Bıttım Sabunu Kullanım Şekli

Saçlarımıza cildimize günlük ve haftalık olarak kullandığımız sabun şampuan ve daha birçok maddenin tabi ki kullanım şeklide oldukça önemli. Kullanım şeklinin yanlış oluşu sonuçlarının da yanlış ve olumsuz olmasını sağlayacaktır. Ülkemizde birçok sabun üretimi yapılmakta bunlara şampuan, saç kremleri ve serumlarda eklenince bu ürün çeşitliliği arasında kullanım farklılıkları da artacaktır. Nasıl ne şekilde kullanılmalı? Ne kadar süre ile bekletilmeli? Uygulama yöntemi nedir? Kaç dakika bekletilmeli? Durulama aşaması nasıl olmalı gibi birçok soru işareti oluşmakta. Bu kadar ürün çeşitliliği arasında kullanım şekilleri de bir o kadar çeşitli olmuştur. Bizler bu yazımızda sizler için bıttım sabunu ve bıttım sabunun kullanım şeklinden bahsedeceğiz.

Bıttım sabunu içerisinde ki menengiç yağı itibariyle yağlı, nemlendirme özelliğine sahip ve anti septik özelliği barındıran bir sabundur. Asırlardan bu yana yapılan ve özellikle bazı bölgelerin vazgeçilmez temizlik ürünü olarak evlerde temizlik alanında başköşede olmakta. Bıttım sabunu bıttım ağacının meyvelerinden ve bu meyvelerin kurutularak özününü çıkarılmasından yapıldığı için vücudunuza hiçbir etkisi yoktur. Sizler bıttım sabununu kullanarak sadece cildinize, saçlarınıza ve saç derinize fayda sağlayabilirsiniz. Bıttım sabunu yapımı bir o kadar zor ve meşakkatli olmasına nazaran kullanımı bir o kadar kolaydır.

Bıttım sabununun faydalarına bakıldığında vücudunuzdaki etkileri de göz önünde bulundurulursa kullanım şekli ile de faydaları ile de sizlerin de temizlik ürünü olarak ilk tercihiniz arasına girecektir. Bıttım sabununu kullanım şekline gelince % 100 doğal bir sabun olduğu için yan olarak veya destek olarak başka hiçbir ürün kullanmamanızı tavsiye ederiz. Saç veya saç derici sağlığı için kullanım gerçekleşecekse şampuan, saç kremi ve serumları cildiniz içinde kullanacaksanız temizleme tonikleri ve benzeri temizleme jellerini kullanmanızı önermiyoruz. Aksi halde istediğiniz sonuçlara ulaşamaya bilirsiniz. Çünkü bıttım sabunu yapısındaki doğallığı sayesinde cildinize saç derinize temas etmektedir. Sizler bu teması ek bir ürün ile desteklemek isterseniz aksini yapıp bu teması ortadan kaldırmış olursunuz. Doğal bir sabun olduğundan ötürü diğer kimyasallar ile kesinlikle kullanılmamalı. Kullanıldığı takdirde vücudunuza veya saç derinize zarar vermez fakat fayda da sağlamaz. Bıttım sabununu saç deriniz ve saçlarınız için kullanacaksanız; haftada iki kez veya üç kez daha fazla olmamak koşulu ile saç ve saç derinizi ıslattıktan sonra sabun ile köpürtüp dairesel hareketler ile masaj yaparak saç derinize ve saçlarınıza uygulayınız. Bu uygulamada saç derinize ağır ve darbesel hareketler sergilememeniz önemli. Tırnaklarınız ile saç derinizi tahriş etmemeli sadece parmak uçlarınızı kullanarak masaj yapıp uygulamalısınız. Daha sonra bol su ile ne sıcak ne aşırı soğuk olmayacak kadıyla durulamalısınız. Durulanma işlemene biraz özen gösterilmeli çünkü saçlarınız ve saç derinizi sabun kalıntıları biriktirip kurumamalı. Sabun saç ve saçlı deriden tamamen arındırılmalı. İlk iki hafta saçlarınız kuru veya mat görünüme sahip olabilir bu saçınızın sabuna verdiği bir tepki alışma evresidir. Belirli bir süre istikrarlı ve düzenli kullanılırsa mutlaka bu etkilerde yok olup faydasını göreceksinizdir. Eğer bıttım sabunun cildinize uygulayacak siyah noktalardan, sivilcelerinizden ve sivilce lekelerinden kurtulmak istiyorsanız sabah akşam bir kere olmak üzere bıttım sabununu köpürtüp yüzünüze uyguladıktan sonra ciltte tercihen soğuk su ile durulamanızı öneriyoruz. Böylece soğuk suyunda ciltteki etkisi ve bıttım sabunun anti septik özelliği ile cildinizdeki mikroplar giderilecek düzenli kullanımda sivilcelerden eser kalmayacaktır. Akşam yatmadan öncede günün yorgunluğunu ve gün boyu dışarda toza maruz kalmış cildinizi yıkayıp yine aynı uygulama ile durulayıp cildinizin nefes almasını sağlamalısınız.

Bazı kullanıcılarda bu kurallara uyulsa da saç ve saçlı deride veya ciltte sabun kalıntılarının kaldığını veya yan etki oluşturulduğu gibi sorunlar çıkmakta. Böyle sorunla karşılaşmamak için sizlere Siirt bıttım sabununu öneriyoruz. Siirt’te yapılan bıttım sabunları % 100 doğal ve el yapımı olduğu için Siirt teki bıttım ağaçları özellikleri de düşünülürse yan etki veya herhangi bir zarar göstermesi yok denecek kadar azdır. Siirt bıttım sabunu olduğuna emin olduğunuz sabunları kullanırsanız herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Aynı yörenin farkı illerinde veya farklı yörelerde satılan bıttım sabunlarının aynı etkiyi göstermediği kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir