Bıttım Sabunları Her Derde Deva Olmaya Devam Ediyor

Sağlıklı saçlar, sağlıklı bir cilt, sağlıklı dişler, sağlıklı bir ten için doğal ürünleri hayatınızdan çıkarmamalısınız. Gelip geçen zaman içerisinde gelişen teknolojiden de ötürü seri üretimle üretilen kimyasal maddeler hayatımızın tamamına yayılmış durumadır. Oysa doğal ürünlerin daha sağlıklı olduğu gerçeği bilindiği halde kimyasal ürünlerin kullanılması oldukça trajiktir. Kimyasal ürünler seri üretim malları olduğundan hem fiyat bakımından hem de ulaşım bakımından oldukça avantajlıdır.

Fakat sağlık açısından oldukça zararlıdır. Sadece yetişkinler değil çocuklar da bu kimyasal ürünleri kullanmaktadır. Dolayısı ile daha hassas olan ciltleri ve vücutları daha çok hasar görmektedir. Sizde sevdiklerinizi ve çocuklarınızı en önemlisi de kendinizi korumak istiyor iseniz kendinize bir iyilik yaparak doğal ürün kullanmaya başlayın.

Şampuanlar ve sabunlar cildi kurutucu etkiye sahiptir. Fakat cilt kuruluğu beraberinde pek çok cilt rahatsızlığını da peşinden getirmektedir. Bu cilt kuruluğunu engellemek için cildin nem dengesini koruyacak ürünlere ihtiyaç vardır. Her ne kadar nem arttırıcı kimyasal ürünler olsa da doğal bıttım sabunu kadar cildi nemlendiremez. %100 doğal bıttım sabunları sayesinde cildinizin nem dengesini korurken sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bıttım sabunu faydaları oldukça uzun bir listeye sahiptir. İlk başta saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir. Saç dökülmesi kuru ve iyi besin alamayan ciltlerde görülüyor. Bıttım sabunları saç derilerinizi besleyerek nemledirir.

Bu sayede saç dökülmeleriniz ve kepek problemleriniz kolaylık il tedavi olur. Ciltte bulunan yaralar, tahrişler ve cilt lekeleri günlük hayatta yaşam kalitesini düşüren unsurlardır. Bu cilt lekelerini geçirmekte kullanılan bıttım sabunları ile cildinizdeki hücrelerin kendisini daha çabuk yenilemesini sağlayabilirsiniz.

Vücut doğal yapı taşlarından oluştuğundan doğal ürünlerin kullanılması daha çabuk geri dönüş sağlar. Bıttım sabunları sadece yüz ve saça değil aynı zamanda iç hastalıklarına da iyi gelmektedir. Doktor tavsiyesi ile alternatif tıpta da kullanılan bıttım sabunları sayesinde egzama ve mantar gibi iç hastalıklarınızı kolaylık ile atlatabilirsiniz. Bıttım sabunları ergenlik sivilcelerine de iyi gelmektedir. Pek çok dermatolog hastalarına Siirt bıttım sabunu önermektedir. Çünkü bileşimindeki maddeler yüzdeki gözenekleri açarak cildin nefes almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Nefes alan gözeneklerde kir toplanmaz, dolayısı ile sivilce oluşumunda büyük bir düşüş görülür. Ayrıca bıttım sabunları kaşıntılı bölgeye uygulandığında kaşıntının geçtiği de bilinmektedir.

%100 Doğal Bıttım Sabunlarının Üretim Süreci

Bıttım sabunları Siirt’te üretilmekte olup Güney Anadolu’da da sıklıkla kullanılmaktadır. Doğal yaşama gönül vermiş insanlar tarafından daha sıklıkla tercih edilen bıttım sabununun üretimi uzun bir zaman almak ile birlikte oldukça da zordur. Bu yüzden bıttım sabunları kilogram fiyatı 15 TL’den satılmaktadır. Bunun en büyük nedeni oluşumundaki emektir. Bir bıttım sabununun üretilmesi için Eylül ayında bıttım ağaçlarından menengiç meyvesi toplanmalıdır. Bu menengiç meyveleri halka arasında bu isimle anılır. Aslında bıttım olarak adlandırılan menengiç meyveleri toplandıktan sonra çürükleri ayrılır. Temizlenip yıkanan menengiç meyveleri 10 gün kadar doğal ortamda kuruyama bırakılır. Ardından kuruyan ve işleme hazır olan menengiç meyveleri değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Bu toz karışım orta sıcaklıkta bir su ile bir kazanda yoğurulur.

Bu yoğrulma işlemi yaklaşık 2 saat sürer ve sonucunda menengiç meyvesi yağını bırakır. Bu yap daha sonra kullanılacağı için ayrılır ve bekletilir. Bu sırada başka bir kazanda su ve odun külü birlikte kaynatılır. İyice kaynatılan bu karışıma ayrılan yağ yavaş yavaş eklenir. Bu karışımın yanında ayrıca başka bir kazana daha 24 litre su ile sabun tepkimesini oluşturacak madde eklenerek kaynatılır. Bu madde daha önce kaynayan su, kül ve menengiç meyvesi yağına yavaş yavaş ilave edilir.

Ardından 16 saat kaynatılan kazandan su buharlaşınca geriye kalan posadan sabun ayrıştırılır ve sıcak bir şekilde başka bir kaba alınarak 2 gün boyunca doğal koşullarda soğutulur. Sonrasında kare, küp, silindir ya da dilim şeklinde kesilerek alıcı ile buluşturulur. Doğal bir güzelliğe sahip olmak istiyor iseniz doğal ürünler kullanmalısınız. %100 sağlıklı %100 doğal bıttım sabunları ile cildinize sağlığını geri kazandırabilir, sivilcelerinizden kurtulabilir, parlak, güçlü ve sağlam saçlara sahip olabilirsiniz. Sizde doğal yaşamı seçin doğal ürünleri kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir