Bıttım Sabunu Özellikleri

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve Siirt’e özgü olan bıttım sabunu, günümüzün doğal ve organik kozmetik ürünüdür. Kozmetik sektörünün hızla gelişmesi ve ilerlemesi ile her geçen gün bir yenisinin üretildiği kremlere kıyasla tamamen doğal ve el yapımı olan bıttım sabunu, pek çok cilt problemine önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Özellikle saç ile ilgili her türlü problemde doğal tedavi edici özelliği bulunması, insanların bıttım sabununa olan isteklerini tetiklemektedir.

Saç dökülmesi insanların en çok korktukları ve kâbus niteliğinde bir durumdur. Özellikle de bayanlar saçlarına verdikleri önem nedeniyle dökülmelerden ve beyazlamalardan oldukça fazla rahatsızlık duyarlar. Saçlar sık sık yıkanmaktan, fön yapılmasından, yağmur, rüzgâr, güneş, deniz suyu gibi etkenlerden dolayı yıpranıp gücünü kaybeder ve dökülebilir. Güzellik merkezlerine giderek bakım yaptırmak, özel bakım ürünleri, şampuanlar ve saç kremleri kullanmak da bir yere kadar etkili olabilmektedir. Erkekler ise saçları döküldüğünde ya kellikle yaşamaya alışmak, ya da saç ektirme işlemlerine binlerce lira harcamak durumunda kalabilmektedirler. Oysa ülkemizle bütünleşen % 100 doğal ve el yapımı bir ürün olan Siirt bıttım sabunu, tüm bu sıkıntılardan kurtulmanın anahtarıdır. Saçların dökülmesini önleyen ve düzenli kullanımdan tekrar saç çıkmasını sağlayan bıttım sabunu ayrıca beyazlamayı önlemekte ve beyazlayan saçların yeniden doğal rengine dönmesini sağlamaktadır.

Bıttım sabunu sadece saçlar için olumlu ve tedavi edici özellikler taşımamaktadır. Saçların yanı sıra cilde de oldukça faydalı bir üründür. Ciltte oluşan pek çok hastalığın tedavisi için doğal bir yol olan bıttım sabunu, egzama, sedef, mantar, sivilce, akne gibi pek çok cilt problemine iyi gelmektedir.

Halk arasında menengiç, çitlembik, Antep fıstığı, şam fıstığı gibi farklı ve çeşitli adlarla bilinen bıttım, bitkinin yaprağının ya da meyvesinin yağının çıkarılması sonrasında sabun elde edilen bir bitkidir. Tamamen doğal olması da tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesini ve hiçbir yan etki bırakmamasını sağlamaktadır.

Doğal ve el yapımı olması ve çok fazla faydasının bulunmasına rağmen bıttım sabununu kullanabilmek için belli kurallara uymak gerekmektedir. Bu kurallara uyulmaması halinde bıttım sabunu hiçbir etki göstermeyecek ve fayda sağlamayacaktır. Bu kuralların en başında düzenli kullanım gelmektedir. Her gün ya da isteğe göre iki günde ve üç günde bir olmak şartıyla düzenli olarak 7- 8 aylık kullanım sonrasında fark gözler önüne serilmektedir. Ancak ikinci kural olarak da bıttım sabunu kullandığınız sürece herhangi bir başka ürün kullanmamalısınız. Saçlar ve vücut için sadece bıttım sabunu kullanmak ve başka hiçbir sabun ve şampuan kullanmamak fayda sağlamak için en önemli kurallardan biridir.

Bıttım sabunu faydaları insanların o kadar çok ilgisini çekmektedir ki gün geçtikçe bıttım sabununa olan talep artmaktadır. Çünkü insanlar artık doğal ürünlere daha fazla ilgi göstermektedir. Zira ilaçlarla yapılan cilt tedavisi oldukça uzun sürmekte ve kesin çözümler sağlayamamaktadır. Oysa bıttım sabunu pek çok cilt probleminde kısa sürede kesin çözüm ve kesin iyileşme olmasını sağlamaktadır.

Bıttım sabunu antiseptik özelliğe sahip olması sebebiyle mikrop öldürme durumu da sağlamaktadır. Bu nedenle her gün ellerin bıttım sabunu ile yıkanması da tam anlamıyla hijyen sağlayacaktır. Bu sayede de daha sağlıklı ve hijyenik bir yaşam sağlanmış olacaktır. İnsanların sağlığı korumaya ve sağlıklı bir yaşama hayır demeyeceği düşünülürse sağlıklı bir, hijyenik ve bakımlı bir yaşam koşulu için bıttım sabununun gerekliliği tartışılmaz ve su götürmez bir gerçektir. Ülkemize özgü bıttım sabunu ile siz de hem daha sağlıklı hem de daha bakımlı görünebilirsiniz.

Temizlik ve hijyen ürünlerinin atası olan sabun ilk olarak meşe külü şeklinde hizmet sunmuştur. İlk olarak Batı Roma İmparatorluğu’nda kullanılmaya başlanan sabun, hem vücut temizliği hem de çamaşırların temizliği için kullanılan bir ürün niteliği taşımakta idi. Fakat zamanla hızla gelişip ilerleyen teknoloji sayesinde pek çok çeşitte temizlik ürünü kullanıma sunulmuştur. Çamaşır ve bulaşıklar için deterjanlar, saçları yıkamak için şampuanlar, vücut ve elleri yıkamak için kokulu sabunlar üretilmiştir. Ancak tüm bu ürünler temizlik sağlarken bir diğer yandan da cilde zararlar sağlamaktadır. Oysa bıttım sabunu, tamamen doğal yapılması sayesinde hiçbir zarar ve yan etkiye neden olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir