BITTIM SABUNU NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Bıttım sabunu Siirt’te yetişen aşılanmamış fıstık ağacı olan bıttım ağacının ürettiği bıttım meyvelerinden yapılmaktadır. Tamamen doğal ve geleneksel ev yöntemleri ile yapılan bitkisel bir sabundur. Bu özelliği sayesinde de kullanan kişilere oldukça fayda sağlayan bir sabundur. Bıttım sabunu içerisinde sadece menengiç yağı olan bir sabundur. Herhangi başka bir ürün barındırmaz. Tamamen bıttımların ezilmesi ile ortaya çıkan üründen yapılır. İçerisine başka bilinmeyen bir madde eklenmez. Üretim boyunca bütün aşamalar el ile doğal yöntemlerle yapılmaktadır. Siirt ve Mardin illerindeki yerel halk tarafından yapılan doğal bir sabundur. Bu iki şehir ile birlikte doğallığı ve kalitesi ile birlikte ön plana çıkıp kendini tanıtmaktadır. Diğer sabunlardan bıttım sabununu ayıran en büyük özellik zeytinyağından değil menengiç yağından yapılıyor olmasıdır. Menengiç yağı daha faydalı olan bir yağ türüdür. Bıttım her ne kadar yabani fıstık olup kuru yemiş çeşidi olarak kullanımı sağlanabilse de yerel halk daha çok sabun yapmayı tercih etmektedir. Çünkü sabunu yemesinden daha çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca sahip olduğu mikrop öldürücü özellikleri ile de kendisini bir adım öne taşımayı amaçlar.

Bıttım sabunu içerisinde bulunan menengiç yağı ile birlikte oldukça besleyici bir özelliğe sahiptir. Bıttım sabunu mikrop öldürücü olduğu için bir çok deri hastalıklarına şifa niyetine kullanılmaktadır. Egzama, mantar, kronik sivilce gibi kişileri rahatsız eden deri hastalıklarına karşı bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür fayda sağlamaktadır. İçerisinde herhangi bir kimyasal olmadığı için de alerjik reaksiyon göstermez ve herhangi bir yan etkide bulunmaz. Bıttım sabunu faydaları sadece cilt hastalıkları üzerinde değil genel olarak cilt bakımı için de kullanılabilir bir sabundur. Kuru ciltler, yanık izleri veya kaşıntı döküntü gibi dertlere karşılık kullanılabilir. Düzenli kullanım sağlandığında ise faydası oldukça görünmektedir. İşte bıttım sabunu hem deri hastalıkları için hem de cilt bakımı için oldukça tavsiye edilen ve olumlu sonuçlar gösteren tamamen doğal içerikli bir sabundur.

  1. Bıttım sabunu genel olarak kellik problemi yaşayan kişilere daha çok tavsiye edilen bir sabundur. Çünkü düzenli kullanıldığında saçları güçlendirerek saç dökülmesini önler. Elbette kullanım boyunca başka hiçbir kimyasal madde kullanılmamalıdır. Saç dökülmesini engelleyerek kişiye oldukça fayda sağlamaktadır. Çünkü saç dökülmesi genel olarak moral bozan bir hastalıktır.
  2. Bunun yanında sadece saç dökülmesi değil saçta kepeklenme görüldüğünde de kepeklerin azaltılması açısından da kullanılabilir. Saçın doğal yağ dengesini sabit tutarak aşırı kepeklenmeyi önler. Saç derisini de besleyerek bakım yapılmasını sağlar.
  3. Bıttım sabunu saç beyazlamasına karşılık da bir önlem olarak alınabilir. Evet bıttım sabunu erken yaşta beyazlayan saçlar için bir çözüm olabilmektedir. Düzenli kullanımda saçların renginin düzelmesi amaçlanır. Saçların beyazlaması engellenir ve beyazlayan saçlar da tekrar eski rengine dönebilmektedir.

Kısaca bıttım sabunu saç bakımı ve sağlığı için çok faydalı doğal bir bakım sabunudur. Kullanımı tavsiye edilmektedir.

Bıttım sabunu varis konusunda da fayda sağladığı için ünlü olan bir sabundur. Varislere sağladığı faydalarla tanınan bıttım sabunu eğer düzenli olarak kullanılırsa varisleri gözle görülür şekilde azaltmaktadır. Ancak bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk üç ay her gece boyunca bıttım sabunu ile varisli bölgeye masaj yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapıldığında fayda göstereceği için de üç aydan sonra bir yıl tamamlanacak şekilde üç gece de bir bıttım sabunu yardımıyla masaj yapılmaya devam edilmelidir. Yapılan masaj sonunda varisler de ciddi anlam da gözle görülür şekilde azalma saptanmaktadır. Ve tamamen doğal içeriğe sahip olduğu için de deri üzerinde hiçbir şekilde reaksiyon göstermemektedir.

Öncelikle bıttım sabununu hangi şikayet varsa ona göre kullanılmalıdır. Saç, deri veya varis için kullanılacak bıttım sabunu eğer saça uygulanacaksa kesinlikle başka hiçbir kimyasal şampuan kullanmadan iki üç günde bir yıkanmalıdır. Bekleme süreleri boyunca da bıttım yağının saç tarafından emilmesi beklenir. Bunun dışında da vücuda uygulanırken dikkatli bir şekilde uygulanır. Zaten düzenli kullanım sonucunda beklenilen sonuç alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir