Bıttım Sabunu ile Sağlıklı Saçlara Kavuşun

Sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok kolay! Alacağınız bir sabun ile bir seneye varmadan çok sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Bıttım sabunu denilen sabun ile bu saçlara kavuşmak hem çok kolay hem de sabunun daha birçok faydası var. Doğal sabun arayanlar ama bulmayanlar Bıttım sabunu ile bu arayışına son verebilir. Bıttım sabunu içerdiği özellikler ile saçlar için sağlık deposudur. Bıttım sabunu öncelikle E vitaminine sahip bir sabundur. Sabun saçların vitamin ihtiyacını sağlar ve saçtaki yağ oranını da dengeler. Bıttım sabunu ile saçlarda güçlenme de görülmektedir. İçinde bulunan menengiç yağı saçların istediği yağı da saçlara sağlamaktadır. Bıttım yağı düzenli kullanıldığında ince saçlar da yerini çok daha gür saçlara bırakır. Sabun cilt derisinde oluşan tahrişleri ve yaraları da hem önler hem de mevcut yaraları iyileştirir. Sabundan fayda sağlamak için sabunun 8 -9 ay boyunca düzenli kullanılması gereklidir. Bıttım sabunu saç dökülmelerini engeller. Saçta oluşan kırıkları da önlemeye yarayan Bıttım sabunu kepek oluşumunda da önleyici bir özelliğe sahiptir. Saçlarda oluşan bakterileri de önlemeye yarayan ürün kuru saçlara canlılık ve nem kazandırır. Daha güçlü saçlar istiyor ve bunun için doğal bir yöntem arıyorsanız Bıttım sabunu tam size göre. Bıttım sabunu ile eski saçlarınız gidecek yerine sağlıklı ve gür saçlar gelecektir.

Bıttım Sabununun Yapılışı

Bıttım sabunu yağdan elde edilir. Menengiç yağından elde edilen Bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt ve Mardin’de üretilen Bıttım sabunu tamamen doğal yollardan elde dilmektedir. Siirt Bıttım sabunu bıttım adı verilen menengiç meyvesinin yağından yapılır. Bunun için Eylül ayında toplanması yapılan Menengiç meyveleri toplanır. Sonrasında çürük olanlar atılarak geriye kalan menengiç meyveleri 10 gün boyunca kurutulmaya bırakılır. Bu kurutulma sürecinde meyvelere dokunulmaz ve kurutmak için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Güneş ışığı alan bir yerde meyveler kurutulur. Sonrasında da meyveler öğütülmeye başlanıyor. Menengiç meyvelerini üretilmesi değirmenlerde yapılıyor. Sonrasında öğütülmüş halde toza dönüşen meyvelerin yağı da toplanıyor. Yağı ılık bir su kabının içinde odun külü ile birlikte kaynatılıyor. Sabun bu yağın kaynatılması sırasında oluşuyor diyebiliriz. Sonrasında Siirt Bıttım sabunu yapım işlemini tamamlamak için yağın katı bir hal alması bekleniyor. Yağ katı hale geldikten sonra sabun biçiminde kalıplar halinde kesiliyor ve sonrasında satışı yapılıyor. Siirt Bıttım sabununun satışı birçok yere yapılıyor. Özellikle batı bölgelerinden oldukça fazla talep geldiği biliniyor.

Bıttım Sabununun Olumlu Yanları Nelerdir?

Bıttım sabununun olumlu yanları çok fazla sayıda. Bıttım sabunu faydalarına bakıldığında saçtan sonra en çok cilt üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmektedir. Bıttım sabunu cildi nemlendirmekte, sivilceleri önlemekte ve yaraları tedavi etmektedir. Cilt hastalıkları arasında yer alan egzama, sedef hastalığı, bakteri oluşumu gibi durumlarda Bıttım sabunu kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Bıttım sabunu aynı zamanda cildi kuru olan kişiler içinde E vitamini sağlamaktadır. Bıttım sabununun mikrop öldürücü özelliği de Bıttım sabunu faydalarına bir örnektir. Bıttım sabunu cildi de arındırmaktadır ve varis ağrılarını tedavi etmektedir. Vücudun temizlenmesi ve arınmasında da etkili olan sabun gözenekleri de açmaktadır.

Bıttım sabunu alerji sorunlarına da iyi gelmektedir. Bıttım sabunu alerji sonrası ciltte oluşan tahrişler üzerinde etkilidir. Bıttım sabunu ciltte oluşan kaşıntılara da iyi gelmektedir. Sabun kullanımı sonrası kaşıntıların büyük oranda azaldığı görülmektedir. Sabunun bir diğer özelliği de vücudun rahatlamasına sebep vermesidir. Bıttım sabunu vücudun nefes almasını sağlamaktadır.

Bıttım Sabununun Piyasa Fiyatları

Bıttım sabunu fiyatlarına bakmak için internetten yardım alınabilir. Bazı siteler yalnızca Bıttım sabunu satışı yapmaktadır. İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmeyenler sabunu almak için eczaneleri ve aktarları ziyaret edebilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sabunun satışı çok daha fazla yerde yapılmaktadır. Bıttım sabunu fiyatlarına bakıldığında ise farklı fiyatlar görülmektedir. Bıttım sabunu kalıp olarak 7 ile 10 TL arasında satışa sahip olmaktadır. Sabunun kilo fiyatı ise değişmektedir. Genel olarak Bıttım sabununun bir kilosu 10 Türk lirası ile 20 Türk lirası arasında değerlerde alıcı bulmaktadır. Bıttım sabununun fiyatları oldukça düşük rakamlara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir