Bıttım Sabunu İle Saçlarınıza İpeksi Bir His Kazandırın

Bıttım sabunu Güney Doğu Anadolu bölgesinde el emeği ile hazırlanan şifalı olduğuna inanılan mucizevi bir sabundur. Doğal bir ürün olmasını etkisi ciltte ve saçta görülür, faydaları pek çoktur. Bu sabun birkaç yerde üretiliyor olsa da en güvenilir olanı Siirt bıttım sabunudur. Günümüzde kozmetik markaları da bıttım sabunu adı altında bu ürünü satışa sunmaktadır ancak bu hazır olan sabunların içeriğinde kimyasal ürünler de bulunduğu için kullanılması tavsiye edilmez. Bıttım yağı oldukça pahalı olmasına rağmen sabunun uygun fiyatlarla aktarlarda bulabilirsiniz. Sabun kullanım süresi boyunca yalın olarak kullanılmalıdır. Saça veya cilde uygulanma süresice başka hiçbir ürün kullanılmaması önerilir. Söz gelimi saçlarınız için bu sabunu kullanıyorsanız, ertesi gün ya da bir sonraki yıkamada şampuan ya da saç kremi kullanmanız, sabunu etkisiz hale getirecektir. Ayrıca bıttım sabunu satın aldıktan bir iki hafta sonra etkisi ortaya çıkmaya başlayacaktır bu nedenle düzenli aralıklarla kullanıma devam etmeniz gerekmektedir. El yapımı olan bu ürün tamamen doğaldır ve içerisinde hiçbir katkı maddesine yer yoktur. Zahmetli bir süreç sonunda bu sabunlar piyasaya sürülmektedir.

Bıttım Sabunu Yapım Aşaması

Bıttım sabunu faydalarından önce nasıl yapıldığı hakkında biraz bilgi verelim. Bıttım ağaçlarından toplanan bıttım meyveleri, fıstık ağaçlarının aşılanmamış ve işlem görmemiş olanlarında bulunur. Eylül ayı sonu gibi erişkin hale gelen meyveler elle toplanır. Ayıklanır, yıkanır ve tamamen kuruyana kadar bekletilir. Havanlarda dövülerek ya da sıcak su eşliğinde yoğrularak yağı çıkartılır. Ardından kaynatılan bıttım yağı, içine köstük katılarak kaynatılmaya devam edilir. Bu aşamada kazanda bulunan karışımı düzenli olarak karıştırmak son derece önemlidir. Yoksa köstük taşabilir. Su üstünde biriken yağlar toplanır ve kaynatmaya devam edilir. Bıttım sabunu oluşmaya başladıktan sonra istenen kıvama gelince kalıplara dökülür ve soğumaya bırakılır. Soğuyup kalıp hale geldikten sonra normal sabun şekli verilen bıttım sabunları satışa sunulur. Peki, bıttım sabunu ne gibi durumlarda kullanılır?

Bıttım Sabunu Kullanım Alanları

Günlük yaşamınızda iç rahatlığı ile kullanabileceğiniz Siirt bıttım sabununu cildinizdeki yara ve sivilcelerin geçmesi için de kullanabilirsiniz. Yüz bölgesinde meydana gelen ergenlik dönemi akneleri için her gün sabah ve akşam birer defa köpürterek uygulayabilir ve ardından soğuk su ile durulayabilirsiniz. Böylece yüzünüz gece boyu biriken yağ ve bakterilerden, gün boyu biriken kir ve tozdan arınır, gözenekler açılır ve nefes alır. Sırttaki sivilceler için de aynı süreci tekrarlayabilir, bacak bölgesindeki varislerin üzeride her duş sonrası uygulayabilirsiniz. Cildin yağ oranını dengeleyen bıttım sabunu, aynı zamanda antiseptik özelliğe de sahiptir. Saçınızın bakımı esnasında bu sabundan yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bıttım sabunu satın almak ve haftada iki – üç defa düzenli olarak saçlarınızı yıkamak. Özel bir kullanım önerisi mevcut değil, yalnızca sabunu kullanma konusunda istikrarlı olmanız gerekiyor çünkü etkisi ilk haftadan sonraki süreçte görülebiliyor. Bu ilk kullanıldığı hafta, cildin ve saçın sabuna alışma süresi olarak değerlendiriliyor. Saç derisine parmak uçları ile hafifçe masaj yaparak beş – altı dakika kadar uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde durulama aşamasına azami dikkat göstermelisiniz. Saçınızda sabun artıkları kalmamalı, bu durum saç derisini kurutabilir. Düzenli ve özenli kullanımda saçlarınızda meydana gelen farkı yalnızca siz değil, çevrenizdekiler de fark edecek. Bıttım sabunu ile saçlarınız ipek bir şal gibi omuzlarınızdan aksın!

Bıttım Sabununun Diğer Faydaları

Bıttım sabunu faydaları daha çok saçta kendini göstermektedir. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız muhakkak bu sabunu denemelisiniz. Aynı zamanda beyazlayan sağlar için zamanla koyulaştırıcı etkiye sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Saç derisinde zaman zaman meydana gelen tahrişler, yara oluşumları, bu sabun sayesinde tedavi olur. Cansız saç tellerini de onaran bu sabun, aynı zamanda hoş bir aromaya sahiptir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu sabunu aktarlardan temin etmeniz mümkündür. Ciltteki yara, kızarıklık ve tahrişleri de giderdiği bilinen bıttım sabunu aynı zamanda kaşıntı ve kepek problemine de çözüm getirmektedir. Sedef hastalığı, mantar ve egzama gibi rahatsızlıklar için de iç rahatlığı ile kullanılabilir. Aynı zamansa saç diplerinde zaman içinde bakteri oluşmasının da önüne geçmektedir. Saçlarınız ışıl ışıl ipeksi bir görünüm kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir