Cildi Tazeleyen Bıttım Sabunu

Doğal olarak üretilen ve cilt sağlığına %100 faydası dokunan bıttım sabunu geçmiş yıllardan beri günümüze gelen ve hala kullanılmaya devam eden bir doğal üründür. Tarihte bıttım sabununu ilk üreten ve ilk kez kullanan toplum Sümerlerdir.

Dolayısıyla Sümerlerin bizlere kattığı en doğal ve faydalı ürünlerden bir tanesidir. Düzenli bir şekilde kullanılan bıttım sabunu oldukça etkili bir sabun olmaktadır. Bıttım sabunu faydalarına göz atacak olursak cilt sorunlarına oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle deride oluşan sağlık sorunlarını etkili bir şekilde çözümleyen bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen özel bir bitkiden üretilmektedir. Bu bitkiye halk arasında menengiç bitkisi denmektedir. Bu bitkinin yağlarınsan üretilen doğal sabunun adı ise bıttım sabunudur. Genel olarak kalıplaşan Siirt bıttım sabunu adını alan bu doğal sabun Mardin ve çevre illerinde de üretilmektedir. Türkiye’nin diğer illerinde doğal bıttım sabunu ulaşımı ile genel olarak bu iki ilimizden sağlanmaktadır. Bıttım sabununun yapılışı ise tamamen doğal materyaller ile gerçekleşmektedir. Dilerseniz adım adım bıttım sabunu yapılışından bahsedelim…

Bıttım Sabunu Yapılışı

 • Bıttım sabunu yapılışı için öncelikle bitki üretimi gerçekleşmektedir.
 • Halk arasında menengiç bitkisi olarak bilinen otun yağından üretilen bıttım sabunu öncelikle özenle toplanmaktadır.
 • Toplanan bitkiler çürük ve kötü olanlarından ayrıştırılmaktadır.
 • Kötü olan bitki yaprakları öncelikle belli bir saate içerisinde kurumaya bırakılmaktadır.
 • Kuruyan menengiç bitkisi yağlarından ayrılmak için su ilave eklenerek kaynatılmaktadır.
 • Dolayısıyla kaynayan bitkilerin kabukları dibe çöker ve yağlar su üzerine çıkar. Yağ ayrıştırılarak ayrı bir kazan içerisinde kaynatılmaktadır.
 • Kaynayan bu yağ karışımı sıvı halde iken sabun kalıplarına dökülerek kalıp halinde soğuması beklenmektedir. Daha sonra elde edilen bu kalıp ambalajlanarak satışa hazır hale getirilmektedir.

Bıttım sabunu satın alırken doğal olan bıttım sabunlarını tercih etmek gerekmektedir. İçerisinde kimyasal bulunan bıttım sabunları cilt sorunları için faydalı olmamakladır.

Bıttım Sabunu Nerede Üretilir?

Siirt bıttım sabunu adı ile bütünleştiğinden dolayı üretim yeri genellikle Siirtt’te üretilmektedir. Bunun yanı sıra Mardin ilinde de üretilen bıttım sabunu çevre illerinde de üretilmektedir. Güneydoğu Anadolu illerinde yetişmekte olan menengiç bitkisi Türkiye’nin diğer illerine de bu bölgeden sağlanmaktadır.

Bıttım Sabununun Faydaları

Bıttım sabunu faydaları en çok cilde etkisini göstermektedir. Özellikle cilt döküntüleri, egzama, cilt kaşıntıları, akne ve sivilcelere de iyi gelmektedir. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse;

 • Sedef hastalığı,
 • Mantar hastalığı,
 • Egzama hastalığı,
 • Mayasıl hastalığı,
 • Ergenlik akne ve sivilceleri,
 • Ültiker hastalığı,
 • Uyuz hastalığı,
 • Deri Döküntüsü

Gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Düzenli bir şekilde bıttım sabunu kullanımı saydığımız tüm hastalıklara etkili bir çözüm sunmaktadır. Bunun yanı sıra bıttım sabunu saç hastalıklarına iyi gelmektedir. Özellikle kepeğe karşı etkili bir çözümü olan bıttım sabunu düzenli kullanım halinde en fazla 7 veya 8 ay içerisinde olumlu etkisini göstermektedir. Bıttım sabunu faydalarında ilginç bir özellikle beyaz saçları eski rengine geri çevirme özelliğidir. Yine düzenli bir şekilde kullanım halinde bıttım sabunu kullanıldığı halde beyaz saçları eski haline çevirebilmektedir. Aynı zamanda saçı besler, parlaklık kazandırır ve saçı güçlendirir. Bıttım sabunu satın almak için web sitemizden yararlanabilirsiniz. Doğal bıttım sabunu satış hizmeti sunan web sitemizden satın alabilirsiniz. Alışverişinizde bıttım sabunu almak için doğal olan bıttım sabunlarını satın almanızı önermekteyiz. Çünkü içerisinde kimyasal bulunan bıttım sabunları pek fazla fayda göstermektedir. Dolayısıyla bıttım sabunlarının olumlu faydalarından yararlanmak için doğal sabunlardan satın almanız her zaman için daha uygundur. Siirt ve Mardin illerinde üretilen ve genel olarak Türkiye’nin tüm illerine ulaşım sağlanmaktadır. Doğal bıttım sabunları için düzenli kullanım oldukça önemlidir.

Fakat bıttım sabunu kullanırken ek bir ilaç kullanmamak doktorlar tarafından önerilen bir durumdur. Dolayısıyla yalnızca bıttım sabunu kullanmak herhangi bir cilt sorunu için yeterli olacaktır. Cilt sorunları için genellikle kozmetik ürünlerine başvurmak bazı cilt tiplerine uyum sağlayamamaktadır. Cilt sorununu bazı ciltlerde ileriye götürebilir. Fakat bıttım sabunu her cilt tipine uyum sağlayan bir doğal sabun olduğundan dolayı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sizler de doğal bıttım sabununu web sitemizden satın alarak düzenli kullanım ile birlikte olası cilt sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir