Bıttım Sabunu Nedir Tanıyalım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü meyvelerden bıttımın yağının ve de menengiç ağacının, bir diğer adıyla çitlembiğin yağının birlikte kullanılmasından elde edilen sabuna, bıttım sabunu denmektedir. Günümüzde bile geleneksel yöntemlerin kullanılmasıyla elde edilen bıttım sabunununda kullanılan bıttım yağı, fıstığın aşılanmamış halinden elde edilir.

Bıttım Sabununun Yüze ve Cilde Sağladığı Yararlar

Bıttım sabununda menengiç yağı da bulunmaktadır. Menengiç yağı, sabunun antiseptik özellikler kazanmasını sağlar. Yani menengiç yağının olması, sabunun mikrop ve bakterilere karşı güçlü bir etki göstermesini sağlar. Özellikle sivilceve aknelerin giderilmesinde memengiç yağının bıttım sabuunda yer alması çok önemlidir. Genel olarak bıttım sabununun faydalarını sıralamak gerekirse;

Saç dökülmeleri sorununu kökten çözme, Kepek sorununu tamamen yok etme, Erken beyazlayan saçların kendi rengine kavuşmasını sağlama ve saçların erken beyazlamasını önleme,

Saçların en iyi biçimde temizlenmesini sağlama, bakteri ve mikroplardan arındırma,

Saçların güçlenmesini ve en iyi biçimde beslenmesini sağlama,

Yumuşak ve parlak saç oluşumunu sağlama, Kuru saçların nemlenmesi ve canlılık kazanmasını sağlama, Herhangi bir sabunun saçlarda yapacağı kuruluk ve keçelik durumunun oluşmaması, Sürekli elektriklenen saçların elektriklenmesini durdurma, Saçların şekil almasını kolaylaştırma, Kolay saç uzamasını sağlama, Vücut temizliğini en iyi biçimde sağlama, Sedef rahatsızlığına etkili çözüm getirme,

Bıttım sabununun cilde faydaları olarak pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü verme,

Peeling etkisi yaratma, Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlama,

Tüm sivilce tiplerinin, aknelerin ve siyah noktaların kökten geçmesini sağlama, Uzun süre kullanıldığı zaman sivilce ya da akne oluşumunu önleme,

Deride oluşan yanık, kızarıklık ve diğer leke türlerini en pürüzsüz biçimde iyileştirme, geçirme,

Cilt mantarlarını tedavi etme, şeklindedir.

Faydalarını kısa süre içinde gözle görülür biçimde hissedebilmek için saçlarınızda kullanırken, şampuan ya da saç kremi gibi yan ürünler kullanmamanız gerekir.

Aynı durum cilt uygulamalarınız için de geçerlidir. % 100 doğal olan bıttım sabunlarımızın etkisini, herhangi bir kimyasal içerikli ürün kullanmadan çok daha kısa süre içinde görebilirsiniz.

Bıttım Sabunu Kullanımında Diiaket Edilecek Noktalar

Bıttım sabunu nasıl kullanılır ve kullanım esnasında dikkat edilecek noktalar var mıdır, diye merak edenler için birkaç kullanım noktasına değinmemiz gerekir. İlk olarak bıttım sabununu ister saçınıza isterseniz de cildinize uygulayın, kesin etki için sürekli kullanım çok önemli olmaktadır. Ardından uygulayacağınız noktanın kesinlikle temiz ve ıslak olmasını sağlamanız gerekmektedir.

Saç ya da cilt uygulamarında, masaj yapar gibi bir yöntemin uygulanması ise deriye çok daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu da bıttım sabunun etkisinin daha iyi görülmesine neden olur. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır ya da bıttım sabunu saçta nasıl kullanır derseniz; ikisinde de sabunu iyice köpürtmeniz ve de 3 ila 5 dakika arasında saça ya da cilde uygulayarak kullanmanız gerekmektedir. Ardından iyi bir durulama yeterli olmaktadır. Yine belirtilmelidir ki; kimyasal madde içeren, bıttım sabunu haricinde bir ürün kullanılmaması, sabununuzdan alacağınız etkinin gücünü arttıracaktır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım sabunu, hala eski dönemlerdeki yöntemlerin kullanılmasıyla, yani geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. İlk olarak eylül ayında bıttım meyvesinin toplanması ve de toplanan meyvelerin çürüklerinden arındırılması ile yapılışı başlar. Çürüklerinden arındırılan bıttımlar, iyice yıkanarak 5 ile 10 gün arasında sürecek kuruma işlemine bırakırlar. Kuruyan bıttımlar yeterli ölçüde suyla kaynatılır ve ardından meyvelerin yoğrulması sağlanır. Yoğurma işlemi en önemli evredir.

Çünkü bu evrede meyvelerin yağı çıkarılır. Ne kadar verimli yağ çıkarılırsa, sabun etkisi de o kadar iyi olmaktadır. Meyvelerin iyice yağı çıkarıldıktan sonra ayrı bir kazana alınır. Bir diğer kazanda ise sabun reaksiyonunu sağlayacak çözelti hazırlanır. Yağ kazanına çözelti ve de menengiç yağı da eklenerek sabun karşımı hazırlanır. Sabun kıvamına gelmesi için 12 – 16 saatlik bir karıştırma işlemi yapılır. Sabun kıvamı oluştuktan sonra, sıvı sabub kaplarına dökülür ve de 3 gün soğumaya bırakılır. 3. günün sonunda sabunlarınız kullanıma hazır olacaktır.

Hijyen koşullarını ilk plana alarak ürettiğimiz % 100 doğal bıttım sabunları için internet adresimiz üzerinden bizlere ulaşmanız yeterli olacak. Çok uygun bıttım sabunu fiyatı ile verdiğimiz güvenilir hizmetten yararlanmak için hemen internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir