Doğal Saç Ve Cilt Bakım Ürünü Olarak Bıttım Sabunu

Hazırlanış aşaması son derece detaylı ve zahmetli olan bıttım sabunu, çoğunlukla Siirt ilinde üretilmekte ve buradan tüm ülkede piyasaya sunulmaktadır. Bıttım sabununun yararları hakkında şimdiye kadar bilinenler bile oldukça fazladır ve bu bilgiler henüz yeterince bilinmeyen bu sabunu çok daha değerli kılmaktadır. Ürün % 100 doğal bir içerikten meydana gelmektedir. Etkili olabilmesi için bıttım sabunu tek başına kullanılmalı, hiçbir kozmetik ve kimyasal ürün ile eş zamanlı kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda sabunu etkisi görülemez ve sabun işe yaramaz. Siirt bıttım sabunu dışındaki bu adla piyasada yer edinen ürünleri kullanmanız önerilmez. Çünkü içeriğinde farklı malzemeler bulunma olasılığı yüksektir. Pek çok şirket, sırf ticaret amacıyla doğal olmayan bıttım sabunlarını da piyasaya sürmektedir. Bıttım sabunu satın alınacak en güzel yer, aktar dükkanlarıdır. Buralarda uygun fiyatlı ve doğal olanını bulabilirsiniz. Bıttım sabunu imalat aşaması oldukça yorucudur ve hayli uzun sürmektedir. Fakat bu ürün doğal bir bakım sabunudur ve son derece etkilidir.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Her yıl eylül ayı sonunda meyveleri toplanan bıttım ağacı, çitlembik olarak da bilinmektedir.Küçük bıttım meyveleri tek tek toplandıktan sonra ayıklama aşamasına geçilir. Bu aşamada çürük, ezik ve işe yaramayacak kadar kötü olan bıttımlar seçilir ve geriye kullanılacak bıttımlar kalır. Yani bıttım sabunu faydalarının müsebbibi. Seçilen bıttımlar yıkandıktan sonra birkaç gün (ortalama yedi sekiz gün kadar) kurutmak için bekletilir. Kuruma aşaması bittikten sonra sıcak su eklenerek yoğrulur. Elle yoğurma işlemi iki saat sonra sona erdiğinde, bir miktar da yağ ortaya çıkar. Bu yağ başka bir kaba alınır ve biriktirilir. Biriken yağlar ilk aşamada yeterli olmadığından yapılması gereken sıcak bir ortamda bir süre bekletmektir. Daha sonra buharlaştırma tekniği ile yağının çıkarılması gerektiği için bıttımlar bir kazana koyulur ve kaynatılır. Kaynadıkça su üstünde biriken yağlar yine biriktirilir. Bu süre içinde bir başka kazanda da tamamen doğal bir KOH çözeltisi kaynatılır. Daha sonra bu karışım bıttımın yağının içine düzenli aralıklarla katılır ve sabuna dönüşme aşaması böylelikle başlamış olur. Siirt bıttm sabunu oluşmaya başladıktan sonra tam anlamıyla soğuması beklemeden kaplara dökülür ve donması için beklenir. Donma aşamasından sonra küçük sabun kalıpları halinde kesilir. Artık sabunlar kullanıma hazırdır.

Bıttım Sabunu Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu satın alarak cildinizin, saçlarınızın ve vücudunuzun bakımını yapabilirsiniz. sırt bölgesinde çıkan sivilceleri ve ciltte oluşan sivilce ve akne oluşumunu tek başına kullanıldığında etkili bir şekilde yok eder. İçeriğinde katkı maddesi bulunmayan bıttım sabunu, doğal bir antiseptiktir. Saç derisinde ve ciltte oluşan bakterileri temizleyerek arındırır. Saç dökülmelerinde, kelliğin tedavisinde hatta saç beyazlamasının önüne geçilmesinde kullanıldığı bilinmekte olan bu harika ve doğal sabunun kendine has bir doğal aroması vardır. Rahatsız edici olmayan bu koku yıkama sonrasında kalıcı olmaz. Saç derisine altı yedi dakika kadar nazikçe köpürtülerek, masaj yapılarak uygulanır. Bol ılık su ile durulama yapılması önerilir. Bıttım sabunu saç derisinde kalmamalıdır. Aynı zamanda haftada üç defadan fazla kullanılması da sorunlara yol açabilir. İlk kullanıldığı haftada saçlarda matlık ve cansızlık görülebilir ancak saç dersi sabuna alıştıktan sonra yani takriben ikinci haftadan itibaren, şayet düzenli kullanılır ise saçlarınızı güçlendirir ve canlandırır. Saç derisinde oluşan kepeklenme sorunu için de kullanımı uygundur. İçeriği doğal olduğu için her yaş grubunda güvenle kullanılabilir. Her gün sabah ve akşam kullanılırsa cildi arındırıp cildin nefes almasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Bu sabun, egzama, sedef hastalığı türündeki cilt sorunlarında, varis tedavisinde bile kullanılabilmektedir. Bıttım sabunu faydalarından bir tanesi de saç diplerinde ve ciltte oluşan yaraları tedavi etmesidir. Aynı zamanda saç derisi kaşıntılarına da çözüm getirir. Kırık saçları onarır, bakım yapar, ince telli saçlarda güçlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda yumuşak ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olan bu sabun hiçbir yan etkiye neden olmaz. Siz de bıttım sabununu iç rahatlığı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir