Bıttım Sabunu Keşfi

Hepimizin kimi zaman sorununu çektiği saçlarımızdaki yıpranma, dökülme ve buna bağlı oluşan kırıklıklar için bir çözüm arayışına girmişizdir. Bu çözüm arayışlarında kimyasal ürünler olan şampuanların saçlarımızı besleyeceği, dökülmeleri gibi etmenlere inanarak çoğu durumda beklenilen sonuç alınmayabilmektedir. Çünkü bir saç teni, içeriği ve yapısı hassastır ve doğallığa ihtiyaç duyar. Bu doğallıkta doğanın özünden gelen bitkilerin bizlere sunduğu faydaları ve şifa olarak görünen bir takım mineral, vitamin ve proteinleri barındırmaktadır. Bıttım sabunu, doğal yollarla üretilen ve ham maddesini organik yoluyla elde edilen saçlarımız için en önemli yapıtaşlarını oluşturarak dayanıklılığını arttırır ve saçlarımızı güçlendirir.

Bıttım sabunu keşfi çok geçmiş dönemlerde keşfedilse de ülkemizde genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Siirt bölgesinde bilinmektedir. Siirt halkı bıttım sabununa öncelerden beri aşina olduğundan bu sabunun doğal yollarla üretimini yapmakta ve kalıp haline getirene kadar oldukça yoğun bir çaba içerisinde girmektedirler. Çünkü bıttım sabunu faydalarında ikinci plana atılmayacak birçok yarar bulunmaktadır. Bu yararları sizin için sıralayacak olursak;

Saç dökülmelerini ciddi derecede azaltarak, saçların normal yapısını iki kat güçlendirir, Kepek ve buna bağlı kaşıntıları, saç diplerindeki zararlı maddeleri temizleyerek azaltır. Kırılan saçları ve çabuk yıpranan saçlarda gözle görülen bir canlılık haliyle saçların sağlam bir hale dönüşmesine yardımcı olur. Ayrıca tenimiz için gözenekleri açarak, sivilcelerin oluşumundaki bölgeleri kurutması, siyah noktaları azaltması ve mikropları öldürücü etkisiyle bıttım sabunu oldukça yaygınlaşmış doğal bir üründür. Bu sayede kullanımı hergün yaygınlaşarak bu doğal ürün, hepimizin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri bize vererek büyük bir şifayı içerisinde taşımaktadır.

Bıttım Sabunu Kullanımı ve Üretim Aşaması

Bir bıttım halk dilinde fıstık ağaçlarının aşılanmamış yabani hali olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer ismi de menengiçtir. Genel olarak bıttım meyvesinin yağının depolanması ile üretilmektedir. Bu yüzden tamamen doğallığı yansıttığı için hiçbir insan için yan etkisi bulunmaz ve aklınızda soru işareti kalmadan bıttım sabununu kullanabilirsiniz. Hiçbir yan etkisinin bulunmaması ve sağlık açısından birçok olumlu sebebiyetlere kapı açtığından dolayı bıttım sabununu kullanmak için herhangi bir şüpheye düşmek yersizdir.

Çünkü bir doğallık insana özgüdür ve doğada insan vücudu için herşey yararlıdır. Önemli olan bu yararı en iyisi için ayırt edebilmek ve günlük hayatımızın alışkanlıkları arasına koyabilmek değil midir? Bu yüzden bıttım sabununu saçlarımız ve tenimiz için kullandığımızda onun hoş kokusuyla hissedeceğimiz rahatlık konusunda hiçbir tereddüt taşımamak en garantilisi olacaktır. Şöyle de ifade etmek gerekirse, bıttım bir meyvedir ve Siirt bölgesinde çokça yetiştiği için oranın halkı tarafından özenle toplanır, işlenir ve yağı çıkarılarak bir sabun haline gelmesi için uzun bir çaba içerisinde girilir. Çünkü anlatım ile bıttım sabunun oluşum evresinde birçok farklılıklar ve meşakkatli durumlar vardır.

Bunu bilebilmek için yapan ustaları bir izlemek lazımdır. Sonrasında, Menengiç veya çitlembik Siirt halkı tarafından işlendiğinde en sonunda bir kalıp haline getirilir ve bir sabun olarak kullanılmaya başlanır. Ya kişisel olarak oranın halkı bıttım sabununu kullanır ya da daha fazla üreterek satışını başka illere gelirlerini arttırmak için pazarlayabilmektedirler. Aslında bir yörenin mirası olarak düşünülen bıttım sabunun faydası dikkat çekici unsurları taşıdığından her bir insan için önemlidir. Çünkü bir insan için saç genel olarak bir insanın yüz makyajıdır. Bu yüz makyajına iyi bakmak, onu beslemek, iyi görünmesini sağlamakta özen ve emek ister.

Fakat bu emek kimyasal ürünlerle yapıldığında ciddi rahatsızlık veren problemleri çağırabilmektedir. Bu da saçların daha çok yıpranmasına ve bir ürüne bağımlı olarak yaşayarak o ürünü bırakıldığında ciddi yan etkilerinin de ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden nereden geldiysek, o kaynağın üzerinden süregelmek en önemlisidir. Bir insanın ihtiyaç duyduğu doğal olana yönelmek, bıttım sabununu tenimiz ve saçlarımız için kullanmak bizi daha iyi bir görünüşe, kepeksiz saçlara, sivilcesiz yüzlere ve canlı görünen bir yüze kavuşmamıza yardımcı olur. Bu açıdan, Siirt bıttım sabunu herkes için tavsiye edilen ve deneyimli halk tarafından özel olarak üretilen bu sabunu kendi sağlığınız için kullanın. Tabi piyasaya dikkat edin.

Çünkü Türkiye’de emeği suiistimal eden ve yan ürün olarak satılan sabunlarda mevcuttur. Bu yüzden kaliteyi ve özel bir ilgiyle üretilip satışa sunulan bıttım sabunlarının takibini iyi yapın. Günlük hayatınızdaki kullanımını yaygınlaştırın. Duşa girdiğinizde iyice köpürtüp 2-3 dakika saç diplerinize masaj yapın ve yüzünüzü köpükle bir güzel ovalayın. İşte o zaman bir ferahlığı yüzünüzde ve saçınızda hissedip sizde çevrenize bıttım sabunun önermeye başlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir