Bıttım Sabunu Cilt ve Saç Sağlığı İçin Sıklıkla Kullanılan Bir Sabundur

Bıttım sabunu cilt ve saç sağlığı açısından sıklıkla kullanılan bir sabun türüdür. Oldukça faydalı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu faydaları sağlayan bıttım sabunu tamamen temiz içerikli doğal bir sabun olarak bilinmektedir. Yapılışında bıttım ve bıttım yağı kullanılmaktadır. Peki bıttım sabununda kullanılan bıttım nedir nerede üretilir? Bıttım anavatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi olan bir meyvedir. Siirt, Mardin ve Şanlıurfa’da rastlanan bıttım olgunlaşmamış, yabani fıstık olarak tanımlanmaktadır. Olgun olmaması sebebiyle besin olarak çok tüketilmez. Besin olarak da tüketilmediği için yerel halk bıttım meyvesinden sabun yapmayı tercih etmiştir. Ve bıttımdan sabun olarak faydalanılmasını sağlamıştır. Bıttımların toplanması akabinde birkaç işleme tabi tutulmasıyla elde edilen bıttım sabunu cilt ve saç sağlığı için oldukça önemlidir. Deriye nem vererek besler, sağlıklı bir cilt oluşmasını sağlar. Bıttım sabunu zaten çoğunlukla saç için sağladığı faydalı etkilerle tanınan bir sabun olarak tanınmaktadır. Bıttım sabunun cilde sağladığı faydalar da saymakla bitmemektedir. Saf bir yapıya sahip olduğu için alerjik reaksiyon göstermez herkes gönül rahatlığı ile bıttım sabununu kullanabilmektedir. Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusuna verilen bu cevaplar doğrultusunda işlem uygulanmaktadır.

Bıttım Sabununun Etkisini Daha İyi Almak İçin Kullanma Talimatlarına Uyulmalı

Bıttım sabunu kullanma talimatlarına uyulduğu takdir de pek çok fayda sağlayan bir sabun türüdür. Bıttım sabunu yüz de oluşan ergenlik sivilcelerini azaltmak adına kullanılabilir. Peki bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır? Yüzde kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmayan bıttım sabunu yüze masaj yaparak uygulanması sağlanan bir sabundur. Ardından su ile durulanarak yüz kurulanır. Düzenli kullanılması etkilerini arttırmaktadır. Bu nedenle de kişiler düzenli olarak bıttım sabununu kullanıp tedavi olmaktadır. Aynı zamanda saç için de bıttım sabunu kullanılması mümkündür. Saçta ayrıca dikkatli kullanılır. Saçta bıttım sabunu kullanılırken kesinlikle şampuan kullanılmaz. Şampuan kullanılırsa bıttım sabununun beklenen etkisi görülmemektedir. Bu nedenle içeriği temiz bıttım sabunu kullanılır. Ve saç bıttım sabunu ile yıkandıktan sonra yaklaşık iki üç gün boyunca tekrar yıkanmaz. Bu süreç içerisinde bıttım yağını saçın emmesi beklenmektedir.

Cilt Sağlığı İçin Sıklıkla Kullanılan Bıttım Sabununun Bilinen Faydaları

Bıttım sabunu vücut için pek çok sebeple kullanılmaktadır. Vücut temizliği, vücutta oluşan bir takım durumları engellemek amacıyla kullanılır. Doktorlar tarafından bile tavsiye edilen bir doğal sabundur.

Bıttım sabunu cilt için vazgeçilmez bir sabun türüdür. İçerisinde bulunan faydalı bıttım yağı sebebiyle de cildi nemlendirir, kuruluktan dolayı oluşan çatlaklar da olumlu etkiler sağladığı bilinmektedir. Kuruluk sebebiyle oluşan çatlaklar dışında ciltteki egzamalar, mantarlar, ergenlik sivilceleri içinde çözüm oluşturan bir sabundur.

Alerji yapmayan, içerisinde alkol veya sabun bulundurmayan bir sabun türü olduğu için rahatlıkla egzama ve mantarların tedavisinde kullanılmaktadır. Gözenek açıcı bir yapıya sahip olan bıttım sabunu varisleri de azalttığı bilinmektedir. Varislerin oluşturduğu görüntüyü azaltmaktadır. Kişilere rahatlama verir. Saç derisi kuru olan insanlar saç derisi dökülmeleri ile karşılaşabilirler.

Bu dökülmeyi azaltarak kepeklenmeyi minimuma indirmesi ile de tanınır. Herkesin büyük bir sorunu olan kepeklenmeyi yok eder. Genelde bıttım sabununu herkes saç dökülmelerine karşı bir çözüm oluşturduğu için kullanmaktadır. Saçlarda herhangi bir sebebe bağlı olarak dökülmeler oluşabilmektedir ve bıttım sabunu düzenli kullanıldığı takdir de bu dökülmeler azalmaktadır. Bundan dolayı da herkesin tercih edebileceği bir sabundur.

Kısacası bıttım sabunu her derde deva olması ile tanınır ve kullanılır. Aynı zamanda herkesin merak ettiği bir diğer soru da bıttım sabunu fiyatı olmaktadır. Bıttım sabunu sahip olduğu etkilere kıyasla herkes yüksek bir ücret beklemektedir. Ancak bıttım sabununun ücreti de diğer sabunlar gibi uygun fiyatlı olabilmektedir. Yani her bütçeden kişinin kolaylıkla satın alıp, kullanabileceği bir fiyata sahiptir.

Bıttım Sabunu Yapım Esnasında Dikkat Edilenler

Bıttım sabunu yapım esnasında dikkat edilmesi gerekilen önemli bir husus da yapım esnasında kesinlikle hiçbir kimyasal madde kullanılmamasıdır. Tamamen el yapımı olarak elde edilen bıttım sabununun içerisinde sadece bıttım ve bıttım yağı bulunmaktadır. Yerel halk bıttımları tek tek toplayarak sabun haline getirmektedir. Yapımı oldukça zaman ve zahmet ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir