Bıttım Sabunu Şifa Dağıtıyor

Kimyasal ürünlerin hayatımızın büyük bir kısmında yer ettiği bir dönemden geçiyoruz. Artık anladık ki kokusuna ve görüntüsüne kandığımız renkli kimyasal zehirler olarak karşımıza çıkan ürünler yerine doğal ve organik ürünleri tercih etmeliyiz. Bu ürünler arasında yer alan bıttım sabunu hem doğal oluşuyla hem de şifalı bir sabun olmasıyla günden güne daha fazla ilgi çekmeyi başarıyor. Bıttım sabunu daha çok Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretilmekle birlikte il bazında Siirt ve Mardin’de üretiliyor. Tamamen doğal koşullarda üretilen bu sabunun ana maddesi bıttım ağacıdır. Fıstıkgillerden olan bıttım, bizim genel de çitlenbik ya da menengiç diye adlandırdığımız ağacın o bölgedeki adıdır. Bıttım sabunu bu ağacın ürünleri olan bıttım yani menengiçten yapılır. Menengiçler toplanır ve yağı çıkarılır. Çıkarılan bu yağdan doğal koşullarda ve doğal yöntemlerle bıttım sabunu üretilir.

Bıttım Sabunu Faydaları

Cilt Bakımında Bıttım Sabunu: Cilt bakımında doğal ama etkili yöntemler ararız. Kimyasal ürünlerin zamanla cildi yıpratacağını biliyoruz. Bu durumda akla gelebilecek ilk ürünlerden biri Siirt bıttım sabunudur. Çünkü bu sabunun içeriği menengiç yağından oluşuyor. Bu yağın cilt bakımı açısından önemli faydaları olduğu eski dönemlerden beri biliniyor. Ciltteki sivilceler ve lekeler için Siirt bıttım sabunu son derece etkili bir temizleme ürünüdür. Menengiç yağının mikropları öldürücü bir özelliği var. Onlarca çeşit kozmetik ürün satın almak yerine bıttım sabunu satın alarak cilt bakımınızı gayet doğal yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Yaraların İyileşmesi İçin Bıttım Sabunu: Bıttım sabunu faydaları cilt bakımıyla da sınırlı kalmıyor. Birçok konuda derde derman olan bu sabunun yaraları iyileştirici özelliği de onun ne kadar etkili bir ürün olduğunu gösteriyor. İçeriğindeki antiseptik özelliklerle cilt bakımının yanı sıra ciltte meydana gelen hastalık ve yaralara da iyi geliyor. Antiseptik yani mikrop öldürücü yapısıyla doğal yollarla cilt hastalıklarınızın tedavisini gerçekleştirmek isterseniz bıttım sabunu satın alabilirsiniz. Çok eski zamanlardan beri önemli bir şifa ürünü olan menenjit yaraların daha çabuk iyileşmesini ve kısa zamanda kapanmasını sağlıyor. Mikrop kapmaya çok müsait olan yaralarınızı daha fazla büyümeden ve enfeksiyon kapmadan bıttım sabunu ile tedavi edebilirsiniz.

Saç Bakımı İçin Bıttım Sabunu: Siirt bıttım sabunu faydaları saymakla bitmiyor. Hem şifalı hem de doğal güzellik veren bu sabunun saç bakımı için de önemli etkilerinden bahsedebiliriz. En sık karşılaşılan saç problemi kepektir. Kepekle baş edemediğinizi düşünüyorsanız saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Cilt tipi yağlı olanların karşılaştığı problem ise yağlı saçlardır. Yağlı saçlar kişiyi çoğu zaman zor durumda bırakır ve bakımı, temizliği zordur. Bu durumda yine saçlarınız için bıttım sabununu tercih edebilirsiniz.

Bıttım sabunuyla ilgili olarak çok ciddi bir iddia daha var. Beyazlayan saçları düzenli olarak kullanıldığında kendi rengine döndürdüğü iddia ediliyor.

Saç Dökülmelerine Karşı Bıttım Sabunu: Saç dökülmesi sorunu yaşayanların tercih ettiği ürünlerin başında gelen bıttım sabunu, bu sorunu büyük oranda çözüyor. Saç dökülmesine sebep olan faktörleri ortadan kaldırdığından bıttım sabununun en çok tercih edilme sebeplerinden biri de bu konu oluyor. Bu sabunun onarıcı ve iyileştirici yapısı saçların dökülmesine sebep olan etkenleri ortadan kaldırıyor. Saç derisini onarıyor ve mikrobik yapıları etkisiz hâle getiriyor.

Bıttım Sabunu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıttım sabunu hem güzellik ve cilt bakımı hem de cilt hastalıkları için son derece özel ve doğal bir sabun olarak güvenle kullanabileceğimiz bir ürün olarak kendini gösteriyor. Bu sabunu kullanırken de elbette dikkat etmemiz gereken noktalar var. Piyasada farklı yerlerde üretilen birçok bıttım sabunu bulunabilir. Fakat bunların hepsinin %100 doğal ve bıttımdan yapıldığını söyleyemeyiz. Birçoğu içinde farklı esanslar ve koku verici maddeler kulanılmakla birlikte normal zeytinyağı sabunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle aldığımız sabunun gerçek bıttım sabunu olduğundan emin olmalıyız.

Ayrıca ph değerine dikkat etmeliyiz. Aldığımız sabun hakiki bıttım olmazsa cildimiz üzerinde etkisini göstermeyebilir. Bunun yanında cildimiz ya da saçlarımız için bıttım sabunu kullanırken bıttımla birlikte başka kimyasal sabunlar ve şampuanlar kullanmamalıyız. Bu durum bu doğal sabunun bizim cildimize fayda sağlamasına engel olur. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bu sabundan tam olarak fayda sağlayabilmek için üzerindeki kullanma talimatlarına uymak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir