Bıttım Sabunu İle Olağanüstü Tazelik Hissi

Her birimiz hayatımızın bir anında saç ya da cilt problemi yaşamışızdır ya da yaşıyoruz. Saç ve cilt problemi kişiler için ciddi sorunlar yaratan şeylerdir. Hatta kimi zaman kişinin psikolojisini bile etkileyebilir. Her şeyden öte kendimizi bu iki sorun yüzünden oldukça rahatsız hissederiz. Sürekli çözümler ararız ancak çoğu zaman verilen ilaçlar pek bir işe yaramaz. Çünkü firmalar genellikle kısa yoldan para kazanmayı hedefler ve de bu yüzden ilaçların içine bol miktarda kimyasal ve hormon koyarlar. Bu hormonlar da kişilere oldukça zarar verir.

Çünkü dışarıdan alınan hormon kişilerin vücut dengesini bozar. Bu sebeple de insanlar bunları kullanmak istemezler ancak bu sorunlar için de başka bir çözüm bulamazlar. Bıttım sabunu ise adeta kişilerin tüm bu sorunlarını ortadan kaldırmak için üretilmeye başlamıştır. Tamamen doğal malzeme ile yapılan bıttım sabunu Siirt ve Mardin yöresinde üretilir. Bıttım adı verilen bir yabani meyve ile yapılan bu sabun oldukça şifalıdır. Özellikle saç sorunlarına çok iyi gelen bıttım sabunu maliyeti de oldukça ucuz olan doğal bir sabundur.

Menengiç yağı ile yapılan bu sabun özellikle Siirt ya da Mardin bölgesinde yapılmış ise alınmalıdır. Çünkü bu iki yöre dışında yapılan yerlerde bıttım sabununda menengiç yağı değil zeytinyağı kullanılmaktadır. Zeytinyağı da her ne kadar faydalı bir yağ olsa da menengiç yağının şifası çok daha farklıdır. Bıttım meyvesinin yağının çıkarılması ile oluşan menengiç yağı, içinde bol miktarda vitamin ve de mineral barındırır. Bu da saç ve cilt sorunları başta olmak üzere birçok soruna iyi gelir. Saç sorunlarına olan faydalarının başında ise saç dökülmesi gelmektedir. Saç dökülmesine birebir olarak iyi gelen bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında işe yarar.

Menengiç yağının mikropları öldürme yeteneği sayesinde saç dökülmesine sebep olan saç derisi rahatsızlıkları önlenir. Bu sayede de saç dökülmeleri azalır. Hatta bir süre sonra hiç kalmaz. Bunlarla birlikte bıttım sabununun faydaları arasında saçlardaki beyazlara iyi gelişi de bulunmaktadır. Eğer kişinin beyazları varsa ve bıttım sabununu düzenli olarak kullanırsa bir süre sonra beyazlamayı yavaşlatır hatta var olan beyazların da eski rengine geri dönmesini sağlar. Bıttım sabunu saçların canlı ve de parlak görünmesini sağlar. Saç derisini yeniler ve saçların çok daha sağlıklı çıkmasını sağlar.

Bu sayede de saçlar daha da gürleşir. Üstelik bıttım sabunu ile saçlar çok daha hacimli olur. Bunlarla birlikte bıttım sabunu cilt için oldukça faydalıdır. Ciltte bulunan lekelerin temizlenmesine yardımcı olur. Menengiç yağının olağanüstü rahatlık veren hissi ile cildiniz bebeksi bir dokunuşa sahip olacaktır. Öncekine nazaran çok daha yumuşak ve parlak olmasının yanı sıra çok daha pürüzsüz de bir görünüme sahip olur. Üstelik yalnızca cilt kelelerine değil aynı zamanda sivilceye meyilli olan yüzlere de çok iyi gelir. Sivilcelerin kurumasını sağlar ve ciltte bulunan yağ oranını dengeler.

Siirt Bıttım Sabunu

Bıttım sabunun ana memleketi olan Siirt, yıllar boyunca kendini çok fazla geliştirmiştir. Atalarımızdan gelen sabun yapma yeteneğini koruyarak belki de sabun yapmanın en arkaik ancak en doğal yolunu kullanmıştır.

Hiçbir kimyasal ya da makine kullanmadan bıttım sabunu yapan Siirt halkı saatlerce bıttım sabunu yapmak için uğraşarak bizler için en doğal şekilde işler yapmaktadır. Bıttım meyvesinin yağını çıkararak yaptıkları bu sabun, yalnızca bizim ülkemizde değil yabancı ülkelerde de oldukça sükse yapmıştır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ ne ziyaret için gelen turistler ile tanışan bıttım sabunu onları da kendisine bağımlı hale getirmiştir. Popülerliği gün geçtikçe daha da fazla artmaktadır. Üstelik Siirt bıttım sabunu diğer illerde yapılanlara hiç benzemez. Bıttım sabununun hakiki hali Siirt’te ya da Mardin’ de yapılır.

Onun dışında yapılan yerlerde menengiç yağı kullanılmaz. Dolayısıyla da aslında o sabunların içinde bıttım meyvesi kullanılmaz ve o sabunlar bıttım sabunu olmaktan çok daha farklı bir şeye dönüşür. Bu nedenle farklı bir şehirde yapılan sabunlara bıttım sabunu diyemeyiz. Yalnızca Siirt ve Mardin’ de yapılmış olanlar hakiki olan bıttım sabunlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir