Bıttım Sabunu Üretim Aşamalarından İtibaren Sağlıklı

Bıttım sabunu menengiç isimli meyveden üretilen bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok derde deva olan bitkisel sabun doğal yapısı ile dikkat çekmektedir. Bıttım sabununun anavatanı Siirt’tir. Sabun Siirt’te özel olarak üretilmekte ve diğer şehirlere satılmaktadır. Doğal olarak üretilen Siirt Bıttım sabunu birçok sorunu çözdüğü için Batı şehirlerinde de tanınmaya başlamış ve talep görmeye başlamıştır. Batıda da kullanılan sabun doğal olduğu ve farklı bir madde içermediği için köpürmeyen bir yapıya sahiptir.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretilir?

Bıttım sabunu nasıl üretilir sorusuna ise aşamalı olarak cevabı verilebilir. Çok faydalı olması ve ucuz olmasıyla dikkat çeken Bıttım sabunu kullanım açısından da kolaydır. Menengiç adı verilen bitkiden üretilen sabun için meyvenin hasat zamanı Eylül’de yapılır. Eylül ayında hasadı yapılan Menengiç meyvesi toplanır. Menengiç bitkisi ağaçlarda yetişmektedir ve pembe tonlarında bir renge sahiptir. Küçük tomurcuklar halinde olan bitki toplanır ve çürük kısımları ayrıştırılır. Sonra bitkiler yıkanır ve güneşin altında bir yerde kurutulmaya bırakılır. Menengiç meyvesi 10 günde kurutulmaktadır. Kurutulan menengiç meyvesi sonrasında değirmende öğütülüyor. Burada öğütülen menengiç meyveleri diğer adıyla yabani fıstıklar toz haline getiriliyor. Sonrasında ılık su kullanılarak menengiç meyveleri dövülüyor ve yağları çıkılıyor. Çıkarılan menengiç meyveleri bir kapta yağları alınıyor ve ocakta kaynatılmaya başlıyor. Bir süre daha kaynatılan yağdan sabun tabakası oluşuyor. Sonrasında bu sıvılar kurutuluyor ve böylece Bıttım sabunu elde ediliyor. Siirt Bıttım sabunu kesildikten ve kalıp haline getirildikten sonra satılıyor. Bıttım yani bilinen adıyla menengiç birçok farklı üründe kullanılıyor. En bilinen kullanım alanlarından birisi ise kahve yapımıdır.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Bıttım sabunu faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bıttım sabunu en çok doğal yapısı ve vitaminli kaynağı sebebiyle tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Bıttım sabununun en büyük etkisi saçlar ve cilt üzerinde meydana gelmektedir. Bıttım sabunu faydaları şunlardır:

 –     Bıttım sabunu içinde E vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple cilde faydası çoktur. Bıttım sabunu cilde uygulandığında cilde parlaklık ve ışıltı verir. Diğer sabunlar gibi kurutucu bir özelliği bulunmayan sabunun cilt üzerinde nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Nemlendirici özelliği sayesinde cildi korumaktadır.

–     Bıttım sabunu içerisinde Antiseptik yani mikrop öldürücü bir madde de yer almaktadır. Bu madde ile birlikte ciltte yer alan yaralar, sivilceler ve egzama gibi hastalıklar tedavi edilmektedir. Bıttım sabunu ciltteki ve saçtaki bakterileri yok etmekte ve cildi kullanıldığı sürece bu maddelerden korumaktadır. Sabun deri hastalıkları üzerinde de etkilidir.

–     Bıttım sabununun kullanım alanlardan birsi varislerdir. Varisler üzerinde kullanıldığında olumlu bir etki yapan sabun varis ağrılarına da iyi gelmektedir. Bıttım sabunu vücudu da dinlendirmekte ve vücuttaki gözenekleri açarak siyah nokta ve benzeri kusurların oluşmasını engellemektedir.

–     Bıttım sabununun en büyük faydası saçlarda görülmektedir. Saçlarda düzenli biçimde kullanımda 8 ay gibi bir sürede önemli farklar yaratmaktadır. Öncelikle saç diplerinde oluşan yaralarda ve bakterilerde iyileştirici etkisi bulunan sabunu sonrasında oluşacak yaraları da önlemektedir. Bıttım sabunu kuru olan saçları nemlendirmekte de bir ustadır ve saçları aynı zamanda güçlendiren bir yapıya da sahiptir. Sabunu saçların kırılgan yapısını da önlemekte ve saç dökülmesine karşı gelmektedir. Bunun için sabunun düzenli biçimde kullanılması önemli bir detaydır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu fiyatları ile de dikkat çeken bir üründür. Oldukça ucuz olduğu gözlenen sabun her bütçeye uygundur. Bıttım sabunu fiyatları son olarak 7 Türk lirasından başlamakta olup 10 TL’ye kadar satışı yapılmakta olan bir temizlik ürünüdür.

Bıttım sabununu yüzde kullanacak olan kişilerin bunu haftada 2 ya da 3 kere kullanması gereklidir. Çok fazla kullanımı önerilmemektedir. Sabunu kullanılmadan ve cilde uygulanmadan önce yüzün iyice temizlenmiş olması gereklidir. Makyaj kalıntıları olan yüze Bıttım sabunu sürülürse ciltteki gözenekler açılacağı yerde kapanır. Sabun temiz cilde masaj yapar biçimde sürülmelidir. Burada masaj biçiminde sürme işlemi elle yapılmalıdır ve bir süre yapılarak sabunun maddesi yüze iyice yedirilmelidir. Sabun yüzde bir süre bekletilmelidir. Bu süre 2 ile 3 dk arasında değişir. Cildi çok yağlı olan kişiler 5 dakika da bekletebilir. Sonrasında ılık suyla yüz temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir