Doğal Mucize Bıttım Sabunu

Sabun hayatımızın her köşesinde bulunan kimyasallardır. Biz onları temizlik aleti olarak kullansak da sonuç olarak içlerinde birçok kimyasal bulunur ve bizler bu konuda hiçbir şey yapamayız. Genellikle sabunları elimizi, evimizi, ofisimizi ve vücudumuzu temizlemek için kullanırız. Evimiz ya da ofisimiz için kullandığımız sabunlar bizler için o kadar da sorun teşkil etmiyor olsa da ellerimiz ya da vücudumuz için kullandığımız sabunlar bizler için çok ciddi sorundur. İçlerinde bulunan kimyasal hücrelerimize kadar işler ve biz kendimiz için iyi bir şey yaptığımızı sanırken aslında oldukça kötü bir şey yapıyor oluruz. En basitinden bu sabunlar cildin kurumasına sebep olmaktadır. Bunun yanında sabun ile birlikte kendimizi temizlemek için kullandığımız bir diğer şey ise şampuandır. Şampuanların vaat ettiği o birçok şey hep kimyasal yüzünden olmaktadır. Bu kimyasallar sayesinde saçlarımız parlamaktadır. Ancak bu iyi bir şey gibi görünürken aslında değildir. Çünkü içten içe saçları yıpratır. Aşırı yağlanma ya da saç kuruluğu, kepeklenme gibi sorunlar bu şekilde olan şampuanlar yüzünden oluşmaktadır. Bu nedenle de elden geldiği kadar bu şekilde kimyasal içeren temizleyici sabun ve şampuanlardan uzak durmalıyız. Peki ne ile yıkanacağız dediğinizi duyar gibiyim. Önceden insanların yaptığı gibi doğal sabunlar ile yıkanabiliriz. Doğal sabunlar herhangi bir kimyasal içermeden bitkisel yağlardan ve bitki özlerinden oluşur. Be sebeple de hem saçta hem de ciltte oldukça güzel ve yumuşak bir etki bırakıyor.

Mucize olan doğal sabunlardan biri de bıttım adı verilen bir ağacın yemişinin yağından elde edilen bıttım sabunudur. Bu sabunu yaparken aynı zamanda yine bıttım yemişinden elde edilen menengiç özü kullanılır. Bu da onun özel sırlarından birisidir. Bıttım sabununu bıttım sabunu yapan menengiç yağıdır. Bu yağ yalnızca Siirt bıttım sabununda kullanılır. Bu bölgedeki halk tarafından eller ile üretilmektedir. Yapımında hiçbir sabunun içinde kimyasal kullanılmamaktadır ya da hiçbir tane makine kullanılmaz. Hepsi el ile yapılır. Yerli halk kendi evlerinin bahçesinde bu sabunları yaparlar.

Doğal Mucize Olan Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Doğal sabun denilince akla ilk gelen sabun bıttım sabunudur. Bıttım sabunu, Siirt ya da Mardin yöresinde üretilir ve bu üretim yapılırken hiçbir kimyasal kullanılmaz. Yöre halkı kendi elleri ile bu sabunları yapmaktadırlar. İlk olarak bıttım adı verilen bitkiden yapılan bu sabunun içinde yağlar da kullanılmaktadır. Bu da sabunun çok daha şifalı olmasını sağlamıştır.

bıttım Sabunu yapmadan önce bıttım bitkisinin yemişleri toplanarak halk tarafından kurutulur. Bir buğday gibi değirmenlerde öğütülür ve iyice yağları çıkartılır. Ancak yağları çıkarılana kadar bu sabunları elde yoğurmak gerekir. Bu o kadar da kolay bir işlem değildir ancak yöre halkı hiç zorlanmadan ya da hayıflanmadan bunları yoğurmaktadır. Bu yağ yaklaşık üç saat sonra ayrılır. Ardından da ayrı bir kaba alınır. Bu yağ burada da belli bir süre bekletilir. Çünkü hiçbir kimyasal kullanılmadığı için bu yağların kendi kendine sabunlaşması gerekir. Bu da biraz uzun sürmektedir. Yarım gün kadar bir süre bu yağlar burada bekletildikten sonra kaplara dökülür ve de kurutulunca da artık satışa hazır olur. Menengiç yağı oldukça kıymetli olan bir yağdır ve görüldüğü üzere de yapımı pek kolay değildir. Yöre halkı menengiç yağını yapmak için oldukça fazla uğraşmaktadırlar. Bu nedenle bu yağ çok fazla değerlidir. Bıttım sabununun faydaları eğer satır satır yazılabiliyorsa bunun en büyük sebebi menengiç yağıdır. Bu yağ üstelik yalnızca bıttım sabununun içinde yer alır. Hatta çok daha ayrıntılı bir tanım yapıyor olmak gerekirse menengiç yağı yalnızca Siirt’te üretilen bıttım sabunlarında ya da Mardin’ de üretilen bıttım sabunlarında kullanılır. Bu nedenle bu yörede üretilen bıttım sabunları çok daha özeldir. Diğerlerinin içinde zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı da oldukça etkili ve şifalı bir yağ olsa da menengiç yağının yeri ayrıdır. Bıttım sabunu bu şekilde o kadar çok faydalı ve kullanışlı hale gelir.

Ancak yukarıda da okuduğunuz gibi bıttım sabunu yapım aşamaları oldukça meşakkatlidir. İnsanlar bu sabunu yaparken oldukça büyük zorluklar yaşayarak yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir