Cilt Sorunlarınız İçin Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu, menengiç ya da çitlenbik diye de bilinen ağacın yapraklarından ve meyvelerinden üretilir. Kendisi fıstık familyasından olup meyveleri bu sabunun ana maddesidir. El yapımı ve doğal bir ürün olan bıttım sabunu Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde üretilir. Ağırlıklı olarak Siirt ve Mardin illerinde üretilen bu sabunu köylüler doğal aşamalardan geçirerek kendileri üretir. Bu sabun, bu illerden Türkiye’nin her yerine siparişle gönderilmektedir. Bıttım sabunu eski çağlardan beri şifalı olarak bilinen bıttımdan üretildiğinden günümüzde de oldukça ilgi görmektedir.

Bıttım Sabununun Faydaları

Siirt bıttım sabunu özellikle cilt problemleri konusunda kendini göstermiş bir doğal sabundur. Bu sabun saç bakımı için tek başına ve düzenli olarak kullanılıyor. Sürekli kullanımdan sonra saçlardaki kepekleri azaltıyor. Yağlanmayı önlüyor. Saçların kırılması ve yıpranması durumunda saçlar uzayamıyor. Bu nedenle böyle durumlarda Siirt bıttım sabunu kullanmak yıpranan saçlara iyi geliyor. Saçları yumuşatır, saçları canlandırıp güçlendirip sağlıklı uzamasını sağlıyor. Mat ve kuru saçların canlanıp parlamasını sağlar.

Saç dökülmelerinin arttığı günümüzde saç dökülmelerine karşı da bıttım sabunu öneriliyor. Saç dökülmelerinin az bir kısmı genetiktir. Büyük oranda cilt sorunlarından kaynaklanır. Bu durumda cilt sorunlarını çözmek ve cildin nefes almasını sağlamak saç dökülmesini önleyecektir. Bıttım sabunu saç derisinin ferahlamasını sağlar, gözenekleri açar ve canlandırır. Böylece saç dökülmesine sebep olan etkenler ortadan kalkar.

Bıttım sabunu faydaları arasında cilt hastalıklarına iyi gelmesi de biliniyor. Mantar, egzama, mayasıl, sedef, sivilce gibi cilt hastalıklarına ve döküntülere iyi geliyor. Düzenli kullanıldığında bu hastalıkların sebebi olan mikropları öldürüyor. Zaten bıttım meyvesi antiseptik bir üründür. Yani mikropları öldürmeye yarar. Bu nedenle bu tür hastalıklar da mikroplardan türediğinden sorunu kökünden halletmek adına bıttım sabunu satın almak faydalı olabilir.

Özellikle ergenlikte ve bazen diğer dönemlerde de kendini gösteren sivilcelerle baş etmek bazen zorlaşıyor. Bu sivilceler için en etkili yöntem bıttım sabunu kullanmaktır. Bu sabun sivilceleri ve akneleri temizliyor. Tekrar oluşumunu mikrop öldürücü özelliğiyle önlüyor.

Bıttım sabunu faydaları arasında cilt yaralarına iyi geldiği de sayılabilir. Ciltte oluşan yaraları ve yanıkları çabucak iyileştirir ve mikropları kırar. Eski çağlarda bıttım bitkisinin yağı yaralara sürülerek yaralar tedavi edilirmiş. Bu nedenle bıttım sabununu yanık ve yara tedavisinde kullanmak tesadüf değildir.

Sürekli kullanıldığında gözenekleri açarak cilde rahat nefes aldırır. Gözeneklerin kapanmasından kaynaklanan cilt sorunlarının önüne geçer. Varis problemi olanlar için varislerin rahatlamasında etkilidir.

Bıttım Sabunu ve Üretimi

Bıttım sabununa çitlenbik veya menengiç sabunu demek de mümkündür. Çünkü bu ifadelerin hepsi de bu bitkinin farklı yörelerdeki ismidir. Menengiç bitkisi fıstık familyasından bir bitkidir. Doğal sabun yapımında kullanılır. Siirt ve Mardin’de menengiç bitkisi eylül ayında hasat yapılır. Köylüler bu bitkiyi doğal sabun yapmak için toplar ve yıkayarak birtakım işlemlerden geçirerek menengiç meyvesinin yağını çıkarır. Çıkarılan bu yağdan ve menengiç yani bıttım yapraklarından bıttım sabunu üretilir. Bu üretim sırasında hiçbir şekilde suni bir işlem yapılmaz. Herhangi bir araç ya da kimyasal katkı maddesi kullanılmaz. Bıttım sabununda esans ve diğer koku içeren ürünler kullanılmaz. Tamamen %100 doğal olan bu sabun birçok cilt problemine şifa olmaktadır. Elle üretilen bir sabundur. Hem el emeği olması bakımından hem de hiçbir kimyasal madde içermemesi bakımından bu sabun cilt için en etkili bakım ürünlerindendir. Üstelik onlarca kozmetik ürünü almanıza da gerek yok. Bıttım sabunu tek başına cilt sorunlarına iyi geliyor. Çünkü içeriğindeki bıttım yağının özelliği cilt sorunları için kullanılan bir etkendir.

Bıttım Sabununun Kullanımı

Bıttım sabunu bu kadar etkili ve kesin çözüm getiren bir ürünken başka kozmetik ürünü kullanmaya gerek yoktur. Eğer bu sabunla birlikte başka ürünler kullanırsanız sabun, etkisini göstermeyecektir. Bunun yanında sabunu bir süre kullanıp ara verirseniz de etkisini göremeyebilirsiniz. Saçlarınıza kullandığınızda etkisini 1ay içinde göstermeye başlar. Cildinize kullandığınızda ise ilk günlerde etkisini görmeye başlarsınız. Ancak cilt sorunlarına kesin çözüm için belirtilen şekillerde kullanmaya dikkat etmelisiniz ve sabırlı olmalısınız.

Bu doğal sabunu herkes kullanabilir. Yan etkisi yoktur. Ancak ciddi bir hastalığı olanlar doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Bunun dışında herhangi bir sorun oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir