Bıttım Sabunu Her Derde Deva

Tarihte ilk sabun bilindiği gibi ilk olarak Sümerler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Milattan önce Sümer yazıtlarında sabunun yapılışı ve tarifi konusunda çeşitli yazıtlar mevcuttur. Doğal sabun türlerinden bir tanesi de bıttım sabunudur.

Bıttım sabunu Siirt Mardin ve Şanlıurfa’ya özgü bir sabun çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt hastalıklarının pek çoğunda bıttım sabunu kullanılabilir. Çitlembik bitkisinin bıttımlarıyla üretilir. Bu bitki Türkiye’nin çoğu yerinde yetişir ama en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir. Halk arasında bu bitki menengiç olarak bilinir. Bıttım sabunu menengiç bitkisinin yağıyla elde edilir. Genellikle saç ve cilt sorunları için kullanılır. 2005 yılından beri vücuttaki kaşınma için sadece bıttım sabunu önerilir ve kullanılır. Bazı üreticiler bıttım sabununun orijinal olmayan ve içinde kimyasal içeren şekillerini piyasaya sürmüştür. Bıttım sabunu alırken bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Mutlaka orijinal ve doğal olan bıttım sabunlarını almalısınız. Çünkü hakiki olmayan bıttım sabunlarının herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Yalnızca tamamen doğal olarak üretilen ve katkı maddesi içermeyen bıttım sabunu faydaları bulunmaktadır. Hakiki ve organik bıttım sabunu Siirt ve Mardin yörelerinde üretilmektedir ve diğer yerlerde satışa sunulan bıttım sabunları bu şehirlerimizden gönderilmektedir.

Bıttım Sabununun Faydaları

Bıttım sabununun mutlak düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Saç ve cilt için kullanılırken başka bir ilaçla kullanılmamalıdır. Saç köklerini besler bundan dolayı saçın dökülmesini engeller kepeğe karşıdır. Kepek pek çok insan için büyük bir sorundur bu nedenle insanlar kepek için pek çok ürün denerler. Kimyasal içerikli ve zararlı kozmetik ürünlerini kullanmak yerine doğal olan bıttım sabununu kepekleriniz için kullanabilirsiniz. Eğer düzenli bir şekilde kullanırsanız çok kısa bir süre içerisinde kepeklerinizden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Cilt hastalıklarının da neredeyse tamamında bıttım sabunu kullanılabilir. Siirt bıttım sabunu egzamaya ve ergenlik sivilcelerine karşı oldukça faydalıdır. Antiseptik özelliği olması nedeni ile mikropları hızlı bir şekilde öldürür ve cildinizin rahatlamasını sağlar. Cildinizdeki gözeneklerin kirli olması cilt sorunlarını beraberinde getirdiği için cildinizdeki gözeneklerin açılması ile pek çok cilt hastalığından kurtulabilirsiniz. Bıttım sabunu faydalarından bir tanesi de beyaz saçların eski haline herhangi bir boya işlemi olmadan döndürülebilmesidir. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır saçı besler ve yumuşak hale gelir.

Bıttım sabunu cilt dostudur mikrop öldürücüdür vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Vücudunuzdaki tüm yaralar için güvenli bir şekilde bıttım sabununu kullanabilirsiniz. Pek çok doktor kaşıntı ve tahrişler için de Siirt bıttım sabununu tavsiye etmektedir. Özellikle ilaç kullanmak istemiyorsanız bıttım sabunu sizin en yakın dostunuz olacaktır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım sabunu tamamen doğal yollar ile yapılmaktadır. Bıttım sabunu yapılırken herhangi bir katkı malzemesi kullanılmamaktadır. Bıttım sabunu içerisinde kimyasal bir malzeme olmadığı için herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Bıttım sabunu toplanan bitkilerin yağlarından elde edildiği için son derece doğaldır.

Bıttım sabunu, tamamen doğadan elde edilen bir materyalle yapılmaktadır. Üretim işlemleri son derece zorlu bir süreçtir. Üretim için öncelikle menengiç meyvelerinin toplanması gerekmektedir. Dağlarda doğal olarak yetişen menengiç meyveleri, özellikle kadınlar tarafından özenle toplanır. Toplanan menengiçler öncelikle çöplerden ve bozuk meyvelerden ayıklanır. Böylece arta kalan sağlıklı menengiçler serilerek kurutulur. Hava şartlarına göre 1 hafta 10 gün kurutulmaya bırakılır iyice kuruduktan sonra ise titiz bir şekilde öğütülür. Bazı üreticiler değirmenle veya dibekle öğütürken bazıları ise elektrikli değirmenle öğütür. Menengiç bitkilerinin ayrılabilen yağları ayrılarak parçacıklardan temizlenir ve kalan kısmı ise su ilave edilerek kaynatılır böylece kabukların dibe çökmesi sağlanır. Bu şekilde yağ ise yüzeye çıkar. Elde edilen yağ bir kazana konur ardından içine yeterli miktarda kül suyu ve su çözeltisi eklenerek 12 saat civarında kaynatılır. Sıvı haldeki sabun kalıplara dökülerek kurutulur. İyice kuruduktan sonra kullanmaya hazırdır. Bazı üreticiler farklı kalıplar kullanarak farklı şekillerde sabunlar da üretebilmektedir.

Üretim sürecini bu şekilde anlatabileceğimiz bıttım sabunu satın almak için internetteki bıttım sabunu satan siteleri ya da bazı doğal ürünler satan marketleri kullanabilirsiniz. Ancak bıttım sabunu satın alırken mutlaka doğal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir