Harika Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu diğer adları ile birlikte söylememiz gerekirse çitlembik , menengiç diye de anılan bir bitkidir bazı kaynaklarda ağaç olarak ta geçmektedir. Dünyada bir çok yerde rastlanabilmektedir. Orta Amerika, Afrika ve Akdeniz ‘ e kıyısa olan ülkeler de ve bazı ılıman bölgelerde yetişebilmektedir. Bu bitkinin yaprakları tırtıklıdır ve meyve de verbilmektedir. Meyveleri eriksi ve sert ama tatlı bir tada sahiptir. Birçok özelliği ile de birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de sabun yapımıdır. Bıttım sabunu kolayca üretilebilen ve uzun ömürlü kullanım süresiyle insanlara sunulmaktadır. Bıttım sabunu ülkemizde de yıllarca kullanılmakta ve konuya aşina olan insanlar tarafından özellikle doktorlar tarafından önerilmektedir. Bıttım sabunu faydaları ve özellikleri ile birçok konuda insanların ilgilisini çekmeyi başarmış ve bu özellikleri kalitesi ile kendini kanıtlamıştır. Ülkemiz sınırları içerisinde olan Doğu’ daki ilimiz Siirt ‘ te de bıttım sabunu üretimi yapılmaktadır. Siirt bıttım sabunu özellikle hem bölge insanı tarafından kullanılmakta, hem de ihtiyaç fazlası olarak üretilip satışı yapılmaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım sabunu faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz özelliklere sahiptir. Araştırmalar ve o konuda hakkında bilgiye sahip insanların sundukları inceleme sonuçları ile birlikte bıttım sabunu son günlerde oldukça rağbet görmüştür. Peki bıttım sabunu nasıl yapılmaktadır ? Bıttım sabunu, bıttım ağacından toplanan yapraklar ile bu yaprakların yağlarının çıkarılması sonucunda doğal sabun bileşenleri ile üretilmektedir. Özel ve koruyucu bir madde yardımı olmadan, yüzde yüz doğal yollarla üretimi yapılan bıttım sabunu temizlik , hijyen , sağlık ve tedavi amacı ile de kullanılabilmektedir. Siirt bıttım sabunu ise Siirt’ te yetişen bıttım ağacının yapraklarının toplanılması ve özel metodlarla yağlarının elde edilmesi sureti ile üretilmektedir. Bıttım ağacının bir yılda oldukça fazla yaprak vermesi de üretim faaliyetlerini kolaylaştıran başka bir etmendir. Ülkemizde de yoğun şekilde alıcı ve tüketici bulan bıttım sabunu aynı zamanda bir çok ülkenin pazarına da girmektedir. Oldukça ucuz olması da onu aynı zamanda bu denli popüler yapan bir başka özelliktir.

Bıttım Sabunu Hakkında Yorumlar

Bıttım sabununun genel ve üretim hakkındaki bilgileri özetledikten sonra bıttım sabunu faydaları üzerinde duracağız ve ardından yapılan yorumları analiz ederek siz okuyucularımızla paylaşacağız. Bıttım sabunu ismini ilk kez duyanlar, tam olarak ne olduğu veya nasıl kullanıldığı hakkında haklı olarak bir fikir geliştiremiyorlar. Günümüzde belki de yüzlerce yıl önce bu bitkisel özlü sabunların yapıldığına inannamayan insanların sayısı da küçümsenemeyecek derecededir. Ancak bıttım sabunu hakkında yukarıda verdiğimiz bilgileri okuyan ve hatta daha geniş bilgiye sahip olan insanların anında kullanmayı tercih ettiği ve yöneldiği bir üründür. Son zamanlarda sağlık dergilerinde ve sağlık ile ilgili televizyon kanallarında sürekli doğal bilgi özlü ev yapımı maddelerin tariflerinin verildiklerine rastlar olduk. Bu da ne kadar güzel gelişmeler kaydettiğimizin bir göstergesidir. Aynı zamanda bu denli talep gören konulardan biri de bıttım sabunu olmuştur. Bıttım sabunu hafif cilt rahatsızlıkları veya hastalıklarının tedavisinde doktorlar tarafından da önerilen bir ürün olmuştur.

Tamamen doğal olmasından dolayı hiçbir yan etkiye sahip değildir. Ancak hastalıklarımızın tedavisi için başvurduğumuz ilaçlarda sayısız yan etkiye rastlamak mümkündür. Söz konusu sağlık olunca da dikkatli olmak en önemli tercih olacaktır. Bu konuda hakkında genel bir yorum yaptıktan sonra faydaları hakkında birkaç şekilde maddeleme yapacağız:

• Bıttım sabunu özellikle mevsim değişikli ile oluşan cilt problemlerini onarır,

• Saç dökülmelerine karşı onarıcı bir etkiye sahiptir,

• Saç derisinin güçlenmesine ve temizlenmesine büyük oranda yardımcı olur.

• Kepek problemini ortadan kaldırır,

• Ciltteki kızarıklık ve tahrişlerinin yok olmasına yardımcı olur, • Gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar,

• Vücudu rahatlatan etkisi ile yorgunluk ve halsizliği en aza indirip dinç kalmanızı sağlar,

• Yan etkileri bulunmadığından rahat ve güvenli bir şekilde kullanım imkanı sağlar,

• Uzun ömürlü kullanım imkanı sayesinde sürekli alışveriş yapmanıza gerek kalmaz,

• Cildin parlak ve taze bir görünüm kazanmasına sağlar,

• İleride yaşlarda ortaya çıkan kırışıklık problemini gidermede önemli katkıları vardır.

Sayılan bu konular tüm özellikleri ile bıttım sabununun en temel faydalarıdır. Ancak belirtmek isteriz ki önemli bir rahatsızlığınız var ise lütfen doktorunuzun tavsiyesini alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir