Bıttım Sabunu ile Doğadan Gelen Şifa

Sabun kesinkes herkesin kullandığı bir maddedir. Çoğumuz sabunların içinde kimyasal maddeler bulunduğunu biliriz ancak yine de buna rağmen kullanmaya devam ederiz. Çünkü banyoda saçlarımız ile vücudumuzu temizlemek için sabun ve şampuandan başka bir malzeme yoktur. Doğal sabunlara yönelmek istesek de birçok hile ile bize doğal sabun olarak gösterdikleri sabunların içinde de kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle de sabun ve şampuanı kullanmaya devam ederiz. Ancak bıttım sabunu içinde hiçbir kimyasal bulundurmayan bir sabundur. Tamamen doğal ürünler ile yapılır ve yapılırken herhangi bir makine de kullanılmaz. Siirt’te ya da Mardin’ de yapılan bu sabunlar yöre halkının kendi evlerinde yaparak satışa sunduğu sabunlardır. Bıttım meyvesi ile yapılan bu sabunlar şüphesiz ki doğanın bize sunduğu bir armağandır.

Hemen hemen her şeye iyi gelir. Bıttım sabunun faydaları arasında saç dökülmesine iyi gelişi, cilt hastalıklarına faydalı oluşu ve bunlar gibi daha pek çok şeyi sayabiliriz. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi birçok dalavereci hile yaparak sahte sabunları bizlere doğal sabun diye yutturmaya çalışmaktadır. Bu sebeple buna kanmayarak sabunların orijinalliğini kontrol etmeliyiz. Siirt bıttım sabunun doğal oluşu birçok bilim adamı ve kuruluşun kontrolleri ile onaylanmıştır. Yapılan birçok inceleme ve de araştırma ile bıttım sabunu doğal sabun olarak kabul edilmiş ve ünü oldukça fazla olmuştur. Artık yalnızca Türkiye içerisinde değil yurt dışında da oldukça popülerdir. Kişiler Siirt’ e gidemese de internet aracılığı ile rahatlıkla doğal ve gerçek bıttım sabununu sipariş edebilmektedir.

Bıttım sabunu nelere iyi gelir peki? İlk olarak bıttım sabunu öncelikli olarak saç dökülmeleri için kullanılır. Saç dökülmesine birebir iyi gelen bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini azaltıyor ve bir süre sonra da bitmesini sağlıyor. İçinde bulunan yağlar sayesinde saçları ve saç yapısını güçlendiren bıttım sabunu kronik bir hastalık ya da başka bir sebepten dolayı oluşan saç dökülmelerine iyi gelerek saç yapısının güçlenmesini, sağlıklı ve güçlü görünmesini sağlıyor. Mikrop öldürücü özelliği olan bıttım sabunu saç derisinde bulunan mikropları öldürerek saç dökülmesine sebep olan hastalıkları sona erdiriyor. Aynı şekilde mikrop öldürme şifası sayesinde ciltte bulunan hastalıklara da iyi gelerek gözenekleri temizler ve cildin tazelenmesini sağlar.

Kimi insanların yüzünde de sivilceler yara gibi çıkar. Bıttım sabunu bu şekilde olan lekeleri de iyileştirir. Ayrıca sivilcelenmeye meyilli olan bir yüzünüz varsa bıttım sabunu ile düzenli olarak yüzünüzü yıkadığınızda cildinizin temizlendiğini ve iltihaplanmanın geçtiğini göreceksiniz.

Çünkü bıttım sabunun içinde bulunan maddeler cildinizin yağ dengesinin düzenlemesini sağlar ve cildinizi besler. Bıttım sabununun mucizevî iyileştirme gücü ile cildinizde bulunan tüm lekelere veda edeceğinize emin olabilirsiniz. Siirt bıttım sabunu saçlarınız ve cildinizin yanında vücudunuza da oldukça iyi gelmektedir. Vücudunuzu bakterilerden arındırır ve yumuşaklık kazanmasını sağlar. Cildinizin ve vücudunuzun hava almasını sağlayarak olası bir cilt hastalığına karşı sizleri korur.

Mardin Bıttım Sabunu

Aslında Mardin’ de yapılan bıttım sabunu ile Siirt’ te yapılan bıttım sabunu arasında hiçbir fark bulunmaz. Her ikisi de aynı malzeme ile yapılır. Yalnızca yapıldığı şehirler farklıdır. Bıttım meyvesinden yapılan bu sabunun Siirt ile Mardin arasındaki tek farkı bıttım meyvesinin yetiştiği yerlerdir. Bunun dışında her türlü yapımı aynıdır.

Bıttım adındaki bu yabani yemişin yağı çıkarılarak sabun yapılır. Çıkan bu yağa menengiç yağı adı verilir. Bu yağ oldukça şifalı olan bir yağdır. Yalnızca da bıttım meyvesinden elde edilir. Yerli halk bu yağı elde etmek için saatlerce değirmende bıttım yemişini öğütürler ve ardından da kimyasal bir madde kullanmamak için kıvama gelene kadar tam olarak on iki saat beklerler.

Daha sonra kıvama geldiğinde de kalıplara dökerek yağı sabun haline getirirler. Bu sabun çok şifalıdır. Adeta mucize gibi olan bir iyileştirme gücü vardır ve ciltte olan hemen hemen tüm sorunlara iyi gelir. Mardin ya da Siirt dışında yapılan yörelerde bıttım sabununa menengiç yağı yerine zeytinyağı koyarlar. Zeytinyağı da çok faydalıdır ancak menengiç yağı olmadığı sürece bıtıım sabunu, bıttım sabunu değildir. Bu yörenin yaptığı sabunların en büyük özelliği budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir