Bıttım Sabunu Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bereketli topraklarında yetiştirilmekte olan menengiç yağından elde edilir. Siirt fıstığının aşılanmamış haline bıttım adı verilmiştir. Sabuna adını bu bitkiden almıştır. Siirt’ e yapılarak oranın halkı tarafından kullanıma başlanmıştır. Son yıllarda olumlu yararları görülerek üretimi daha çok yapılmaya başlanmış ve tüm Türkiye’ye dağıtım yapılabilir hale getirilmiştir. Kimyasal madde içermeden elde yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Katkı maddesi içermeden doğal yollarla hazırlanır. Küçük atölyelerde elde üretimi yapılır ve kullanımında makine kullanılmaz. Büyük kalıplar halinde hazırlanır. Kesilerek küçük kalıplar haline getirilerek müşterilere satışa sunulur.

Saçların dökülmesini tamamen ortadan kaldıran bittim sabunu saç dökülme sorunu yaşayanlar için tavsiye edilmektedir. Saçlar dökülerek zamanla cılızlaşır ve kelliğe kadar gidebilir. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar kullandığında kellik problemi de ortadan kalkmış olur. Saçlarında kepek sorunu olan kişilerin kepek şampuanı kullanması gerekmektedir. Ancak bıttım sabunu kepek sorununu da ortadan kaldırır. Saçları beyazlaşan kişiler kullanmaya başladıktan 7-8 ay gibi bir sürede sadece bu sabunu kullanarak beyazlaşan saçların diplerinden kendi doğal saçları çıkmaya başlar. Beyaz saç herkes için bir sorun olmakta ve çoğu kişi özellikle bayanlar saçları beyazlaştığı için boya kullanmaya başlarlar. Beyazlaşma sorunu için boya kullananlara en güzel seçenek yine bıttım sabunu olmaktadır. Saçları sert olan kişiler kullandığında saçları yumuşattığını göreceklerdir. Saçlar şampuan kullanılmasına gerek kalmadan daha canlı ve parlak olacaktır. Günümüzde genellikle kadınlar saçlarının daha güzel görünmesi için şekillendirici, maşa, fön gibi aletleri kullanmaktadırlar. Sürekli ısıya maruz kalan saçlar çok çabuk incelmekte ve kırılmaktadır. Kırılan ve incelen saçlar için Bittim sabunuyla bu sorunda halledilecektir. Sabunun antiseptik özelliği bulunmaktadır. Ciltteki ve saç diplerinde oluşan kaşıntıyı yok eder. Vücudumuz içinde son derece faydalıdır. Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Vücudumuz temizlenirken arkasında hoş koku bırakır. Hem saç, hem deri için faydaları bulunduğundan ve kimyasal ürün içermediğinden gün geçtikçe kullanan tüketici sayısı artmaktadır. Sabunu kullanmaya başladığınızda artık şampuan kullanmayı geride bırakacaksınız. Şampuan ve saç kreminin yapımı aşamasında kimyasal maddeler kullanılmakta olduğundan saçlarla ilgili sorunlar olmaktadır. Saç diplerindeki yaralara, saç kıran gibi deri hastalığına karşıda faydalıdır. Bıttım sabunu organiktir ve organik ürün kullanmak isteyen müşteriler tarafından kullanımı artmıştır. Görüldüğü üzere bittim sabunu faydaları oldukça fazladır. Cilt hastalığı olanların antiseptik özelliği olması sebebiyle kullanımında şifalı olmaktadır. Sivilcelere de iyi gelmektedir. Sivilce olan bölge sabun köpüğü ile sabunlandığında sivilceyi kurutmaktadır. Ergenlikte çıkan sivilcelere karşıda kullanılmaktadır. Derinin gözeneklerini açar ve nefes almasını sağlar. Varis hastalarının damarlarında oluşan ağrıya da iyi gelmektedir. Varis bölgesine masaj yapılarak sabun kullanılmalıdır. Kuru saçları nemlendirerek daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Vücudun yağ dengesini ayarlar ve yağlı ciltteki kişiler tarafından tercih sebebi olmaktadır. Dostlarınıza ürünü tavsiye ederek bıttım sabunu satın al diyebilir ve onlarında şifa bulmasına sebep olabilirsiniz.

Doğal Siirt bıttım sabunu kullanmaya başlamaya karar verdiğinizde banyonuzdan şampuan, saç kremi gibi ürünleri çıkarmanız gerekmektedir. Kararlı bir şekilde kullanmanız faydanıza olacaktır. Bir gün sabun kullanıp diğer banyoda şampuan kullanmanız tavsiye edilmez. Şampuan kullanılırsa sabunun yararlı etkisi kaybolacaktır. Saçları her gün yıkamamaya özen göstermelisiniz. 1-2 gün ara vererek uygulanması fayda sağlaması açısından gereklidir. Saçlar her gün yıkanmaya alışık bir saçsa her duşta sadece bir kere saçın sabunla yıkanması gerekecektir. Saçları sabunlarken saç diplerine masaj yapılması ve sabunun tüm kök ve uçlara yedirilmesi gerekmektedir. Sabunlu bir şekilde çok az bekletip öyle durulanırsa etkisi daha da artacaktır. Sabunu bir zaman deneyip faydalarını gördüğünüzde artık başka sabun ya da şampuan kullanmak istemeyebilirsiniz. Sabunun hoş kokusu bulunmaktadır ve güvenle kullanılabilir. Sabun kullanılmaya başladıktan kısa bir süre sonra derimizde ve saçlarımızdaki faydalarına bizzat deneyerek şahit olunacaktır. Sabun saçlarda ilk günlerde sertlik yapacaktır ama kullandıkça saçlar sabuna alışacağından zamanla bu sertlik kaybolacaktır. Bıttım sabunu yaygınlaştıkça bu ürünün sahtesini yapan kişilerce de satışı yapılmaktadır. Taklitlerinden sakınarak sabunu sipariş vermek için orijinal sabun olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir