Doğal ve Organik Bir Sabun: Bıttım Sabunu

Bıttım ile elde edilen Bıttım sabunu Doğu bölgesine özgü yapısıyla dikkat çekiyor. Sabun Siirt bölgesinde üretilmektedir ve bunun dışında Mardin’de üretilmeye başlamıştır. Sabunun kullanım avantaları oldukça çoktur ve sabun bu sebeple çok fazla tercih edilir. Doğu bölgelerinde üretilen sabun bıttım isimli maddeden yapılır. Bıttım yabani fıstık anlamına gelir ve fıstık gibi kabukludur. Yabani fıstığın halk arasında bilinen adı ise menengiçtir. Menengiçten yapılan kahvelerde çok sevilir ve kullanılır. Menengiç yağının elde edilmesi ile Bıttım sabunu yapılır. Bıttım sabununun yapılışı esnasında çeşitli aşamalar bulunur. Bu aşamaların hiçbirinin atlanmaması ve hepsinin vaktinde yapılması sabunun daha etkili olmasını sağlar. Sabunun yapımı için öncelikle menengiç meyvesinin hasat zamanı beklenmelidir. Menengiç meyvesinin hasat zamanı yılda yalnızca bir ay içinde yapılır ve bu ayda Eylül ayıdır. Eylül ayının sonuna kadar menengiç meyvesi toplanabilir ve sabun için kullanılabilir. Bunun dışında hasat yapılmaz ve bu süre geçerse diğer yıla kadar sabun üretimi yapılamaz. Sabun için meyveler toplanır, çürükleri ayıklanır ve sonrasında temizlenir. Temizlenen meyveler sonrasında kurutulmak için güneş ışığı görecek bir yere alınır. Sonrasında burada 10 gün boyunca kurutma işlemi yapılır. Kurutma yapıldıktan sonra meyvelerin yağı çıkartılır ve yağ kaynatılır. Kaynatma işlemi ocakta, ateş üstünde yapılır ve odun külü de gereklidir. Sonrasında kurutulma ile Siirt Bıttım sabunu yapılır ve kalıplar halinde kesilir.

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir?

bıttım sabunu faydaları ile meşhur bir sabun olarak kullanılır ve tanınır. Bıttım sabunu doğası gereği birçok derde deva olmaktadır. Doğal olan, içerisinde kimyasal madde olmayan ve meyveden üretildiği için aynı zamanda da organik olan bıttım sabunu faydaları cilt, saç ve vücutta etki ediyor. Bıttım sabununun genel özellikleri ve sağladığı faydalar şunlardır:

– Bıttım sabunu organik ve doğal bir yapıya sahiptir. Bıttım sabunu içinde yabancı bir madde kullanımı yapılmamıştır. Elde doğal imkanlarda yapılmaktadır.

– Bıttım sabunu meyveden yapıldığı için cilde E vitamini sağlamaktadır. Bıttım vitamini cildi nemlendirmektedir. Özellikle kuru bir cilde sahip kişilerin bıttım sabunu edinmesi ve kullanması önemlidir.

– Bıttım sabunu saçlardaki bakterilerin oluşumu ile kepek oluşumunu önler. Bıttım sabunu aynı zamanda saç diplerinde meydana gelen yaraları da iyileştirir ve oluşumunu önler.

– Bıttım sabunu mikrop öldürücü yapısıyla cildi ve vücudu korur.

– Bıttım sabunu vücutta dinlenme etkisi sağlar ve vücudun nefes almasını sağlar. Sabun vücudu toksinlerinden kurtarır, ölü gözenekleri dışarı atarken kapalı gözeneklerin de açılmasını sağlar ve cildi nemlendirir.

– Bıttım sabunu saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. Sabun kuru olan saçları canlandırırken ince telli saçları kalın telli saçlara dönüştürür. Sabunun saç dökülmesini de önlediği bilinmektedir ve sabun en çok bu sebeple kullanılmaktadır.

Bıttım Sabunu Saçta Nasıl Kullanılır?

Siirt Bıttım sabunu saç üzerinde birçok olumlu sonuç meydana getirir. Sabunu saçlarında kullanmak isteyen kişilerin her gün saçını yıkaması, üç günde bir Bıttım sabununu saçında uygulaması gerekmektedir. Sabun ile saçın yıkanma esnasında saç bakım kredi ya da yağı gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Bıttım sabununu üç günde bir kullanan kişiler ertesi gün şampuan kullanımı yapmamalı saç temizliğinde sadece bu sabunu kullanmalıdır. Sabun bu şekilde etkili olmaktadır. Sabun kullanılırken saçta masaj yapılarak kullanılmalıdır. Sonrasında ılık su ile saç iyice durulanmalı ve temiz olana kadar yıkanmalıdır. Üç günde bir yıkamak saçın gerekli yağı emmesini sağlamaktadır.

Bıttım Sabunu Nerelerden Alınır?

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen bıttım sabunu bu bölge dışında Türkiye’nin birçok bölgesinde satılmaktadır. Bıttım sabunu eczanelerde satılır ve buralardan temin edilebilir. Bununla beraber en yaygın satın alma bölümü internettedir. Bıttım sabunu satımı yaban birçok internet sitesi bulunmaktadır. Buradan kilo ile sabun alımı yapılmaktadır. Kozmetik satan yerlerde de sabun satımı yapılır. Bıttım sabunu fiyatları ise her yerde farklıdır. Bıttım sabunu satışı yapan internet sitelerinde baktığımızda bıttım sabunu fiyatlarının en az 7 Türk lirası en fazla 20 Türk lirası olduğu görülüyor. Bıttım sabunu kalıp olarak da satılan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bıttım sabunu internetten sipariş ile hemen satın alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir