Doğallıkta Bir Numara Bıttım Sabunu

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Başta Mardin ve Siirt olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha çok yetiştirilmekte olan bıttım bitkisi ya da bilinen adıyla menengiç bitkisinin yağı ile yapılmaktadır. Eylül ve ekim aylarında meyve veren bıttım ağacından toplanan menengiçler önce çürükleri ayıklanarak yıkanır, ardından 10 gün boyunca güneşte kurutulmaya bırakılır. Kurutulan menengiçler dövülerek toz haline getirilir, toz haline gelen menengiçler su ile yoğurularak yağı çıkartılır. Bu yağ kaynamış su ve odun külü ile karıştırılarak sabunlaşmaya bırakılır ve oluşan bu karışımın ardından su buharlaşır ve geriye kalan malzemelerden bıttım sabunu elde edilmiş olur. Kalıplar halinde kesilen bu ürün yurtiçinde ve yurtdışında birçok yere satılmakta ve doğallığa önem veren kişiler tarafından çokça kullanılmaktadır.

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir

Cilt dostu olan büyük bıttım sabununun birçok faydası bulunmaktadır. Vücudun her yerinde kullanabilen bu ürün yüz, saça ve cildin her yerine çok iyi gelmektedir. Bıttım sabununun cilde faydaları saymakla bitmemektedir. Birçok cilt hastalığına iyi gelen bu sabun sedeften cilt döküntülerine birçok hastalığa iyi gelmekte, cilt kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Bıttım sabunu vücudun çeşitli yerlerinde çıkan sivilceleri de tek başına yok etmekte ve vücudun yağ dengesini ayarlamaktadır. Cildin daha esnek bir yapıya sahip olmasına ve dokunulduğunda daha yumuşak bir his bırakmasına yardımcı olan bıttım sabunu, kuru ve hasar görmüş tırnakları güçlendirir ve tırnak enfeksiyonlarını engellemesinin yanı sıra tırnakların güçlenmesine yardımcı olarak olası tırna kkırıklarının oluşumuna engellemektedir. Ayrıca sivilcelerin giderilmesine yardımcı olan bıttım sabunu diğer yara izlerini de yok eder. Ayrıca ciltte oluşan lekelerin zamanla yok olmasını sağlayan bıttım sabunu güneş lekesi gibi lekelerin teker oluşumunu da engellemekte sedef hastalığı gibi hastalıkların bıraktığı izleri de yok etmektedir. Bacaklarda oluşan varislerin tedavisinde de kullanılan bu ürün ergenlik sivilceleri de dahil siyah noktalar gibi yüzde oluşmuş birçok leke ve çirkin görüntünün onarılmasına yardımcı olmaktadır. Mikrop, mantar, bakteri gibi zararlı oluşumların engellenmesine yardımcı olduğu gibi bu tür oluşumları öldürerek vücudun arınmasına, yenilenmesine ve onarılmasına da yardımcı olmaktadır Ayrıca saçlarda kullanılabilen bıttım sabunu, saç diplerindeki kepeğinin oluşumunu engellemek ve kellik oluşumlarının önüne geçmektedir. Daha dolgun ve yumuşak saçlar oluşumuna yardımcı olan bıttım sabunu vücudun baştan ayağa yenilenmesini sağlamakta ve cilt dostu olmaktadır. Karma, normal, yağlı gibi farklı cilt tiplerinin kullanılmasına elverişli olan bıttım sabunu doğal yğa dengenizi eşitlemekte ve bu dengeyi korumaktadır. Yüzdeki gözeneklerin arınmasına yardımcı olan bıttım sabunu, ciltte yumuşak bir etki bırakmaktadır. Ayrıca birçok faydasının yanı sıra güzel kokusu ve bıraktığı yumuşaklıkla da çok tercih edilen bir ürün olmaktadır. Peki bu kadar faydalı olan bıttım sabunu nasıl kullanılır?

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır

Bıttım sabunu saçlarda kullanılmadan önce saçlar iyice yıkanıp durulanmalı ve ardından sabun köpürtülerek uygulanmalıdır. Kimyasal hiçbir ürünün yanında kullanılmaması gereken bıttım sabunu, düzenli kullanımda saçlarla fayda vermektedir. 3-5 dakika arası saçlara masaj yaparak uygulanan bıttım sabunu, ardından bolca durulanmalı ve düzenli kullanılmalıdır. Bıttım sabunu tüm vücutta uygulanabilir fakat bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır? Bunun cevabı çok basittir. Yüzünüzde de aynı şekilde köpürterek uygulayıp birkaç dakika bekledikten sonra bolca durulanmalıdır. Düzenli kullanımda cilt lekelerine ve sivilceleri ne çare olacaktır. Bıttım sabunu düzenli kullanımda cildinizin her yerine iyi gelecek ve vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olacaktır. Ölçülü ve düzenli bir şekilde kullanılması suretinde faydalarını anında gösterecek olan bu ürün, kimyasal maddelerle kullanılırsa özelliğini yitirecektir.

Kaliteli Ve Doğal Bıttım Sabunu

Doğallığının yanı sıra cilt dostu olan bu ürün birçok faydası iyi ile hem yurtiçi hem de yurtdışında dikkat çekmektedir. Bıttım sabunu fiyatları çok fahiş olmamakla birlikte her bütçeye uygundur. Kalıplar şeklinde satılan bu ürün isteğiniz doğrultusunda imal yerlerinden paketlenmektedir. Aktarlarda ve doğal ürün satan yerlerde bulabileceğiniz bıttım sabunu hem yüzünüze hem de saçınıza iyi geldiği gibi vücudunuzun her yerinde ayrı bir yumuşaklık ve haz bırakmaktadır. Sizde doğal ve sağlıklı bir şekilde temizlenmek ve vücudunuzu korumak istiyorsanız battım sabununu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir