Bıttım Sabunu Doğal Bir Sabundur

Bıttım sabunu menengiç (çitlembik olarak da bilinir) meyvelerinden yapılan doğal bir sabundur. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin daha yoğun olarak doğu tarafında, doğal olarak var olan, Siirt fıstığının aşılanmamış hali olan menengiç toplanması çok zor bir üründür. Çünkü menengiç meyvesi küçük bir meyvedir. Toplanan menengiç meyvelerinin kaliteli olanları ayrılır, beş ile on gün arası süren bir kurutma işlemine tabi tutulmaktadır. Daha sonra sıcak suyun bulunduğu bir kazan içerisinde yoğrulmaya başlanır. Yoğrulma işlemiyle birlikte bıttım yağı çıkmaya başlamaktadır. Bu yağ kazandan ayrılarak sabunlaştırma sürecine girer, bunun sonucunda bıttım sabunu oluşmuştur. Oluşan bıttım sabunu kalıplanarak, kurutulur ve artık nihai ürün haline gelmiştir.

Bıttım Sabunun Cilde Faydaları

Bıttım sabunun sürekli kullanılmasıyla ciltte çok önemli faydalar oluşur. Bıttım sabununun cilde faydaları şu şekilde açıklanabilir. Bıttım sabunu Ph derecesi (asiditesi) insan cildinin Ph derecesine çok yakındır. Bu nedenle cilde zarar vermez, cildin Ph derecesini değiştirmez, böylece cilt doğal dokusunda kalmaktadır. Kullanıcılar bunu bir rahatlama hissiyle zaten hissetmektedirler. Diğer sıradan sabunlar gibi ciltte kuruma hissi, keçeleşme duygusu ve tahriş oluşturmaz. Bununla birlikte ciltteki gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Böylece cilt nefes alabilecek pozisyona gelir. Bıttım sabunu içerdiği maddelerden dolayı, kendisi doğal olmasına rağmen mikrop öldürücü, antiseptik bir yapıya sahiptir. Antiseptik bir yapıya sahip olmak demek, cilt için iyi bir temizleyici olmak demektir. Bunun sonucu olarak da, bıttım sabunu ciltteki mikropları öldürmekte, sivilcelerin temizlenmesini sağlamaktadır. Cilt lekelerinin kaybolmasına yardımcı olur. Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi ciltte oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli kullanımla ciltte sağlıklı bir parlaklık etkisi oluşturmaktadır. Ciltteki yaraların ve tahrişin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bıttım sabunu ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkları almakta oldukça etkilidir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu ciltte diğer sabunlar gibi kullanılır. Yüz ıslatılır ve bıttım sabunu sürülür. Devamında hafif ovalamadan sonra su ile durulanır. Ciltte ciddi yararları olan bıttım sabunu, saçlarda da çok önemli yararlar sağlamaktadır. Saçlarda parlaklık, dolgun görünüm, kırılmaların azalması, kolay şekil alma, kuru saçların nemliliğin artması bu yararlardan bazılarıdır. Saçlarda bıttım sabunu nasıl kullanılır denilirse:

  1. Bıttım sabunu kullanmadan önce, tercihen ılık su ile saçlar iyice ıslatılır.
  2. İyice ıslanmış saçlara bıttım sabunu sürülür.
  3. Saç derisi bölgesine kadar nüfuz etmesi sağlanır.
  4. Saç diplerine hafif masaj yapılır. Bu sırada köpürmenin sağlanır.
  5. Yine saç dipleri hafifçe kaşınarak, bıttım sabununun saç diplerindeki deriye etkimesi sağlanır.
  6. Bıttım sabunu kullanımı sırasında bir başka şampuan, sabun ve benzeri temizlik maddesinin kullanılması tavsiye edilmez.
  7. Bıttım sabunun etkisi yaklaşık iki gün boyunca devam eder. Bu süreçte bıttım sabununun saç besleyicilik özelliği devam etmektedir.
  8. Eğer iki günden daha kısa aralıklarla saçların yıkanması gerekiyorsa, yine bıttım sabunu kullanılmalıdır. Arada diğer kimyasal ağırlıklı ürünler kullanılmamalıdır.

Bıttım Sabunu Yüzde Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır konusu diğer sabunların kullanılışına benzemektedir. Yüz ıslatılır, bıttım sabunu yüze sürülür, hafifçe ovalanır ve arkasından su ile durulanır. Cildin insanı ifade eden en önemli kısımlarından biri olan yüz bölgesinin temizliği ve sağlıklılığı kişi için çok önemlidir. Bıttım sabununun Ph değeri yüz cildinin de ph değerine oldukça yakındır. Bu özellik kullanıcıya çok önemli sonuçlar getirmektedir. Bıttım sabunu bu nedenle yüzü tahriş etmez. Diğer sabunların kullanılması sırasında görülen kuruluk, gerginlik ve benzeri olumsuz hislere neden olmaz. Gözenekleri açar, sivilcelerin gerilemesi önemli destek olur. Yüzde sağlıklı bir parlaklık sağlar.

Bıttım Sabunu Fiyatı Ne Kadardır?

Bıttım sabunu fiyatı, kalitesine göre değişmektedir. Bıttım sabunu hammaddesi olan menengiç meyvesi yağı oldukça pahalı bir hammaddedir. Firmaların maliyetleri ucuzlatabilmek için farklı yağlar kullanabilmektedir. Kullanılan zeytinyağı ve benzeri yağlar menengiç meyvesi yağından daha ucuz olduklarından, bıttım sabununun imalatı sırasında kullanılmaları fiyatları ucuzlatmaktadır. Ancak bu durum kalite kaybına neden olacaktır. Bıttım sabunu kendine has kokusu olan bir sabun olduğu için koklanması sırasında içine başka bir yağ katılıp katılmayacağı anlaşılacak, kullanıcı buna göre fiyat ve kalite dengesini anlayabilecektir. Beklenen faydayı sağlayabilmek için, doğru olan saf bıttım yağından yapılmış bıttım sabunu kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir