Bıttım Sabunları İle Gelen Sağlık

Doğal bir hayat sürmek sizi hem hastalıklardan uzak tutar hem de uzun bir ömür sürmenizi sağlar. Türkiye’nin Doğu yakasında doğal ürün kullanımına çok dikkat ediliyor. Gıdadan tekstile, temizlik ürünlerine kadar her ürün elde üretiliyor ve kullanılıyor.

Bu nedenle Doğu Bölgesinde yaşayan insanlar daha sağlıklı bir yaşam sürüyor. Özellikle temizlik ürünlerinde kullanılan doğal ürünler sayesinde cilt rahatsızlıkları son buluyor. Batı’da ise durum ne yazık ki içler acısıdır. Çünkü Batı insanı daha aktif iş hayatına sahip olduğundan sağlığına pek düşkün olmuyor. Kimyasal içeren ürünleri satın alıyor ve kullanıyor. Aslında kimyasalların zararlı olduğunun bilincinde olan insanlar yine de erişim kolaylığı nedeni ile kimyasal ürünleri tercih ediyor.

Doğal ürün denilince akla gelen ilk isim şüphesiz ki bıttım sabunlarıdır. Bıttım sabunu sayesinde cilt rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz. Çünkü bıttım sabunlarının içerdiği menengiç meyvesi yağı cildi besleyici özelliğe sahip. Bu yağ sayesinde cildinizin ihtiyacı olan tüm besinleri, vitamin ve mineralleri karşılayabilirsiniz.

Bıttım sabunu faydaları sayesinde cilt rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz. Öncelikle bıttım sabunlarının bilinen en önemli faydası saç dökülmelerini engellemesidir. Saç dökülmelerini engellemek için saç derisinin beslenmesi gerekiyor. Aynı zamanda saç derisinin nem dengesinin de sağlanması gerekiyor.

Bıttım sabunları sayesinde saç derinizin nem oranının düzenlenmesini ve beslenmesini sağlayarak bu tür problemlerin önüne geçebilirsiniz. Sadece saç dökülmesi ve kepek problemi değil, aynı zamanda da sivilce ve siyah nokta problemlerine de çözüm buluyor. Siyah nokta ve sivilce problemi özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve gözeneklerin havasız kalmasından kaynaklanıyor.

Bıttım sabunları sayesinde gözeneklerinizi açabilir, içerideki kirleri temizleyebilirsiniz. Böylelikle hem yağından arınan cilt daha kolay nefes alır hem de sivilce ve siyah nokta probleminin önüne geçilir. Uzmanlar tarafından da %100 doğal ürün olduğu kanıtlanan bıttım sabunları sayesinde sizde sağlıklı bir yaşam süreceksiniz.

Bıttım sabunu faydaları arasındaki en önemli unsurlardan biri de cilt lekelerine ve cilt tahrişlerine iyi gelmesidir. Cilt lekelerinin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları teninize direkt olarak etki ettiğinde cildin yapısını bozar ve cilt kanserine kadar pek çok problemin nedeni olur. Cilt lekeleri, güneş lekesi olarak da bilinen koyu renkli beneklerdir. Bu benekler hem sağlığınızı hem de cilt görünümünü bozar. Bunları iyileştirmek için cildin yapısını tekrar sağlamak gerekiyor.

Bıttım sabunu kullanarak cildinizin yapısını yenileyebilir, cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bıttım sabunları egzama ve mantar tedavisinde de kullanılıyor. Şöyle ki egzama ve mantar kaşıntı yolu ile ilerliyor ve diğer bölgelere yayılıyor. Bu yayılmayı engellemek için kaşıntılı bölgenin kaşıntısından kurtarılması gerekiyor. Bıttım sabunları sayesinde kaşıntılı bölgelerden kaşıntıyı alabilir, egzama ve mantarın yayılmasını engelleyebilirsiniz. Daha parlak saçlar ve kırılmadan uzayan güçlü saçlar elde etmek için de bıttım sabunlarından yararlanabilirsiniz. Kuaförlerde yüzlerce lira harcayarak elde ettiğiniz her şeyi bıttım sabunları kullanarak elde edebilirsiniz.

Bıttım sabunlarının içerisinde yer alan menengiç meyvesi yağı saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık kazandırır. Böylelikle daha güçlü, daha parlak ve daha uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Bıttım sabunları Siirt’te yetiştirilen bıttım ağaçlarının mahsulü olan menengiç meyvelerinden üretiliyor.

Bu nedenler bıttım sabunlarına Siirt bıttım sabunu adı da veriliyor. Eylül ayında mahsul veren bıttım ağaçlarından menengiç meyveleri toplanıyor ve ayıklanıyor. Ardından tozlarından arındırmak için yıkanıp 10 gün boyunca kurutuluyor. Kuruyan menengiç meyveleri değirmene götürülerek burada toz haline gelinceye kadar öğütülüyor. Toz haline gelen menengiçler bir kap içinde ılık bir su yardımı ile 2 saat hiç durmadan yoğruluyor. Bu yoğrulmanın sonucunda menengiç meyvelerinin yağı ortaya çıkıyor. Bu yağ bıttım sabunlarının hammaddesi olarak kabul ediliyor.

Bu sırada bir kazanda sabunlaşma tepkimesini başlatmak için odun külü ve su kaynatılıyor. Bu kaynayan kazana menengiç meyvesinden elde edilen yağ ekleniyor ve kaynama işlemi devam ediyor. Kazandaki su buharlaşınca geriye sıvı halde bıttım sabunları kalıyor. Siirt bıttım sabunu bu kazandan sıvı halde toplanıyor ve 2 gün boyunca tam katı hale gelinceye kadar güneşte kurutuluyor. Sonrasında dilimleniyor ve paketleniyor. Bıttım sabunları sadece yurtiçine değil, yurtdışına da gönderiliyor. Böylelikle bu sağlıklı kişisel temizlik ürününden herkes yararlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir