Hakiki Bıttım Sabunu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Genellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu taraflarında yetişen menengiç meyvesinden üretilen bıttım sabunu bir çok faydası ile tüm dünyadan ilgi görmektedir. Sabunun en büyük faydaları saçlar ve deri hastalıklarına iyi gelmesidir. Daha çok Siirt bölgesinde üretilen bu sabun turistlerin de büyük ilgisini çekmeye başlamış, Avrupa’da da yoğun talep görmüştür. Kimyasal madde barındırmaması, vücudu dinlendirmesi, tamamen doğal yağ içermesi sabunun tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Kimyasal maddelerden gittikçe uzaklaşmaya çalışanlar çareyi bu doğal ürünlerde aramaya başlamışlardır.

Sabunu internet üzerinden sipariş edebileceğiniz gibi Siirt yöresine gittiğiniz zaman da bir çok yerde bulabilirsiniz. Turistik bir önemi olan sabunlar, hediye amaçlı da alınarak gönderilmektedir.

Bıttım sabununun faydaları aslında saymakla bitmez. Bir çok derde deva olan bu sabun en çok saç problemleri ve cilt problemleri için satın alınır. Bıttım yağını barındıran sabun içerisinde kimyasal madde bulunmadığından hiç bir kötü etkiye de rastlanmamaktadır.

Saçlarınızda dökülme problemi varsa, oldukça fazla kepeklenme sorunu yaşıyorsanız ve beyazların da gittikçe arttığını düşünüyorsanız bu sabunu kullanabilirsiniz. Saçlarınıza parlaklık ve canlılık verecek olan sabun aynı zamanda kepeği de yok edecektir. Kuruluğu alırken saç diplerini besleyen sabun, diğer sabunlar gibi saçınızı kaskatı yapmayacak, aksine yumuşaklık verecektir. Beyazları da yok ettiği için sabunun saça faydaları çok geniştir.

Bıttım sabunu yararlarından bir diğeri de ciltteki etkileridir. Her cilt tipinde kullanılabileceği gibi özellikle egzaması olanlar bu sabuu sipariş etmektedir. Çünkü ciddi oranda egzmaya ve mantara iyi gelir. Ayrıca cildinizdeki yaraları da iyileştirici etkiye sahiptir. Vücudu dinlendirirken gözenekleri de açan sabun bakteri oluşumunu antiseptik özelliğiyle engeller ve bakterilerden arındırır. Mikropları kırdığı için de her yaştan insanda kullanılabilir.

Siirt bölgesinde menengiç adlı bir meyve bulunmaktadır. Bu meyve aslında fıstığın yabani bir türüdür. Menengiç meyvesinden elde edilen bıttımların yağıyla sabun elde edilmektedir. Bu nedenle sabunla uğraşan insanlar ilk aşama olarak bu menengiç meyvesinin tanelerini toplarlar. Bunu toplama zamanı genelde eylül sonlarıdır. Bıttım sabunu yararlarına bakacak olursak her sene üretimin artış gösterdiğini ve daha fazla menengiç meyvesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

Taneleri ayıklanan bıttımlar çürüklerden arındırılır ve sağlamları bir suda yıkanır. Ardından bu taneler yaklaşık 10 günde kuruyarak değirmende yoğurulur. Yoğurulma işlemi için de ılık su gerekir. Bu işlemden sonra ayrı bir kaba alınan bıttımlar tekrar kaynatılır. Bu kaynatma işlemindeki amaç bıttım yağını elde etmektir. Çünkü su buharlaşır ve her seferinde yağlar su yüzeyine çıkar. Yüzeyden toplanan bu yağlar da ayrı bir kapta toplanır. Bıttım sabunu faydalarına baktığınız da küçük büyük bir çok alıcısı olduğu için büyük kalıplar halinde üretilse de, küçük parçalara kesilerek satılır.

Aslında sabunun hakiki olduğunu anlamanın bir yolu yoktur. Bunun için sadece rengine dikkat edilebilir. O da her zaman tam sonucu vermeyebilir. Genelde koyu yeşil olan bıttım sabunu faydalarını ancak sabun % 100 hakiki olduğunda tam olarak göstermektedir.

Bıttım yağı dışında sabuna başka yağ karıştıranlar sabunu hem daha düşük fiyattan satarlar hem de etkilerini alan kişi yoğun olarak hissetmez. Oysa ki hakiki bir sabunun yağı sadece bıttım olmalıdır. Aksi takdirde içine zeytin yağı ya da başka bir çeşit yağ karıştırmak bunu ancak faydasız hale getirecektir. Bıttım sabunu satın alırken bu nedenle hakikisini aldığınıza emin olmalısınız.

Sabunu saça uygulama işlemi için öncesinde saçınızı herhangi bir ürünle yıkamamış olmanız gerekir. yani saçınızı sadece bu sabunla temizlemelisiniz. Bunu arada bir yapmanız da işe yaramayacaktır. Sabunu kullanmaya karar verdiyseniz uzun bir müddet sadece onu kullanmalı, araya başka bir şampuan işlemi karıştırmamalısınız. Saç kremi sürmenize de sabundan sonra gerek kalmayacaktır. Çünkü yumuşayan saçlarınız zaten kolay taramaya imkan verecektir.

Bıttım sabunu satın aldığınızda saç diplerine köpürterek uygulayın. Önerilen uygulama aralığı 2-3 günde birdir. Eğer saçınızın çok yağlanmasından şikayetçiyseniz her gün uygulamanızdan da bir zarar görmeyeceğiniz için sorun teşkil etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir