Bıttım Sabunu Sayesinde Kellikten Kurtulun

Daha çok Siirt ilimize özgü bir ürün olan bıttım sabunu, çitlembik denilen yapraklardan üretilen mucizevi bir sabundur. Geleneksel yöntemlerle el emeği olarak üretilen bu sabun tamamiyle organik olduğu için pek çok cilt ve saç hastalığına iyi gelmesiyle bilinir. İçerisinde menengiç yağı olan sabun o kadar meşhur olmuştur ki sadece Türkiye içerisinde değil, online satış aracılığıyla Avrupa’nın pek çok ülkesinden yoğun talep görmektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılıyor?

Bıttım sabunu satın aldığınız zaman günlük hayatta bunu rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak genel kullanım tavsiyelerine uyarsanız, sabunu kullanırken problem yaşamaz ve daha fazla yararlanmış olursunuz. Öncelikle saçlar için uygulanacak bıttım için saç derinize iyi bir masaj ugulayarak yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Parmak uçlarınızla hafif dokunuşlar halinde yaptığınız masaj sabunun deriye iyicene muhafaza etmesini sağlayacaktır. Bu sayede bıttım sabunu yararlarını daha iyi şekilde görebilirsiniz.

Genelde saça uygulanan sabundan başka bir ürün kullanmanız önerilmez. Yani aynı anda hem şampuan hem de sabunu sürerseniz, sabunun faydasını kırmış olursunuz. Bu nedenle kimyasal bir ürün kullanmanız tavsiye edilmez. Düzenli kullanmanız sonucunda saçlarınızda aylar sonra ciddi oranda artış görecek ve dökülmenin azaldığını hissedeceksiniz. Genelde 2 günde bir sabunla saçı yıkamanız ideal olandır. Ancak daha sık yağlandığını düşünüyorsanız gün aşırı da yıkamanız bir zarar vermeyecektir.

Saç dışında bıttım sabunu yaralarından biri de cilde olan etkisi olduğu için, cildinizi temizlemek için de suyla köpürterek hafif dokunuşlarla yüzünüzü durulayabilirsiniz. Cildinizde makyaj temizlemeden sonra sabunu kullanmanız önerilir. Ayrıca farklı bir kimyasal ürünle birleştirmemeniz de tavisye edilir diyebiliriz.

Bıttım Sabunu Nelere İyi Gelir?

Sabunun en büyük faydalarından biri yukarıda da belirttiğimiz gibi saçlara olan faydasıdır. Saç dökülmesini ciddi oranda azaltan bıttım, yeni saç çıkmasına da yardımcı olur. Fakat önemli olan etkisinin düzenli kullanımdan sonra ortaya çıkacağını bilmek ve düzenli bir şekilde kullanmaktır. Bıttım sabunu faydalarından biri de kepeği önlemesidir. Eğer kepek problemi yaşıyorsanız düzenli kullanarak bu problemin önüne geçebilirsiniz.

İyi bir arındırıcı olan doğal sabun antibakteriyel özelliği sayesinde mikropları kırar ve geçirdiğiniz hastalıklardan sonra temizleyici olarak bıttımı kullanabilirsiniz. Kuru saçların nemlenmesini yağlı saçların da daha sağlıklı olmasını sağlaması gibi oldukça olumlu etkileri olan bıttım, normal sabunların verdiği kurutma etkisini yaşatmaz.

Cilde de iyi gelen bıttım sabunu faydalarından biri de egzama ve mantar gibi derideki yaraları iyileştirmesi, sivilce izlerinin geçmesini kolaylaştırmasıdır. Düzenli kullanımda ciltteki izleri ve lekeleri ciddi oranda geçirdiği kullananlar tarafından sık sık söylenmiştir. Eğer vücudunuzda kaşıntı varsa ve alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız doktorunuza danışarak da sabunu satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bıttım Sabununun Doğal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Siirt ilinde üretilen orjinal bıttımı anlamanın her ne kadar bazı yolları olsa da hiç bir zaman tam olarak emin olamayacağınızı, bu nedenle güvenebileceğiniz yerlerden bıttım sabunu satın almanız gerektiğini söylemeliyiz.

Anlamak için vereceğimiz bir kaç ipucundan ilki sabunun rengidir. Genelde koyu sarı ya da koyu yeşil renge sahip olan sabun aynı zamanda kokusuz olur. Başka yağ karıştırılan ve saf menengiç yağından üretilmeyen bazı bıttımlar zeytin yağı ya da defne yağı kokusuna sahip olur. Ama gerçek ve % 100 doğal bıttımlarda başka yağlar karıştırılmadığı için yağ kokusu almamanız gerekir. Ayrıca gerçek bıttımın rengi zaman içerisinde açılmaktadır. Suyla beraber zaman içerisinde rengi açılan bir sabununuz varsa % 100 doğal olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bıttım Sabunu Nerelerden Satın Alınmalıdır?

Siirt ve Mardin yöresinde ağırlıklı olarak satılan bıttımı artık internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Ünü her geçen gün artan ve Türkiye dışındaki müşterilerin de talep ettiği bıttım bu nedenle internette de satılmaya başlanmıştır. Güvenilir e ticaret sitelerinden sipariş vererek % 100 doğal olan bıttımları ayağınıza kadar getirtebilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi sabunun doğal olmasına özen gösterin ve % 100 doğal olduğuna emin olduğunuz bıttım sabunu satın alın. Kalıplar halinde satılan bıttımlar sipariş verdiğiniz takdirde en geç bir hafta içerisinde elinizde olacaktır ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir