HER DERDE DEVA BITTIM SABUNU

Bıttım sabunu ham maddesi bıttım olan doğal, bitkisel bir sabundur. Bıttım yabani fıstık yani aşılanmamış bir fıstık olmakla beraber ana vatanı Siirt’tir. Bıttımın üretimi Siirt’te olduğu gibi ilk defa da Siirt’te yerel halk tarafından hiçbir katkı maddesi eklenmeden yapılmış bir sabundur. Siirt halkı tarafından keşfedilen bıttım sabunu halkın kullandığı tek sabundur. Siirtli bir ailenin evine gidildiğinde mutlaka karşılaşılacak bir temizlik malzemesi olmakla beraber şehir merkezinde de satışı yapılmaktadır. Aynı zamanda bıttım sabunun mikrop öldürü özelliği olduğu biliniyor. Ve genel olarak saç dökülmesine, cilde iyi geldiği kullananlar tarafından gözlemleniyor. Herhangi bir deri hastalığına sahip olan kişilere de bıttım sabunu tavsiye ediliyor.

Bıttım Sabununun Kullananlar Tarafından Gözlemlenen Faydaları

Bıttım sabunu genel anlamıyla saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Güzellik ve sağlığı destekleyen bıttım sabununun pek çok faydası bulunmaktadır.

Bıttım sabunu kepek ve saç dökülmesi olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan herkes bıttım sabunu kullanarak saçlarını güçlendirebilir ve gözle görülür şekilde saç dökülmesi azalır. Ayrıca deride ki iyileştirme gücüyle de saç derisinde kepek oluşumunu yok eder. Bıttım sabunu yaşı ilerleyen kadın ve erkekler için de mucizevi bir çözüm sayılmaktadır. Beyazlamaya yatkın saçlar için kullanılan bıttım sabunu saç renginde ki değişimleri yavaşlatır. Saç beyazlamasında bile etkisi bulunur. Mikrop öldürücü özelliği olduğu bilinen bıttım sabunu deri üzerinde ki bütün hastalıklara da ilaç niteliğindedir. Egzama, mantar, kuruluk, deride ki yara izlerine, ergenlik sivilcelerine karşı oldukça olumlu etkiler bıttım sabunu kişileri bu dertten kurtarara rahatlatır. Ayrıca gözenekleri açan ve varisleri iyileştiren bir gücü olduğu için de kullanılabilir. Tamamen doğal etkiye sahip olduğu için hiçbir yan etki göstermez. Kaşıntı, döküntü, kuruluk hislerinin görüldüğü yerleri bu sabun ile yıkayarak da rahatlamak mümkündür. Kısacası bıttım sabunu vücudu rahatlatan, parlaklık veren, pek çok hastalığı da geçiren faydalı bir sabundur. Doğal içerikli olması sebebiyle de herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir. Genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yerel halk kendi elleri ile yaptığı için de bu doğal hali kullanıcıları rahatlatır. Herhangi bir alerjik reaksiyon göstermez.

Bıttım Sabunu Yapılışı ve Satışı

Bıttım sabununun ana vatanı Siirt olsa da tüm Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde büyük bir ilgi ile üretilen bir sabundur. Özellikle Mardin’de, Şanlıurfa’da turistik yerlerde bıttım sabununa sıklıkla rastlanılabilir. Ana vatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Siirt’te ağaçlarda yetişen bıttım Türkçesi ile menengiç meyvesinden yapılıyor. Menengiç yani bıttım fıstığın yabani halidir. Siirt’te yetiştirilen bu meyve genelde eylül ayın da ve eylül ayının sonlarında üretilir. Bıttım meyveleri toplandıktan sonra tek tek ayıklanır çürüklerden arındırılır. Bu işlemler özenle yapılır. Ardından bıttımlar güzelce yıkanır ve kurutulmaya bırakılır. Bıttımların kurutma işlemi beş on gün kadar sürebilmektedir. Devamında bıttımları öğütülür ve öğütülmüş bıttımlar sıcak su yardımı ile iyice yoğurulur. Bıttım sabunu oluşumu için iki saat boyunca özenle yoğurulmalıdır. Yoğrulma işleminden sonran yağı ve katısı ayrılır ardından özenle sabunlaşma reaksiyonu başlamış olur. Sabunlaşma reaksiyonundan sonra kalıplara doldurularak güneşin altında üç gün bekletilmesi gerekmektedir. Ardından minik minik parçalara ayrılarak müşteriye sunulmaktadır. Büyük bir özen ve dikkatle hazırlanan bıttım sabunu yapımı esnasında kesinlikle kimyasal bir ürün kullanılmaz. Ayrıca kokusu rahatsız edici değildir herkes tarafından beğenilen bir kokuya sahiptir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu saç bakımı için her gün kullanılması tavsiye edilmez mutlaka iki gün beklenilmelidir. Çünkü bıttım sabunu ile yıkanan bir saç bıttım yağı ile besleneceği için en az bir iki gün beklenilmelidir. Sabun bol su ile köpürtülerek saça uygulanmalı, saç diplerine masaj yapılarak yıkanmalıdır. Saça oldukça faydası olan bıttım sabunu kullanılırken beraberinde hiçbir kimyasal şampuan kullanılmamalıdır. Eğer kullanılırsa bıttım sabunu etkisini göstermez. Bunun dışında vücut için kullanılmak istenirse lif ile köpürtülen bıttım sabunu vücuda nazik bir masaj ile uygulanarak köpürtülmeli ardından da durulanmalıdır. Saçta olduğu gibi yine aynı şekilde beraberinde hiçbir kimyasal kullanılmamalıdır. Bıttım sabunu oldukça faydalı bir doğal ürün olduğu için tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir