Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Mucizevi Ürünü Bıttım Sabunu

Bıttım Sabunu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bıttım sabunu anavatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi olan bıttım meyvesinden yapılan bir sabun çeşididir. Tamamen doğal bir içeriğe sahip olmasıyla bilinen bıttım sabunu içerisindeki bıttım yağı ile cildi ve saç derisini besleyerek harika bir etki yaratır. Kuru, sorunlu ciltlerin kullanmaktan vazgeçmeyeceği bir sabundur. Çünkü ciltteki kuruluğu azaltır, kuruluk sebebiyle oluşan çatlaklara iyi gelir, egzamalı deriler de güvenilerek kullanılır aynı zaman da mantarlı ciltlerde de bir çözüm niteliğindedir.

Bıttım sabununun cilde faydaları saymakla bitmeyeceği gibi saç için de sağlıklı bir sabundur. Saç derisindeki kuruluktan oluşan kepeklenmeyi azaltmakta, saç dökülmesine karşı savaşmaktadır. Kadın, erkek herkesin kullandığı ve kullandıktan sonra da etkilerinden memnun olduğu bir sabundur. Ayrıca içerisinde hiçbir kimyasal bulunmadığı için alerji yapmaz. Her cilt tipinde kişiler rahatlıkla bıttım sabunu kullanabilir.

Bıttım Sabununun Yapıldığı Yerler ve Yapım Aşamaları

Bıttım sabunu çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan iller tarafından yapılmaktadır. Mardin, Şanlıurfa ve Siirt illerinde bıttım sabunun yapıldığı bilinmektedir. Bıttım, Türkçesi menengiç olan bir meyvedir. Olgunlaşmamış, yabani fıstık türü olan bıttım genelde besin olarak tüketilmez. Besin olarak alınmadığı için de yerel halk bıttımı sabun haline getirerek bıttım meyvesinin mucizevi etkilerinden faydalanmayı sağlamıştır.

Bıttım sabunu tamamen doğal olan bir sabundur. El ile yapılan bu sabunun yapım aşamaları esnasında kesinlikle bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Bıttım sabununu özel yapan, herkes tarafından kullanılmasını sağlayan da budur. Herkesin kullanabileceği bir üründür. Peki bıttım sabunu nasıl yapılmaktadır?

Bıttım sabunu yapmak için öncelikle bıttımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Genelde Eylül ve Ekim aylarında oluşan bıttımlar toplanır. Toplanmasının ardından içerisinde bulunan çöpler, çürükler dikkatli bir şekilde ayıklanır. Bıttım sabununun istenilen etkiyi vermesi için kaliteli bıttımlar olması gerekir.

Ayıklanan bıttımlar sonrasında güneşin altında kurutulmaya bırakılır. Kurutma işlemi bir haftaya yakın sürebilmektedir. Zaten bıttım sabunu da yapımı esnasında zahmet ve zaman ister.

Kuruyan bıttımlar sonrasında öğütülmektedir. Öğütülen bıttımlar ise ardından yeterli miktarda sıcak su ile yoğrulur. Yoğrulması iki saat alabileceği için bu işlemi güçlü biri yapmalıdır. Ayrıca bıttımlar ne kadar güzel yoğrulursa sabun o kadar güzel olmaktadır.

Ardından bekletilen bıttım hamuru yağı ile ayrılmaktadır. Geriye kalan yapı sabunlaşma reaksiyonu gösterdikten sonra yağı ayrı olarak eklenir ve sabun harcı oluşturulur.

Oluşturulan sabun harcı kalıplara doldurularak sabun oluşumu sağlanmaktadır. Bundan sonra sabunun kabında donması beklenir.

Bıttım sabunu oluşturulması yaklaşık on beş yirmi günü bulmaktadır. Yani oluşum aşaması oldukça zordur. Ancak sağladığı etkiler de bir o kadar fazladır. Yediden yetmişe herkes bıttım sabunu nasıl kullanılır kurallarına uyarak düzenli bir şekilde bıttım sabununu kullanmaktadır. Ardından sağladığı etkilerden fazlasıyla faydalanmaktadır. Burada önemli olan gerçek bıttım sabununu bularak kullanılmalıdır. Kimyasal içeriğe sahip olması ne yazık ki beklenen etkiyi vermeyebilir.

Bunun dışında bir diğer merak edilen konu da bıttım sabunu fiyatı olmaktadır. Bu kadar fayda sağlayan bir sabununun elbette uçuk bir fiyatı olması beklenmektedir. Ancak bıttım sabunu ortalama bir sabun fiyatına sahiptir. Her bütçeden kişilerin zorlanmadan elde edebileceği bir sabundur. Faydalarının saymakla bitmeyeceği bıttım sabunu çarşılarda sabuncularda kolaylıkla elde edilebilecek bir sabundur. Herkese tavsiye edilmektedir.

Kullanım Aşamalarına Uygun Olarak Kullanılması Gereken Bıttım Sabunu

Elbette her şeyde olduğu gibi bıttım sabunu da kurallarına uygun kullanıldığında pek çok faydalar sağlamaktadır. Ve kendince de kullanılması esnasında uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Saç ve cilt için genelde kullanılan bıttım sabunu bunun dışında varisler için de kullanılmaktadır. Gözenek açarak varis görünümünü azaltmaktadır.

Bıttım sabunu saç için kullanılırken dikkatli olunması gerekilen bir takım kurallar vardır. Öncelikle kesinlikle bir başka kimyasal madde kullanılmamalıdır. Yani bıttım sabunu saçta kullanılırken şampuan ile kullanılmamalıdır.

Bu tamamen bıttım sabunun etkisini azaltan bir durum olabilmektedir. Bunun dışında yüz için de sivilceleri azaltmak amacıyla kullanılan bir sabundur. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusuna verilecek cevap ise oldukça kolaydır. Yüze masaj yapılarak sabun uygulanır. Ardından yüz durulanarak kurulanır. Ve etkisi gözlemlenir. Düzenli kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir