Bıttım Sabunu Kullanımına Oldukça Sık Rastlanılıyor

Bıttım sabunu ülkemizde üretimi yapılmakta olan ve oldukça sık kullanılmakta olan bir temizlik, bakım ürünü olarak görülebilir. Bıttım sabunu genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapımına rastlanmakta olan bir üründür. Bıttım sabununu Güneydoğulu kişiler bıttım yani menengiç meyvesinden yapmaktadır. Menengiç meyvesi sıklıkla rastlanan bir meyve olmakla beraber besin olarak sık tüketilmemektedir. Çünkü bıttım meyvesi ham bir meyve olarak görülür. Yabani fıstık olarak bıttım bilinmektedir. Ve kişiler yabani bir fıstık türü olduğu için genelde kullanmamayı tercih etmektedir. Bu sebeple de bıttımdan yararlanmaya farklı yöntemlerle başvurmaktadırlar. Bıttım sabunu da bu sonuçtan doğmuş olan bir sabun türüdür. Tamamen el ile yapılmakta olup doğal bir sabun olarak adlandırılmaktadır. Bıttım sabununu yapan kişiler kesinlikle herhangi bir kimyasal madde kullanımına yönelmemektedir. Kimyasal maddelerle kullanılan bıttım, sunacağı doğal güzelliği ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle de bıttım sabununu yapan kişiler tamamen doğal olarak bıttımdan faydalanabilir. Bıttım yapılmasında kullanılan yağ da menengiç yağı olarak bilinir. Bir başka alternatif genelde kullanılmaz.

Bıttım Sabunu Yapım Aşamaları Tamamen Temiz İlerler

Bıttım sabunu yapıldığı yerler Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisindeki iller olarak bilinmektedir. Mardin, Siirt, Şanlıurfa olarak bıttım sabunun yapıldığı iller bilinmektedir. Bıttım sabununun cilde faydaları da saymakla bitmeyeceği için bıttım sabunu yapmaya kişiler devam etmektedir. Bıttım sabununu bu yerlerde yaşayan kişiler yapmaktadır. Ve tüm Türkiye genelinde de yavaş yavaş yayılmaya başlamış olan bir üründür. Kişiler bıttım sabununu yapmak için öncelikle bıttımları yani menengiçleri ağaçlardan toplamaya başlar. Toplanan menengiçler ardından dikkatli bir şekilde ayıklanmaktadır. Menengiçler içerisinde herhangi bir yabancı madde kalmamış olmasına kişiler dikkat eder. Çürükleri atar, bıttım sabunu yapımında kalitesiz bir ortam oluşturacak olanlar elenmektedir. Toplanan bıttımlar ayıklandıktan sonra da kurutulmaya bırakılır. Kuruma işlemi biraz uzun süreceği için beklemek gerekebilir. Kuruma işlemi genel olarak 10-15 gün aralığında sürebilmektedir. Güneş eşliğinde kuruması tamamlanmış olan bıttımlar ardından ezilmiş hale getirilir. Ezilmiş olan bıttımlar sonrasında yoğrulur. Yoğurma işlemi de oldukça emek isteyen işlem olarak görülebilir. Bu nedenle sıkılmadan yapacak kişilerin yoğurma işlemine girişmeleri beklenmektedir. Yoğurmanın ardından da bıttım hamuru beklemeye bırakılır. Sonrasında üzerine bıttım yağının çıkması beklenmektedir. Yağ ile hamur ayrıldıktan sonra sabunlaşma reaksiyonuna bırakılarak bıttım sabununun sabun olması beklenir. Sonrasında ise yağı eklenir. Ardından bıttım kalıplara dökülerek sabun haline gelmesi sağlanmaktadır. Kalıplara dökülen bıttım sabunu istenilen şekillerde elde edilebilmektedir. Kişiler istedikleri boyutta bıttım elde edebilir. Burada önemli olan nokta bıttım sabunu yapılması esnasında kesinlikle herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Kimyasalın kullanılması bıttım sabununu özel yapan durumdur. Bu nedenle de kimyasalların kullanılmamasına bıttım sabunu esnasında özen gösterilmektedir.

Bıttım Sabunu Fiyatları Kişilerin Bütçelerini Zorlamamaktadır

Bıttım sabunu onca faydasına, doğallığına ve el yapımı olmasına karşın oldukça uygun fiyata sahip olmaktadır. Bıttım sabunu fiyatı bıttım sabunu kullanıcıları tarafından merak edilebilmektedir. Bu merak durumuna karşılık da bıttım sabunu oldukça uygun bütçeye sahiptir. Kişiler bıttım sabununa kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir. Kolay ulaşabilmenin yanında kullanıcıların bütçesini zorlamamaları ile de tanınırlar. Normal bir sabun fiyatında kişiler bıttım sabununu elde edebilir. Aynı zamanda bıttım sabununun kilo işi satıldığı yerlerde bulunmaktadır. Eğer sıkı bir bıttım sabunu kullanıcısı varsa kilo işi olarak bıttım sabunu satın alabilir. Böylelikle fiyat konusunda herhangi bir problem yaşanması engellenir. Herkes kendine uygun olan bütçeden bıttım sabunu alabilir.

Bıttım Sabunu Faydalarını Kullanım Şekline Göre de Sağlayabilmektedir

Her bakım ürününde, sabunda olduğu gibi bir takım kullanım kuralları bulunabilmektedir. Genelde bu kullanım şartlarına uyulduğu takdir de bıttım sabunlarının daha etkili olabildiği biliniyor. Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusuna karşılık olarak da çok basit cevaplar verilebilmektedir. Bıttım sabunu öncelikle saçlarda, yüzde ve vücutta kullanılmaktadır. Hepsi için de özel yöntemler bulunur. Saçlarda bıttım sabunu kullanmak isteyen kişiler sadece bıttım sabununu kullanmalıdırlar. Herhangi bir kimyasalla birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılırsorusuna gelecek olursak yüzde de dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Yüz ile teması mutlaka engellenmelidir. Aksi takdir de bir takım problemler yaşanması kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir