Makro klima iklim bölgesinin mümkün olduğu ülkemizde farklı yörelerde de fıstık ağaçları yetişse de Siirt bıttım ağaçları daha kaliteli ürün verip gerek toprağından gerek 3 bin yıllık geçmişi sayesinde daha fazla yağ ve daha fazla vitamin mineral içermektedir.

Bu vitamin ve minareler ile de daha fazla vücudunuz faydalanmakta ve diğer yörelere oranla Siirt bıttım sabunun farkını ortaya çıkarmakta. Üç bin yıllık ağaçlardan günümüzde halan daha meyve verdiğini bu ağaçlardan faydalanıldığını bilmek sizlerin de saç ve vücut sağlığınız açısından Siirt bıttım sabununu tercih etmenize sebebiyet verecektir. Ayrıca Siirt’te yıllarca bıttım sabunu yapan aileler hiçbir katkı maddesi kullanmayıp tamamen menengiç yağı ile bu sabunları üretmekte. Sınırlı sayıda üretimi yapılsa da bu sabunlara ulaşmak oldukça kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir