Bıttım Sabunu İle Cilt Sorunları Tarihe Karışıyor!

Çitlembik bitkisine ait yağın çıkarılması ve kaynatılması usulü ile üretilen Bıttım sabunu, Siirt, Mardin gibi Güney Doğu Anadolu şehirlerimizde üretilmektedir. Fıstık ağaçlarında aşılama yapılmadan önce çitlembikler toplanarak sabun için işleme konur. Gıda ürünü olarak da bölgede tüketildiği bilinen Bıttım, en doğal ve en güvenilir şekirde Siirt ilinde üretilmekte olup, Siirt bıttım sabunu satın almak size yepyeni bir deneyim ve olumlu dönüş sağlayabilir, nasıl mı?

Bıttım Sabunu ve Etkileri

Doğru ve düzenli kullanıldığında efsanevi bir şifa veren, olumlu yönde gelişimler sağlayan ve pek çok sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olan Bıttım sabunu, son derece sağlıklı bir el emeği ürün olup, hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ülkemizde daha çok saç bakım ürünü olarak bilinse de, kullanımı bununla sınırlı değildir. Bıttım sabunu yararları arasında saç bakımı elbette vardır ve büyük bir düzelmeye yardımcı olmaktadır; ancak ciltteki sorunların çözümü için de kullanıldığını ifade etmek gerekir. Bıttım sabunu nasıl kullanılmalıdır? Ne sıklıkla kullanılmalıdır? Ne gibi faydaları vardır?

Bıttım Sabunu Kullanımı ve Sonuçları

Bıttım sabunu, ciltte meydana gelen ve çözüm bulunamayan, daha doğrusu çözümü olmadığı sanılan cilt problemlerinin dahi üstesinden gelebilmekte, kalıcı bir çözüm sunabilmektedir. Gün geçtikçe ciltte yayılan sedef hastalığı, kaşıntı ve döküntüye de neden olan egzama hastalığı ile bulaşıcı mantar hastalığının tedavi süreci, bıttım ile acısız ve kesin olarak sone ermektedir. Bıttım sabunu faydalarının görülebilmesi için tek koşul, ürünün son derece düzenli olarak kullanılmasıdır. Bunlara ek olarak akne tedavisi için de kullanılabilen sabun, yağ oranını dengede tutar ve aşırı yağlılığın da önüne geçer. Tüm bunların dışında bu sabun, saç dibinde meydana gelen ve oluşumu engellenemeyen deri yaralarının çok kısa bir zamanda kapanmasına da yardımcı olur. Ürün kullanıldığı süre boyunca başka hiçbir saç ve cilt bakım ürünü kullanılmamalıdır.

Saç ve Cilt İçin Bıttım Sabunu Kullanımında Püf Noktalar

Bıttım sabunu yararlarından biri hiç kuşkusuz, saç ve saç derisinedir. İki ya da üç günde bir kullanımdan öteye geçilmemeli, kullanım sayısı haftada üç defayı geçmemelidir. Sabun, ıslak saça uygulanmalı, iyice köpürtülmelidir. Köpürtüldükten sonra masaj yaparak saç derisi kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ancak tırnaklar ile saç derisine zarar verici hareketler yapılmamalıdır. Dairesel ve yumuşak hareketler ile parmak uçları kullanılarak saç sabunlanmalıdır. Durulama işlemi ise son derece dikkatle yapılmalı, saç kesinlikle sabunlu kalmamalıdır.

Aksi halde saç derisinde kuruluk ve pullanma söz konusu olabilmektedir. Soğuk su ile durulanan saçlara saç kremi ve şampuan uygulaması yapılası, sabunun etkisini öldürecektir. İki hafta kullanılmasından sonra etkisi ortaya çıkacaktır. Bıttım sabunu kellik tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt tedavisi için, akne ve sivilce tedavisi için de pek çok kişi Siirt bıttım sabunu satın almaktadır. günde bir ya da iki defa uygulanması doğrudur. Elde iyice köpürtülerek uygulanmak istenen bölgeye sürülür. Beklemeye gerek duyulmaksızın durulanır. Cilde nüfuz eden sabun, gözenekleri temizler ve cildin nefes almasını, dolayısıyla da canlanıp parlamasını sağlar. Yüz bölgesi için bıttım sabunu faydalarından en önemlisi akneleri kurutması ve kısa zamanda iz bırakmadan ortadan kaldırmasıdır. Ancak düzenli olarak kullanımında bu etki ortaya çıkmaktadır. Doğal bir antiseptik olan Bıttım, içeriğinde kimyasal hiçbir madde barındırmaz ve tamamen el işi olarak imal edilir. Bu nedenle de, doğal ürünlerin tamamı gibi, cilde ferahlık ve temizlik hissi sağlar.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretilir?

Sabunun üretimi oldukça zahmetlidir. Eylül sonunda olgunlaşarak kıvama gelen bıttımlar, fıstık aşılaması öncesinde elle toplanır. Yıkanır ve kurutulur. Ardından büyük büyük kazanlara atılarak kaynatılır. Kaynama esnasında su yüzeyine biriken yağlar alınır. Bu yağlar sabun yapımı için ayrılır. Ayrılan yağın içerisine köstük eklenir ve kıvam alana dek karıştırılır. İstenen kıvama eriştiğinde kalıplarda soğumaya bırakılır. Tamamen soğuyup sertleştikten sonra sabun büyüklüğünde kesilerek satış için hazır hale getirilir. Bıttım sabunu, günümüzde aktarlarda sıklıkla satılmaktadır. Aynı zamanda piyasada popüler hale gelmiş olan marketlerin bir kısmında da bu sabuna rastlamak mümkündür. Ancak bunlara itibar edilmemesi tavsiye edilmektedir. Gerçek doğal bıttım sabunu aktarlardan alınmalı ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir