Bıttım Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu güneydoğu Anadolu bölgesinin özellikle Siirt ili bölümünde yetişen yabani bıttım meyvesinin kabuklarından çıkartılan yağlar kullanılarak tamamen elde yapılan bir sabundur. Bıttım ismi içeriğini oluşturan bitkinin isminden gelmektedir. bıttım sabunu faydaları bakımından insan sağlığına son derece faydalı bir üründür. Bunun en önemli nedeni içeriğinde bulunan bıttım yağının insan sağlığına çok yararlı olan maddeleri içinde bulundurmasıdır. Bııtım sabunu hem temizlik amaçlı olarak kullanılır. Hem de özellikle ciltle ilgili rahatsızlıklar da tedavi ya da önleyici amaçları ile kullanılır. Bıttım sabunu yapımında kullanılan yabani bıttımlar toplanırlar ve yağları çıkartılmak sureti ile toplanırlar insanların ellerinde işlenen bu yağlar sonuç olarak bıttım sabununa dönüşür.

Bıttım Sabununun Kullanılışı

Bütün insanlar evlerinde iş yerlerinde temizlik amacı ile sabun kullanırlar. Sabunun varlığı hayatımızda ki tartışmasız bir gerçektir. Özellikle sanayinin teknolojik imkanlarla birleşmesi sonucu sabun endüstrisi de tamamen fabrikasyon üretime dahil olmuştur. Bu durum ortaya çıkan ürünlerin çeşitliliğini çok fazla arttırmıştır. Ayrıca çok hızlı ve seri olarak üretildiği için tüketicilere ulaşması da çok kolaylaşmıştır. Şuan genel anlam da kişisel temizlik için kullanılan sabunlar sıvı ve ya kalıp şeklindedir. Bunlar renk koku ve şekil olarak oldukça albenisi olan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bura da insanlar için büyük tehlikeler de söz konusu olabilmektedir. Bunun nedeni sanayi sabunlarının içlerinde bulunan kimyasal maddelerin birçoğu insan için zararlı olan birleşimlerdir. İşte Siirt bıttım sabunu bu nokta da diğer bütün sabun türlerinden ayrılmaktadır. Bu ayrılışın oluşmasını sağlayan unsurlar sağlıkla doğrudan ilişkili olduğu için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken unsurlardır.

Bıttım sabunu kullanılması bakımından oldukça pratiktir. Normal sabun gibi suyla kullanılan bıttım sabunu hem temizliğinizi çok etkili bir şekilde yerine getirmenizi sağlamaktadır. Aynı oranda da sağlıklıdır. Şunu bilmelisiniz sağlınız siz koruduğunuz sürece iyi ve yerinde kalacak bir unsurdur. Aksi halde sonuçları bakımından sizin açınızdan uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuracak olaylar dizisine dönüşebilmektedir. Hem temiz hem de sağlıklı olmak ise günümüz de çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda bıttım sabunu ile içiniz son derece rahat olacaktır.

Kişisel Temizlikte Bıttım Sabunu

İnsanlar gün içinde sürekli olarak mikroplarla iç içedir. Yaptıkları işlerde dokundukları her yer birer mikrop yuvasıdır. Aynı zaman da vücudun doğal yapısı da her gün temizlenmek ihtiyacı gösterir. Bu doğrultuda kullanılan en pratik nesneler su ve sabundur. İşte bu ikili günlük kişisel temizlikte asla vazgeçilmeyecek unsurlardır. Bu dünyanın her yerinde yaşayan insanlar için ortak ve geçerli bir durumdur. Fakat bazı farklar vardır. Bazı insanlar sağlıklarına gereken önemi vermedikleri için kimyasal olan sabunları kullanırken bazı insanlar da bıttım sabunu satın alıp tamamen doğal olan bir ürünü kullanmaktadırlar. Vücudunuza her gün çeşitli kimyasalları açık olarak sürmeyeceğiniz gerçeği gibi dolaylı olarak kullandığınız bu temizleme malzemeleri ile vücudunuza her gün bu kimyasalların dokunması konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeriği sadece doğa da doğal yollardan yetişen bir bitkiden oluşan bıttım sabununun kişisel temizliğiniz de oldukça işlevsel etkileri bulunmaktadır. Ve hem sizin hem de ailenizin bıttım sabunu faydaları konusunda bilgi sahibi olmanız son derece önemli bir konudur. Bu doğal ürün sayesinde en azından doğal yaşam da maruz kaldığınız sağlığı tehdit eden unsurların bir kısmını hayatınızdan tamamen çıkartmış olacaksınız. Bu hem şimdi hem de ilerleyen yaşlarınız da daha diri ve güçlü bir cilde sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Doğal Bir Koruyucu Bıttım Sabunu

Günümüz de insanlar gelişen teknolojinin etkisiyle daha uzun yaşamaktadırlar. Fakat yaşam ömrünün uzaması beraberinde insanlar için birçok başka olumsuz durumu beraberinde getirmiştir. Kronik olan hastalıklara yakalanma yüzdesi artmıştır. Daha uzun ama daha sağlıksız yaşama ihtimali varlığını her geçen gün arttırmaktadır. Bu gibi sebeplerle özellikle gelişmiş ülkeler de insanlar kişisel temizlikleri için sadece doğal olan ürünleri kullanmaya başlamıştır. Ama bu doğrultuda birçok bölge de bu türlü doğal ürünleri elde etme konusu oldukça zordur. Fakat Siirt bıttım sabunu anadolumuzun en güzel bölgelerinden biri olan tabiat zenginliği ile meşhur güneydoğu Anadolu bölgesinde yıllardır sizler için sadece el yapımı olarak hazırlandığı için bıttım sabunu satın almak ve kullanmak sizlerin ellerinde bulunan bir fırsattır. Bu fırsatı kullanmanız durumunda bundan mahrum olan birçok insana oranla daha da şanslı olduğunuzu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir