Güneydoğu Anadolu Mucizesi Bıttım Sabunu

Keşfedilme tarihi tam olarak bilinmese de çok eski zamanlardan bu yana kullanılmakta olan bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıkmış bir mucize olarak görülmektedir. Bıttım sabunu çoğunlukla Siirt, Mardin ve Şanlıurfa’da üretimi sağlanan sağlık için faydaları saymakla bitmeyen bir sabundur. Hem güzellik hem de sağlık alanında kullanılan bıttım sabunu bu üç ilde üretildiği gözlenen bıttım adlı meyveden yapılmaktadır. Bıttım, Türkçesi ile menengiç meyvesi yabani fıstık olarak bilinmektedir. Besin olarak çok sık kullanılmadığı için bıttım sabun olarak kullanılmaktadır. Genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ki yerel halkın kendi elleriyle yaptığı sabununun içerisinde kesinlikle hiçbir kimyasal madde bulunmamaktadır. Zaten bıttım sabununu özel yapan durum da budur. İçerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığı için kişinin cildine herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmaz. Bıttım sabununun cilde faydaları saymakla bitmeyeceği gibi saç için sağladığı faydalar da sınırlanmaz. Zaten bıttım sabunu çoğunlukla saç için kullanılmaktadır.

Saç ve Cilt İçin Bıttım Sabunu Sıklıkla Kullanılmaktadır

Saç ve cilde sağladığı faydalarla tanınmakta olan bıttım sabunu her derde deva, sağlık için kullanılan bir sabun olarak bilinmektedir. Bıttım sabunu özellikle saç için sağladığı faydalarla tanınmaktadır. Bunun dışında cilt, yüz, varis, ev temizliği için bile kullanıldığı bilinmektedir.

• Saç sağlığı için oldukça faydalı olan bıttım sabunu özellikle saçta kepeklenmeyi engellediği bilinmektedir. Saçta kepeklenme çoğunlukla saçın kuruluğu sebebiyle oluşmaktadır. Saçta ki kuruluğu azaltmakta olan bıttım sabunu da kepeklenmeyi gözle görülür derece de azaltmaktadır.

• Kepeklenme dışında saçta ki dökülmelerde de azaltıcı etki sağlayan bıttım sabunu bu dertten muzdarip olanların kullandığı başlıca kurtarıcıdır. Genel de erkekler genetik saç dökülmesine sahip olabilir. Bıttım sabunu kullanılarak bu etki azaltılır. Kadınlarda ki strese bağlı saç dökülmelerine de faydaları bulunmaktadır.

• Elbette saçtaki tek olumlu etkisi dökülmeleri ve kepeği önleme değildir. Saçtaki cansızlığı alarak parlama yapmaktadır. Parlaklık, canlılık verir saçı nemlendirerek olumlu etkiler sağlar.

• Aynı zamanda cilt ve yüz için de sağladığı olumlu etkiler bilinmektedir. Yüz de bulunan sivilceleri azalttığı bilinmektedir. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusunun cevabına gelecek olursak normal sabun uygular gibi uygulandıktan sonra durulanır. Ve sivilceleri azalttığı görülmektedir.

• Cilt üzerindeki hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Egzama, mantar, kuruluktan oluşan çatlamalar ve yara izleri konusunda bıttım sabunu çok iyi bir tedavi yöntemidir. İçerisindeki yağ sayesinde besleyerek cildi sakinleştirir.

Bıttım sabununun cilt üzerinde sağladığı etkiler saymakla bitmeyeceği gibi herkes gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Çünkü bıttım sabunu insan vücuduna kesinlikle alerji yapmamaktadır. Alerjik reaksiyon oluşturmadığı için herkes gönül rahatlığı ile bıttım sabununu kullanmaktadır.

Bıttım Sabununu Kullanım Talimatları Ve Fiyatı

Bıttım sabunu fiyatı oldukça uygun olduğu gözlemlenmektedir. Sağladığı faydalarla kıyaslandığında normal bir fiyatta olması bıttım sabununu uygun fiyatlı yapmaktadır. Herkesin, her bütçeye sahip olan kişilerin rahatlıkla satın alabileceği bir sabundur. Kullanım konusunda da herkesin dikkat etmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Özellikle saç için kullanılan bıttım sabunu, kullanım esnasında hiçbir kimyasal ile birlikte kullanılmamalıdır. Yani herhangi bir şampuan ile kesinlikle kullanılamaz. Bıttım sabunu nasıl kullanır sorusuna verilebilecek en uygun cevap şüphesiz ki budur. Çünkü bir başka şampuan ile kullanıldığında bıttım sabunu etkisini göstermemektedir. Ve üç gün boyunca da başka bir ürünle saç yıkanmamalı ki bıttım sabunu yağını saç derisi rahatlıkla emebilsin. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusunun cevabı da oldukça kolaydır. Yüze masaj yapılarak uygulanan bıttım sabunu ardından durulanarak kullanılır. Cilt üzerindeki sivilceleri azalttığı gözlemlenmektedir.

Bıttım Sabununun Yapılış Aşamalarındaki Sır

Bıttım sabununu yapmak için yerel halk öncelikle bıttımları toplamaktadır. Toplanan bıttımlar ayıklanır ve akabinde kurumaları için güneşe bırakılır. Kuruması birkaç günü alsa da kuruduktan sonra öğütülmektedir. Öğütülen bıttımlar yeterli miktarda su ile yoğrularak sabun hamuru oluşturulmaktadır. Sonrasında ise sabunlaşma reaksiyonunun oluşması beklenir ve ardından kalıplara yerleştirilir. Ve sabun hazırdır. Ancak bütün bu aşamalarda herkesin dikkat etmesi gereken bir nokta vardır. Kesinlikle içerisine kimyasal olan hiçbir madde koyulmaz. Zaten bıttım sabununu bıttım sabunu yapan özelliği de budur. Temiz bir içerik sayesinde sağlıklı sabun eldesi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir