Doğal Ürünlerin En Faydalısı Olan Bıttım Sabunları

Kimyasal ürünlerin kullanımı ülkemizde oldukça fazladır. Her ne kadar doğal ürün kullanımının sağlığının farkında olsak da erişim bakımından kimyasal ürünleri tercih ediyoruz. Her markette, alışveriş merkezinde kimyasal ürünlere erişmek oldukça kolay bir hal aldı. Oysa doğal ürünlere ancak aktarlardan ulaşabiliyoruz. Günümüzde internetin de yaygın olarak kullanılması ile birlikte doğal ürünleri internet üzerinden de sipariş verebiliyoruz. Doğal ürünlerin en çok tanınanı şüphesiz ki bıttım sabunlarıdır. Bıttım sabunu yüzde yüz doğal içeriği, mineralleri ile cilt sağlığını koruyor ve problemlerin çözümünde kullanılıyor. Bıttım sabunlarının hammaddesi menengiç meyvesi yağıdır. Bu yağ uzun uğraşlar sonrasında ortaya çıkmakta, cilde gereken besini vermektedir. Bu nedenle bıttım sabunlarını satın alırken sabunun menengiç meyvesi yağından üretildiğine dikkat etmelisiniz. Bazı üreticiler maliyeti azaltmak için zeytinyağı kullanıyor. Zeytinyağı her ne kadar doğal olsa da menengiç meyvesi yağının sağladığı faydaları yeterince sağlayamıyor.

Bıttım sabunlarının pek çok faydası bulunuyor bu faydalar Türkiye’nin saygın üniversitelerinden onay belgesi almış, bıttım sabunlarının doğallığı kanıtlanmıştır. Ayrıca pek çok dermatolog hastalarına bıttım sabunlarını önermektedir. Böylelikle pek çok cilt hastalığı tedavi edilir veya cilt hastalıklarının önüne geçilebilir. Doğal yapısı ile bıttım sabunlarını satın alabilmek için ya aktarlara uğrayın ya da internet üzerinden sipariş verin. Bıttım sabunu faydaları hem doktorlar hem de üniversiteler tarafından onaylı olduğundan gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.

Bıttım sabunlarının birbirinden farklı faydaları ve tedavi ediş yöntemleri bulunuyor. Bıttım sabunları %100 doğal olduğu onaylandığı için dermatologlar tarafından da hastalara önerilmektedir. %100 doğal içeriğinde pek çok mineral barındıran bıttım sabunları saç dökülmesi probleminde oldukça sık kullanılmaktadır. Saç dökülmesinin nedeni saç derisinin aşırı kuruması ve beslenememesidir. Beslenemeyen saç derisi saça da ihtiyacı olan besini veremez. Bu durumda saç güçsüzleşir ve dökülür. Bu nedenle saç dökülmesinde bıttım sabunları oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. İlk olarak saç derisinin beslenmesinde rol oynayan bıttım sabunları saçların köklerini de güçlendirerek sık ve devamlı kullanım sonucunda saç dökülmelerinin önüne geçmektedir. Ayrıca saç derisi nemlendiği zaman kepek gibi herkesin başında olan bir cilt problemi de görülmez.

Bıttım sabunlarının pek çok faydası bulunuyor. Bu faydalardan bir diğer ise sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemesi ve sivilceleri geçirmesidir. Sivilceler ve siyah noktalar genellikle yağlı ve kirli ciltte bulunuyor. Eğer cildiniz yağlı, gözenekleriniz dar ise sivilceler ve siyah noktalar cildinizde yer yapar. Bıttım sabunları sayesinde cildinizin yağ dengesini kolaylıkla orantılar, gözeneklerinizin içlerini temizlersiniz. Böylece siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulursunuz. Ayrıca egzama ve mantar gibi iç hastalıklar kaşıntı yolu ile yayılıyor. Bıttım sabunları kaşıntıya engel olarak bu hastalıkların yayılmasını engelliyor. Ayrıca parlak, gür ve güçlü saçlar için bıttım sabunlarının içerisinde bulunan menengiç meyvesi yağı büyük önem sahibidir. Sizde bıttım sabunlarını kullanın, cilt problemlerinden kurtulun.

%100 Doğal Bıttım Sabunlarının Üretilişindeki Detaylar

Bıttım sabunları Türkiye’nin doğusunda daha sık kullanılıyor. Özellikle Siirt halkı bıttım sabunlarını kendileri üretip kullandığından bıttım sabunlarının bir diğer ismi Siirt bıttım sabunu olarak geçer. Bıttım sabunları Siirt’te üretilmelidir. Çünkü bıttım ağaçları sadece Siirt’te yetiştiriliyor. Eylül ayından Eylül ayına mahsul veren bu bıttım ağaçlarında menengiç meyveleri bulunuyor. Bu menengiç meyveleri toplanır ve çürükleri ayıklanır. Ardından yıkanarak tozu, kiri giderilir. Ardından 10 gün kadar doğal yollar ile kurutulan menengiç meyveleri daha sonrasında değirmene götürülür ve burada toz haline gelene kadar öğütülür. Öğütülüp toz haline gelen menengiç meyveleri ılık bir su yardımı ile 2 saat boyunca yoğrulur. Bu işlemin ardından bıttım sabunlarının hammaddesi olan menengiç meyvesi yağı elde edilir. Bu yağ kazanda kaynamakta olan su ve odun külü karışımına eklenir ve su buharlaşıncaya kadar 2 gün boyunca kaynatılır. Odun külü ve su karışımı sabunlaşmayı sağlayan doğal bir karışımdır. Sonra su buharlaşınca geriye kazanın dibinde bıttım sabunları kalır. Bu sıvı haldeki sabunlar kurutulur ve dilimlenir. Böylelikle yurtiçine ve yurtdışına gönderilir. Zeytinyağı bazlı olan bıttım sabunlarında menengiç meyvesi yağı yerine zeytinyağı kullanılıyor. Fakat yine de menengiç meyvesi yağı bazlı olanlarını tercih etmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir