Bıttım Sabunun Faydalarından Yararlanın

Siirt ve Mardin yörelerinde meşhur olan doğal bıttım sabunu gün geçtikçe popülaritesi artan ve değeri anlaşılan ürünler arasında gösteriliyor. Bıttım fıstıklarından ve menengiç yaprağından üretilen bu sabun tamamen el üretimi olduğu için büyük bir emeğin sonucunda ortaya çıkıyor diyebiliriz. Önemli aşamalardan geçen bıttımı artık sadece üretilen bölgelerde değil, bir çok şehirde bulmak ve internet üzerinden satın almak mümkün.

Bıttım fıstıklarının tek tek toplanması ve ayıklanmasından sonra üretim aşamasına geçilen bıttım içerisine farklı hiç bir kimyasalın karıştırılmadığı, ayrıca zeytin yağı gibi farklı yağlarla da birleştirilmeyen kendisine has bir sabun diyebiliriz.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretiliyor?

Bıttım sabunu üretimi için öncelikle kurutulan fıstıklar 10 kadar bekletiliyor. Kurumanın ardından değirmen içerisinde öğütülen fıstıklar kazanın içerisinde kaynatılıyor ve yoğuruluyor. Bunun için belirlenen bir sıcaklık ölçüsünün olduğunu söyleyebiliriz. Yoğurma aşaması sabunun en hassas ve özen gösterilmesi gereken aşamasıdır. İki saat kadar yoğurulduktan sonra fıstıklardan çıkan yağ ayrı yere alınır ve yağ bu şekilde süzülür. Kazandaki yağ kaynatılı ve düzenli aralıklarla karıştırma işlemi sürer. Özellikle cilt ve saç için bıttım sabunu faydalarından bahsedecek olursak, bu aşamaların ne kadar özenle yapıldığıyla, gösterdiği faydanın doğru orantılı olduğundan bahsedebiliriz. Sabun henüz sıvı haldeyken kaplara alınır ve üç günün sonunda bıttım kesilmek için tamamen hazır hale gelmiş olur.

Bıttım Sabununun Cilt ve Saçlar İçin Faydaları Nedir?

Saç ve cilt için faydalarını iki aşamalı olarak inceleyecek olursak öncelikle saçları yumuşattığını ve kepeği ciddi oranda önlediğini söyleyebiliriz. Hem kuru saçlar için hem de yağlı saç tipine sahip olanların kullanabileceği sabun, saçların kolay şeklide taranmasını sağlar. Bu nedenle özellikle kıvırcık saçları olanlar sıklıkla bıttımı kullanır. Bunlar haricinde bıttım sabunu faydalarından biri de elektriklenmeyi önlemesidir. Daha fazla parlaklık ve canlılık kazanan saçlar, keçe gibi olmaz. Bu nedenle normal kullandığınız sabunlarla kıyaslama yapmamanız gerekir. Saçı hacimlendirerek güçlendirerek cilde olan etkileri de yadsınamaz.

Bilhassa doktor kontrolünde egzama hastaları için kullanıldığında, egzama izlerinin hafiflediği görülmüştür. Bıttım sabunu yararlarını bu nedenle hafife almamalı, ancak ciddi bir hastalığınız varsa bunu mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız. Ergenliği atlatmanıza rağmen sivilce izlerinizde azalma yoksa yine bıttımı tercih edebilirsiniz. İzlerin geçmesinde etkili olsa da bunun için kısa bir süre belirlemeli, uzun süreli kullanımlarda fayda sağladığını bilmelisiniz. Ayrca antiseptik olduğu için vücudunuzu mikroplardan tamamen uzaklaştıracak, size canlılık ve rahatlık verecektir. Kaşıntılar ve kızarıklar da bıttım sabunu yararlarından biridir.

% 100 Doğal Bıttım Nasıl Anlaşılır?

Hem saçlar hem de cilt için bir mucizevi olan bıttım malesef gün geçtikçe popüler olması nedeniyle çok sayıda taklidi olan bir sabundur. Orjinalliğinden uzak olan bıttımları alırsanız sizin için herhangi bir fayda sağlamadığını görecek ve bıttımın yararsız olduğunu düşüneceksiniz. Önemli olan % 100 doğal olan orjinal bıttım sabunu satın almaktır. Gerçek bıttım almak için yapmanız gereken rengine, kokuna ve fiyatına bakmaktır. Bu üç özelliğe dikkat ederseniz gerçek bıttım alabilirsiniz. Öncelikle doğal bıttımın rengi yeşil ve sarımsı olur. Net bir rengi olmayabilir ve zaman içerisinde su değdikçe bu renk sabit kalmaz, açılır. Kokusuna gelecek olursak sadece menengiç yağı kullanılması gereken sabunun zeytin yağı gibi kokmaması ya da içerisinde farklı bir yağ kokusu olmaması gerekir. Zeytin yapı kokan ürünlerin içerisine bir miktar farklı yağlar karıştırıldığı için % 100 doğal olduğunu söyleyemeyiz. Fiyatına da bakacak olursak gerçek bıttımın fiyatı çok ucuz olmamakla beraber piyasada çok ucuza satılan bıttımları tercih etmeyin.

Bıttım Sabunu En Yararlı Şekilde Nasıl Kullanılır?

Bıttımı en yararlı şekilde kullanmak için düzenli kullanıma özen göstermelisiniz. Çünkü içerisinde hiç bir kimyasal madde bulunmayan bıttım sabunu satın aldığınız zaman etkisini süreç içerisinde göstereceğini bilmelisiniz. Hem saça hem cilde uygularken ekstra başka kimyasal malzemeler kullanmamalı, aynı anda şamğuan ve krem gibi yan ürünlerle kullanmamalısınız. Sabunu muhafaza ederken mümkün olduğu kadar oda sıcaklığında ve kuru ortamlarında tutmaya dikkat etmelisiniz. Son olarak yukarıda da dediğimiz gibi % 100 doğal bıttımlardan almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir