Bıttım Sabunuyla Cilt Lekelerine Son

Bıttım sabunu tamamen doğal koşullarda ve doğal yöntemlerle %100 elle ve organik olarak üretilen şifalı bir sabundur. Bu sabunun özellikle cilt üzerinde pek çok faydası var. Cilt problemi yaşayanlara bıttım sabunu öneriliyor. Bunun nedeni ise yüzyıllardır menengiç bitkisinin yağından doğal tedaviler yapılmıştır. Kozmetik sektörü başlamadan binlerce yıl önce insanlar yaralarını menengiç yağından merhemler yaparak tedavi etmiştir. Bu nedenle cilt üzerindeki bütün sorunlara son derece etkili bir meyvedir. Menengiç ya da çitlenbik olarak bilinen bitkinin sabun üretilen bölgedeki adı bıttımdır. Bu bitki Siirt ve Mardin çevresinde meyveleri toplanarak sabun yapılıyor. Bu sabunlar Türkiye’nin birçok yerine ulaştırılıyor. Tamamen elle üretilen bu doğal sabunlar piyasadakilerden farklı olarak esans içermiyor.

Saç Dökülmesi ve Bıttım Sabunu

Günümüzde saç dökülmelerinin arttığını gözlemliyoruz. Bunların birçoğu genetik vaka değil yani önlenebilir durumda. Önlenebilir duruda olan saç dökülmelerinin sebebi ise saç derisinin gözeneklerinin tıkanması, saç derisinin tahrip olması, birtakım kozmetik ürünleri yüzünden zarar görmesidir. Yani saç dökülmeleri eğer genetik değilse saç derisi problemlerinden kaynaklanıyor demektir. Bu nedenle öncelikle sorunlu olan saç derisini tedavi etmek gerekir. Bunun için düzenli olarak ve başka ürünler karıştırmadan saçlarınızı Siirt Bıttım sabunu ile yıkayabilirisiniz. Bıttım sabunu kullanırken saçlarınızı her gün yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Her gün yıkarsanız sabunun yağı saç derinize işlemeyebilir. Siirt bıttım sabunu bunun dışında kepek oluşumunu engelliyor ve yağlanmaya karşı da etkili oluyor. Sürekli kırıldığı için uzatamadığınız saçlarınızın güçlenmesini ve rahatça uzamasını sağlıyor. Bunun yanında saçların doğal bir parlaklık kazanmasını sağlıyor.

Bıttım sabunuyla ilgili çok önemli bir iddia var. beyazlayan saçları 8 ay içinde geri döndürüp eski hâline getirdiği iddia ediliyor.

Cilt Problemlerine Karşı Bıttım Sabunu

Cilt problemleri sivilceler, kızarıklıklar, kaşıntı ve döküntüler şeklinde kendini göstermektedir. Bıttım sabunu faydaları arasında bu problemlere iyi gelmesi de yer alıyor. En çok ergenlik döneminde karşımıza çıkan ve zaman zaman kendini tekrardan gösteren sivilcelerle mücadele için bıttım sabunu kullanılabilir. Bıttım sabunu sivilcelerin kısa zamanda yok olmasını sağlıyor. Tekrar oluşumunu engelliyor. Sivilce sonrası ciltte oluşabilecek lekeleri önlüyor. Akne ve diğer cilt lekelerini yok ediyor. Bütün bunları yaparken sebep olan mikropları da öldürüyor. Çünkü bıttım sabunu faydaları arasında antiseptik oluşu da geçiyor.

Antiseptik oluşu ciltte oluşan yaralar için de etkili görünüyor. Cildinizde oluşan yaralar Bıttım sabunu kullanmak onların kısa zamanda iyileşmesini sağlıyor. İçeriğindeki mikrop öldürücü yapısı ile yaraların etken maddesi mikropları yok ediyor. Onların çoğalmasını önlüyor.

Bazı ciltlerde egzama, sedef ve mantar gibi cilt sorunlarıyla da karşılaşılabiliyor. Böyle durumlarda Bıttım sabunu faydalarına kulak vermek ve bu alerjik özellikteki cilt problemlerine bıttım sabunu kullanmak gerekir. Her türlü kaşıntı, döküntü ve mayasıla bu doğal ve etkili sabun kullanılabilir.

Varisler için de rahatlatıcı bir etki yapan bıttım sabununun cilt bakımı için mükemmel bir sabun olduğu unutmamak gerekiyor.

Bıttım Sabununun Üretim Yeri

Bıttım sabunu Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ve daha çok Siirt ve Mardin illerinde üretilmektedir. Bu sabun tamamen doğal yollarla ve içeriğinde katkı maddesi bulunmadan üretilen doğal bir sabundur. Bu sabun üretiminde hiçbir şekilde sanayi malzemesi ve katkı maddesi kullanılmaz. Bıttım sabunu esans içermez. Kimyasal içermez. Bu sabun orijinal hâliyle Siirt ve Mardin civarında bulunur.

Her yıl o bölgedeki köylüler güzün yan eylül ayında bıttım toplamaya çıkar. Topladıkları bıttım meyvesini eve getirir ve ayıklayıp yıkar. Bir dizi işlemden sonra bu meyvelerin yağını çıkarıp Bıttım sabunu için kullanır. Bu sabunun yapımında bıttım meyvesinin yağı ve yaprakları kullanılır. Üretim sırasında hiçbir makine kullanılmaz. Sadece el emeği ile üretilir. Sabun üretilirken başka etken madde kullanılmaz. Bu da onu diğer sabunlardan ayırıyor. Birçok doğal sabunun içinde esans bulunuyor. Ama bıttım sabununda böyle bir şey mümkün değil. Eğer bıttım sabunu satın almak isterseniz doğal ve hakikisini bulmalısınız. Doğal ve gerçek bıttım sabununu bulmak zor olabiliyor. Bu nedenle bu sabunu almadan önce iyice araştırmak ve içeriğine dikkat etmek gerekiyor. İnternet üzerinden doğal bıttım sabununa ulaşabilirsiniz. Bıttım sabunu satın alarak doğal yollarla cilt sorunlarınızı çözmüş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir