Doğadan Gelen Sağlık

Doğal yaşama duyulan merak her geçen gün artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar doğal hayata duydukları özlemi doğal ürünler kullanarak dengeye sokmak isterler. Doğadan gelen sağlığı evlerimizde en kolay şekilde kullanılabileceği ürünler arasında yer alan sabunlar farklı çeşitleriyle pek çok cilt sorununa da çözüm oluşturmaktadır. Doğal malzemelerle üretilen bıttım sabunu cilde sağlık getirdiği gibi cildin sürekli artarak ihtiyaç duyduğu nemi de sağlayarak kullanıcıların rahatlamasını sağlar.

Bıttım Sabunu Neden Üretilir?

Siirt bıttım sabunu %100 doğal içerikli olarak menengiç yağından üretilmektedir. Pek çoğumuzun kafelerde denediği menengiç kahvesi gibi menengiç sabunu da doğal ürünler satan butik marketlerin raflarında yerini almıştır. Zenginleştirilmiş içeriği ile düzenli kullanım sağlanılmasının ardından ciltteki değişiklik gözle görülür bir hal alırken kullanıcılarda ciltlerine gelen ferahlık duygusu ile farkı anlayacaklardır. Bıttım sabunu faydaları arasında

  • Cilt yağlanmalarına karşı koruma,
  • Sivilceli cilt tiplerinde etkili kuruluk,
  • Yaşlılık sebebiyle oluşan cilt izlerinde azalma,
  • Cilt temizliği ve
  • Cildi nemlendirme sayılabilir.

Doğal cilt temizleme ürünleri arasında sayılabilen bıttım sabunu cilt üzerindeki gereksiz yağı alarak bu dengenin doğal olarak dengeye girmesini sağlayacaktır. Bu özelliği ile cilt doğal ışıltısına kavuşurken daha da canlı bir görünüme sahip olacaktır.

Bıttım Sabunu Kullanma Yöntemleri

Cilt etkilerinin yanı sıra saç temizliğinde de etkili sonuçlara ulaşmak için saçların düzenli olarak bıttım sabunu kullanılarak yıkanması tavsiye edilmektedir. Ilık ve bol su ile tamamen ıslatılan saçlarda önce köpürtülen ve daha sonra da dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilen Siirt bıttım sabunu kullanılırken farklı bir kimyasal saç temizleme ürününü kullanılmaması önemle üzerinde durulması gereken bir ayrıntıdır. Ürünün düzenli olarak saçlara uygulanması ve saç yıkanması işleminin de 2 günde 1 yapılması önerilmektedir. Kullanım süresi zarfında doğal bıttım yağı ile beslenen saçlar doğal ışıntısına kavuşacaktır. Bıttım sabunu faydaları arasında saç dökülmesini tamamen durduracak etkiye sahip olması da mutlaka sayılmalıdır. Kepek oluşumunu durduran etkisinden beyaz saçların yeniden renk almasına, saç derisindeki bakterilerin yok olmasından deri hastalıkları tedavisine, vücut kaşıntılarını yok eden etkiden varis tedavisine kadar akla gelebilecek pek çok derde deva olan ürünü bıttım sabunu satın al başlığı ile aratarak internet üzerinden de sipariş ederek sahip olabilirsiniz.

Fıstık ağacına benzer bir bitki türü olan menengiç farklı bölgelerimizde farklı isimlerle anılır.

  • Çitlembik,
  • Çitemik,
  • Çedene ve
  • Çıtlık olarak da bilinen ürün özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesinin doğu kısımlarında üretilmektedir. Koyu bir kırmızıdan mora çalan çiçekleri ile çevre halkının tanıdığı bitkiler arasında yer alır.

Doğal içeriğe sahip olan ürünler özellikle yoğun stres halinde yaşayan, trafik sorunu ile iç içe bir hayat süren ve günlük koşuşturmalarını doğal ürünlerle desteklemek isteyen kişiler için özel bir önem taşımaktadır. Son yılların moda tabiriyle ‘’ Serbest Radikaller ‘’ hayatın her alanında bulunarak sağlıklı yaşam kriterlerini en alt seviyeye indiren kötü içeriklerden oluşmaktadır. Tamamen steril bir özelliğe sahip olan bıttım sabunu içeriğindeki E vitamini ile saç ve cilt üzerinde etkili bir onarıma gider. Özellikle yeni anne olmuş ve hayatındaki birçok yenilikle mücadele ederken yorgun düşen genç annelerin meme uçlarında oluşan ve anneye de çok acı veren yaraların hızlı bir şekilde iyileşerek emzirme faaliyetinin sağlıklı bir şekilde sürebilmesine yardımcı olan ürün gebelik döneminde ciltte oluşan çatlaklarda, ayak topuklarında ve kol dirseklerinde hoş görünmeyen sert ve koyu renkli deriye, selülit oluşumuna, ciltte yaşanan kaşıntıların giderilmesine, nasırların yumuşamasına etki göstermektedir. Sedef hastalarının da dertlerine deva olan bıttım sabunu kendine, cildine ve saçlarına özen gösterenlerin vazgeçemeyecekleri ürünler arasında yer almaktadır.

Doğal Yöntemlerle Bıttım Sabunu Üretimi

Siirt’te özellikle Eylül ve Ekim aylarında yetişen bıttım meyvesi bağ ve bahçelerden özenle toplanır. Tel tek ayıklanan, temizlenen, uygun şekillerde kurutulan çitlembikler ilk olarak öğütülür ve ardından da orta sıcaklıkta kavrulur. Bu aşamada açığa çıkan yağlar ayrılır. Sabunlaşmanın oluşması için belli bir saat boyunca kaynatılan ürün sürenin sonunda ılık haldeyken kalıplara boşaltılarak en az 3 ila 6 gün bekletilir. Büyük kalıplara dökülerek bekletilen sabun sevkiyatlara ve satışa hazır hale getirilmek için kullanışa uygun şekilde kesilir. Bıttım sabunu satın al seçeneği üzerinden online sipariş verilerek sabunlarınızı kapınızdan teslim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir