BITTIM SABUNUNUN SAĞLIĞA SAĞLADIĞI FAYDALAR

Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’te üretilen bıttım meyvesidir. Bıttım yani Türkçesi ile menengiç yabani fıstık olarak geçmektedir. Olgunlaşmayan bu fıstık türünden elde edilen Bıttım sabunu yağlı ve bir o kadar da faydalı bir sabundur. Genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretimi ve yapımı sağlanan bıttım sabunu aynı zamanda Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde de yapılmaktadır. Sağladığı faydalar dilden dile yayıldıkça bıttım sabununa olan ilgi de artmaktadır. Siirt, Mardin ve Şanlıurfa gibi iller de yerel halk tarafından yapılan bu sabun tamamen doğal yapılarak içerisinde hiçbir kimyasal maddeyi barındırmaz. Bu özelliği sayesinde de hiçbir alerjik reaksiyon göstermeden her cilt tipine uygun bir yaklaşım gösterir. Hatta bıttım sabunu ününü tüm dünyaya yaymayı da amaçlamış bir sabundur.

Bıttım Sabununun Kullananlara Sağladığı Güzel Etkiler

Ana vatanı Siirt olan ancak bütün Türkiye’ye yayılan bıttım sabunu genel olarak saç problemi yaşayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Saç problemleri ne yazık ki stresle beraber günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur. Yoğun kepek oluşumu, normalden fazla saç dökülmesi yaşayan kişiler için bu durumlar artık sorun olmaktan çıkmaktadır. Çünkü bıttım sabunu bu çaresi olmayan gibi gözüken sorunlara yüzde yüz çözüm oluşturur. Hem kişilerin saç dökülmesi için torba torba para dökmesini önler hem de tamamen doğal olan içeriği ile de herhangi bir alerjik problem göstermez. İşte bıttım sabununun tercih edilme sebeplerinden bir çoğu budur.

Hem uygun maliyetli olması hem gerçek bir çözüm oluşturması hem de kullanan kişiye alerjik bir sorun yaratmamasıdır. Ve bıttım sabunu sadece saçlar için olumlu etki göstermez. Menengiç yağı yani bıttım meyvesinin yağı mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğu için pek çok deri hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Deri üzerinde ki egzama, mantar, sivilce gibi pek çok rahatsız edici durumlardan bıttım sabunu kişiyi kurtarır. Bilinir ki menengiç reçinesi kuşlar tarafından yaralı olan bölgelerine kullanılır. Aynı zamanda cildin kuruluğundan kaynaklı kaşıntı döküntü gibi durumlardan da kişiyi kurtarmaktadır. Duşta kullanılacak olan bıttım sabunu kişileri bu rahatsız edici olumsuz etkilerden korur.

Sadece saç dökülmesi ve kepeğe karşı değil saç yağ dengesini de sağlayan bıttım sabunu saça doğal bir parlaklık verir. Aşırı yağlanmayı ve aşırı kuruluğu içindeki düzenleyici yağ tarafından engeller. Tamamen doğal bir yapıdan oluşan bıttım sabunu yüzde yüz doğal bir içeriğe sahip olduğu için de hiçbir şekilde alerji problemi yaşatmaz ve içerisindeki doğal yağ ile de vücudun beslenmesini sağlar. İşte sağladığı faydaların say say bitmeyeceği bıttım sabunu artık kendini yavaş yavaş göstermekte ve herkes tarafından da değeri oldukça bilinmeye başlanmıştır.

Bıttım Sabununun Yapılış Aşamaları ve Kullanım Talimatları

Bıttım sabunu yapılışı oldukça zahmetli bir iş olmasına rağmen Siirt halki halinden gayet memnun bir şekilde bu sabunu yapmaktadır. Bıttım sabunu yapım aşamaları boyunca hiçbir şekilde kimyasal madde kullanılmaz. Zaten olası bir kimyasal kullanımında bıttım sabunu ondan beklenen etkiyi ne yazık ki vermez. Hiçbir şekilde de bıttım sabunu yapılırken kimyasal kullanılamaz. Bu tamamıyla onun doğal etkilerini bozar. Bıttım yani menengiç meyvesi genel olarak eylül başından ekim sonuna kadar oluşan bir üründür. Oluşumu tamamlandıktan sonra toplanır. Toplanan bıttım meyveleri aslında antep fıstığının yabani halidir.

Toplandıktan sonra dikkatli bir şekilde tek tek ayıklanır ve çürükleri atılır. Ardından ise kurutulmaya bırakılır. Bıttım sabunu oluşumu için öncelikle bıttımların açık havada 10 gün gibi bir süre de kurutulması gerekmektedir. Kurutulan bıttımlar üzerinde öğütülme işlemi yapılmaktadır. Öğütülen bıttımlar ise normal sıcaklıkta yeteri kadar suyla yoğurulur. Yoğurma işlemi iki saat sürmektedir. Ne kadar yoğurulursa oluşumu için oldukça faydalıdır. Ardından yağı ile birlikte sabunlaşma reaksiyonuna bırakılır. Bıttım sabunu oluşumu sağlandıktan sonra kişi neresinde problem var ise oraya bıttım sabununu uygulayabilir. Saça uygulanabilir ancak saça uygulanırken kesinlikle şampuan kullanılmamalıdır. Ve iki gün saç yıkanmadan bekletilmeli ki bıttım yağı saçı besleyebilsin. Hiçbir şekilde alerji yapmayan bıttım sabunu vücuda da güvenilir bir şekilde uygulanması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir