Bıttım Sabunu İle Yumuşak Bir Cilt

Bıttım Sabunu Nedir

Bıttım sabunu, Mardin ve Siirt olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgemizde üretilen ve doğu kültürüne ait olan bir ürün olmakla birlikte yakın zamanda batıdada adı duyulmaya başlanmıştır. Ülkemizin doğusunda sıkça kullanılan bu ürün batısındadakullanılmayave merak edilmeye başlanmıştır.Bıttım bitkisinden yani bilinen adıyla menengiç ya da çitlembik olarak adlandırılanmeyvenin yağından yapılan bu ürün birçok hastalığa fayda vermekte ve cilde dost olmaktadır.Bıttım sabunu yapımında menengiç yağı, su ve odun külü kullanılmaktadır. Öncelikle Eylül ve Ekim aylarında meyve vermiş olan menengiçler toplanır, ardından çürükleri ayıklanarak yıkanıp kurumaya bırakılır ve kuruyanmenengiçler dövülerektoz haline getirilir.Ardından su ile yoğrulan menengiç tozlarından yağ elde edilir ve bu yağ kaynayan su ve odun ile karıştırılarak sabun oluşumu sağlanır.Kullanılan su zamanla buharlaşır ve geriye kalan maddelerden sabun meydana gelir.Oluşan kalıpşeklindeki sabun kesilerek satılır.Yurtiçinde ve yurtdışında birçok alıcısı bulunan bu sabun birçok hastalığa ve derde iyi geldiği için popülaritesini asla kaybetmemektedir.

Muhteşem Bıttım Sabununun Faydaları

Birçok derde deva olan bu ürün baştan ayağa vücudunun her yerinde ayrı bir fayda sağlamaktadır. Bıttım sabununun cilde faydaları çok fazla olup vücudun her yerinde ayrı bir özellik göstermektedir. Örneğin saçlar için kullanıldığında saçların güçlenmesini ve dolgunlaşmasını sağlayan bıttım sabunu ciltte kullanıldığında kırışıklıkları engelleyip oluşan sivilceleri yok etmekte ve saçlarda oluşan kepeği önlemenin yanı sıra yeniden oluşumunu engelleyen bu ürün bazı rivayetlere göre 8 ay kullanımının ardından kelleği yok edip yeniden saç oluşumunu sağlamaktadır.İnce ve kırılgan saçları dolgun ve sağlıklı saçlara dönüştüren bıttım sabunu saç derisinin yağını dengeleyerek saçların daha sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır.Yüzde kullanıldığı zamanise sivilcelerden Siyah noktalara birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Güneş lekelerinden yanık lekelerine sivilce lekelerinden siyah nokta oluşumlarına birçok hastalığa iyi gelmekte ve bu izleri yok etmektedir veyok etmesinin yanı sıra tekrar oluşumunu daengelleyen bıttımsabunu cildinonarılmasına ve yağ dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Vücutta oluşan sivilceleri de yok edenbıttım ciltteki kırışıklıkların oluşumunu engellemek de ve cildin daha esnek bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.Cildi daha genç gösteren ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlayan bıttım sabunu bütün vücut için iyi geldiği gibi tırnaklarıyla çok iyi gelmektedir.Tırnak kırılmalarınıve tırnak enfeksiyonlarını önleyen bu ürün tırnak hastalıklarına iyi gelip daha sağlıklı tırnaklar oluşumunu sağlamaktadır. Peki bu kadar faydalı olan bıttım sabunu nasıl kullanılır nelere dikkat edilmelidir ve kullanımı sonuçları nelerdir?

Bıttım Sabunu Nedir Nasıl Kullanılır Nelere Dikkat Edilmelidir

  • Bıttım sabunu kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur yanında kimyasal hiç bir maddenin kullanılmaması ve bıttım sabununun düzenli bir şekilde uygulanmasıdır.
  • Bıttım sabununu saçlarda haftada üç kez ya da iki güne bir kullanmalı ve saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamalısınız.
  • Ürünü kullanmadan önce saçlarınızı durulamalı ardından da sabunu köpürterek saçlarınızı uygulayıp 3 ila 5 dakika arası güzelce masaj yapmalısınız.
  • Mesajın ardından ise saçınızı iyice durulamalı ve aşırı ısıya maruz bırakmadan kurutmalısınız.
  • Farklı cilt yapılarına karşın bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır diye düşünüldüğünde endişe edilmesi gereken hiçbir husus yoktur.Çünkü bütün cilt tiplerine uygun olan bıttım sabunu cildin yağ oranını dengelemektedir.
  • 8 ay düzenli kullanımının ardından saçların yeniden oluşumunu sağladığı iddia edilen bıttım sabunu saç derisindeki yağ oranını dengelemekte ve saçta kepek oluşumunu engellemektedir.Fakat bunun için düzenli bir şekilde ürünü kullanmanız ve saçlarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Tırnaklarda da normal sabungibi köpürterek kullanılan bu ürün tırnak hastalıklarına iyi gelmekte sağlam tırnakoluşumunu sağlamaktadır.

Bıttım Sabunu Nereden Ne Kadara Alınır

Faydaları saymakla bitmeyen bıttım sabunu fiyatları gayet uygun olup her bütçeye hitap etmektedir.Aktarlardan ve doğal ürünler satan yerlerden alabileceğinizi bıttım sabunu insan vücudu için son derece faydalı bir üründür.Siz de bu üründen faydalanmak istiyor ve doğru bir şekilde temizlemek istiyorsanız aktarlara ve doğal ürün satan yerlere başvurabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir