Bıttım Sabunu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Bıttım sabunu kökleri çok eskilere dayanan Siirt ilimizin meşhur bir ürünüdür. Özellikle Mardin ve Siirt başta olmak üzere Güney Doğu Anadolu bölgemizde yaygım olarak üretimi sağlanmaktadır. Saçlarınız ve cildiniz için tam bir dost olan bıttım sabunu kullanım alanı en geniş sabunların başında gelir. Çünkü sadece kişisel bakım ürünü olmasının yanı sıra hastalıklarınızın tedavisinde de kullanılır. Bıttım sabunu eczanelerde de satılan ve günümüzde ulaşımı çok daha kolay olan bir ürün haline gelmiştir. Tamamen el yordamı ile ve genellikle eylül ayı içerisinde üretimine başlanan bıttım sabunu ana maddesi olarak menengiç bitkisi kullanılır.

Menengiç çok sağlıklı ve kuvvetli bir şifalı bir bitkidir. Sabun yapımının haricinde menengiç kahvesi de ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. Menengiç bitkisi eylül başında toplanmaya başlanarak sadece el yordamıyla olacak şekilde yıkanır kurutulur ve bıttım sabunu serüveni başlamış olur. Kurutulan menengiç meyveleri işlem görmeye başlaması için Siirt halkının marifetleri ellerine bırakılır. Üretime hazır olan menengiç bitkisi odun ateşi üstünde kurulan büyük kazanlara eşit miktarlarda koyulur. Odun ateşinin vermiş olduğu yüksek ısı ve üreticilerinin el yordamı ile uzun uğraşlar sonucu yoğurulan menengiç içerisindeki gizli mucize yağını salarak bıttım sabununun ana malzemesini çıkartır. Artık yoluna yağ olarak devam eden menengiç sabun olması için yine el yordamıyla hazırlanan karışımlarla karıştırılır ve bu şekilde bıttım sabununun macerası son bulur. Daha sonra kesilerek veya kalıplar halinde kullanıcılarına ulaşan bıttım sabunları ister kilo halinde isterse hazır paketlenmiş tablet sabunlar halinde sunumunuza hazırdır.

Günümüzde çeşitli sebeplerden dolayı ve özellikle yaz aylarında cil hastalıkları daha fazla artmaktadır. Kullanıcılar da tenleri ile ilgili oldukça hassas davrandıklarından ötürü ciltleri için kimyasal ürünler kullanmaktan haklı olarak kaçınmaktalar. Bu sebepten ötürü bıttım sabununun faydaları tam olarak sizlere göre. Doğuştan gelen veya sonradan farkı sebeplerden dolayı ortaya çıkan sedef hastalığı çoğu insanın korkulu rüyasıdır ve hiçbir ilaç bu hastalıkla baş edememektedir. Ama mucizevi bıttım sabunu bu hastalıkla savaşmada en etkili yoldur. Bir yıl düzenli kullanımda hastalığınız vücudunuzdan tamamen atılarak etkisini kaybedecek ve siz bu sayede eski sağlığınıza kavuşmuş olacaksınız. Aynı şekilde sıkıntı ve stresten kaynaklı kurdeşen için, egzama rahatsızlıkları için de tek ve en etkili yöntem olarak çeiçerisinde havasız kalan ayaklarınızda oluşan mantar hastalığı içinde faydalı bir yöntemdir. Bir ay gibi kısa bir zamanda her gün bir kez ayaklarınıza uygulayacağınız bıttım sabunu sayesinde kötü koku ve mantar gibi dertlerinizden kurtulacaksınız. Sadece tıbbi alanlarda değil bu ürünün yapısı gereği sabun olduğundan temizlik açısından çok kullanışlıdır. Saçlarınıza düzenli kullandığınız takdirde ilk kullanımdan itibaren dökülmeleriniz tamamen bitecek ve yeni saç oluşumunun hızlandığını göreceksiniz. Aynı zamanda yine düzenli kullanımda zamanla beyazlamaya başlayan saçlarınızın da eski rengine ve eski sağlıklı haline geleceğini de görmüş olacaksınız.

Bıttım sabununun gerçeği ile sahtesi arasında maalesef çok büyük farklar yoktur. Fakat yine de sizlerin anlayabilmesi adına ufak benzerlikleri şu şekilde açıklayabiliriz. Bıttım sabununun ana maddesi olan menengiç bitkisinin yağı çok ender bulunan bir üründür. Yani piyasadaki bıttım sabununun fiyatları da bu değer ile doğru orantılı olacak şekildedir. Yani hakiki olmayan ama bıttım sabunu adı altında satılan sabunlar ok ucuz bir fiyattan satışı sağlanırken, gerçek ve doğal bıttım sabunlarının fiyatları sahtelerine göre biraz daha pahalıdır. Yani gerçeği ile arasında tabi ki fiyat farklı vardır. Sizler de bu şekilde gerçek ve sahte bıttım sabunu arasındaki farklı anlayabilir ve gerçek bıttım sabunlarını ayırt edebilirsiniz.

Bıttım sabunu tamamen el yordamı ile yapıldığından ve içerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığından ötürü kesinlikle zararlı bir ürün değildir. Fakat bünyeden bünyeye değişen bir durum olduğu için öncelikle doktorlarınıza danışmanızı ve doktor kontrolünde kullanmanızı bizler sizlere tavsiye etmekteyiz.

  • Saçı besler, parlaklık ve yumuşaklık katarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
  • Saç dökülmelerine karşı kesin çözümdür. İlk kullanımdan sonra etkisini anında fark edebilirsiniz
  • Fazla ısıl işlem görmüş saçların onarılmasına büyük rol oynar. Bu şekilde yıpranmış saçlarınızı düzenli kullanımda onarmış olur.
  • Saçlarınızdaki beyazlar için tek doğal yol olan bıttım sabunu, zamanla saçınızdaki beyazları yok ederek saçınızın eski rengine kavuşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir