Doğanın Bir Mucizesidir Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinin daha çok doğusunda, doğal olarak kendi kendisine büyüyen menengiç ağacının meyvelerinden yapılır. Menengiç ağacı, fıstığın aşılanmadan önceki halidir. Fıstık aşılanması ile menengiç ağaçlarından Siirt fıstığı üretilir. Menengiç ağacının meyvesi oldukça küçük, toplanması zahmetli, kahverengi bir meyvedir. Çitlembik olarak da bilinen menengiçten ülkemizde bazı bölgelere kahve de yapmaktadırlar. Bıttım sabunu için toplanan, kaliteli olanların dikkatle ayıklandığı, ayıklanmış olanların beş ile on gün kurutulduğu menengiçlerden, ısı uygulaması ile çıkartılan bu çok değerli yağların işlenmesi ile, doğal ve kimyasal katkısız, hoş kokulu, insana ferahlık veren bıttım sabunu yapılır. Bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çok bilinen bir sabun çeşididir ve ülkemizin diğer bölgelerinde ve hatta yurtdışında da bilinirliği artmaya başlamıştır.

Doğal Bıttım Sabunun Nasıl Yapılır?

Bıttım bitkisi Eylül ayının sonlarına doğru toplanmaya uygun hali gelir. Oldukça küçük meyve yapısına sahip olduğu için toplaması oldukça zahmetlidir. Bu durum toplanan hammaddenin (menengiç meyvesinin) maliyetinin yüksek olmasına neden olur. Toplama işleminden sonra tek tek ayıklanarak, beş ile on gün süren bir kurutma işlemine tabii tutulur. Kurumuş bıttım meyvesi değirmende öğütüldükten sonra içinde orta sıcaklıkta su bulunan bir kazanın içerisinde yoğrulur. İki saat civarı süren yoğurma işlemi sırasından bıttımdan yağ çıkmaya başlar. Bu yağ kazandan ayrılarak ayrı kaplara alınır. Kazanda kalan kısım sıcak bir şekilde bırakılarak, daha çok yağ almaya çalışılır. Yağ tümüyle alındığında, kazanda kalan posa atılır. Toplamadan yoğrulmayla devam eden üretim sürecinden çıkan yağ çok değerlidir. Sabunun ana ve doğal hammaddesini oluşturur. Bıttım yağı sabunlaşma işleminden sonra kalıplanıp, kurumaya bırakılarak, kullanılmaya hazır hale gelir. Bıttım sabunu nasıl kullanılır denildiğinde:

Saçlarda Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

  1. Bıttım sabunu, önceden ılık suyla yıkanmış saçlara uygulanmalıdır.
  2. Islanmış saçlar bıttım sabunu ile yıkanmalıdır.
  3. Bolca köpürtülen saçların dibine masaj yapılmalıdır.
  4. İyice etki etmesi için saç dipleri hırpalanmadan kaşınmalıdır.
  5. Doğal bir yapıya sahip olan bıttım sabunu bir başka şampuan veya sabun ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu uygulama beklenen etkiyi azaltacaktır.
  6. Bıttım sabunun etkisi en az iki devam eder. Bu nedenle saçlarınızı iki günde bir yıkamanız yeterlidir. Ancak, daha sık yıkamanız gerekiyor ise mutlaka bıttım sabunu kullanarak, etkinin devamına ara verilmemeli, sürekliliği sağlanmalıdır.
  7. Bıttım sabunun sürekli kullanılmalıdır. Bu saçlarınızda parlaklık, dolgunluk ve yumuşaklık sağlayacaktır. Böylece bıttım sabunun besleyici özelliği devamlılık kazanacaktır.
  8. Bıttım sabununun besleyici özelliği saçların kırılmasını önler.
  9. Saçlar kolay şekil alır ve dolgun görünüm sağlar. Kıvırcık saçların bıttım sabunu kullanılması ile daha kolay şekil almaktadır.

10. Yağlı saçlarda daha sağlıklı bir yapı oluşurken, kuru saçlarda nemlenmenin arttığı görülür.

11. Bittim sabununun ilk kullanımlarında saçlarda sertlik hissi oluşur. Ancak bu duygu düzenli kullanımla geçildiğinde, bıttım sabunun hoş kokusu ve verdiği ferahlık kendiliğinden gelecektir.

Bıttım Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabununun cilde faydaları şöyle açıklanabilir. Bıttım sabunu insan cilt Ph derecesine oldukça uygundur. Bu nedenle cildi tahriş etmez. Bıttım sabunu cildin gözeneklerini açarak ferahlatır. Antiseptik özelliğinden dolayı mikrop öldürücüdür. Bu özellik ciltteki bir olumsuzluğu engeller. Egzama, sedef hastalığı, sivilceler, cilt lekeleri gibi ciltte istenmeyen olumsuzları engelleyen bir yapıya sahiptir.

Bıttım Sabunu Yüzde Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu da herhangi bir sabun gibi kullanılır. bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır merak edildiğinde şunları bilmek yeterlidir. Yüzü çok yoğun bir şekilde ovalamaya gerek yoktur. Bol su ile durulanmalıdır. Bıttım sabununun düzenli kullanımı, cildin yüz bölgesinde de çok olumlu sonuçlar vermektedir. Ciltte gözenekleri açarak cildin hava almasını sağlar. Yüzdeki sivilceleri giderir. Peeling etkisi oluşturur. Yüzde pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Yüze parlaklık verir.

Bıttım Sabunun Fiyatı Neye Göredir?

Bıttım sabunu fiyatı, sabunun kalitesine göredir. Bıttım yağı çok kaliteli, elde edilmesi tüm süreçlerde zor olan bir yağdır. Bu nedenle pahalı bir yağdır. Bazı firmalar bu nedenle bıttım sabununun içine zeytinyağı ve benzeri daha ucuz yağ katarak maliyeti düşürmeye çalışırlar. Ancak böylece kalite de düşmüş olur. Bıttım sabununun kendine özgü bir kokusu vardır bunun dışında bir koku olmamalıdır. Başka bir koku bıttım sabununa başka bir yağ eklendiğinin ve düşük kalitede olduğunun ifadesidir. Bu nedenle bıttım sabunu güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir