Kelliğe Karşı Yeni Yöntem – Bıttım Sabunu

Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişen yabani fıstık yağı ile melengiç meyvesinin karışımından oluşturulan bıttım sabunu, kellik ve saç dökülmesi problemi olan birçok kişiye gözle görülür derecede fayda sağlamaktadır. Tamamen doğal olarak üretilen ve içerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesinin bulunmadığı bıttım sabunu, el ile üretilen bir üründür. Bıttım sabunu, bir diğer adı ile güzellik sabunu olarak da kullanılmaktadır.

Bıttım Adı İle Bilinen Yabani Fıstık Nedir? Bıttım Sabunu Nasıl Oluşturulur?

Siirt şehrinin dağlık bölgelerinde yetişen yabani fıstığının bir diğer adı bıttımdır. Bıttım ağacı, sakız ağacıgiller familyası içerisinde bulunan ve yaprak döken bir çalı ağacı türüdür. Bitkisel olarak ise fıstık ağacına benzerlik gösterdiğinden dolayı, yabani fıstık adını almıştır. Genel olarak Siirt ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen bıttım, Siirt bıttım sabunu ve kahve üretiminde kullanılan bir bitki türüdür. Bıttım ağacı, 6 ile 9 m arasında boy veren bir ağaçtır. Ağacın yaprakları ise karşılıklı bir biçimde dizilmiştir ve her bir dalda, 5 ile 11 arası parlak bir şekilde yaprakçık bulunmaktadır. Yaprakların kokusu ise, reçine kokusunu vermektedir. Siirt bıttım sabunu, yabani fıstık yağı ile melengiç meyvesinin yağının karıştırılıp, tamamen doğal bir şekilde oluşturulup, üretilmektedir. Sabun üretilirken, hiçbir makine işleminden geçmemekte ve insan eli değerek üretilmektedir. Bıttım sabununu almak isteyen kişiler, Siirt ve çevresine yakın değillerse, internet üzerinden bıttım sabunu satın al şeklinde araştırma yaparak, bu sabunu alıp, kullanabilirler.

Siirt Bıttım Sabununun Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Saç ve saç derisindeki rahatsızlıklara çok ama çok iyi gelen bıttım sabununu kullanacak olan kişiler, bol su ile köpürtme işlemi yaparak kullanmaları gerekmektedir. Ellerinde veya saçlarında çok olacak biçimde köpürtme uygulayan kişiler, saçlarına ve saç diplerine masaj yaparak saçlarının bıttım sabununun faydasından yararlanmasını sağlayabilirler. Bıttım sabunu satın al diyerek, internet üzerinden getirttikleri sabunu kullanmaya başladıktan sonra, başka herhangi bir kimyasal içeriği olan sabun ve şampuanı kullanmalarına gerek kalmayacaktır. Çünkü, kimyasal içeriği olan sabunlardan ve şampuanlardan göremediğiniz faydanın kat be kat fazlasını bıttım sabunu sayesinde göreceksiniz. Bıttım sabununu kullanan kişiler, 2 günde bir olacak şekilde sabunu kullanmalıdırlar. Ancak her gün duş almaları gerekiyorsa da, yine şampuan veya başka bir sabun kullanmadan bıttım sabununu kullanabilirler.

Yabani Fıstığın ve Melengiçin Yağı ile Oluşturulan Bıttım Sabununun Yararları

Siirt’te ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan hemen hemen herkesin kullandığı bir ürün olan bıttım sabununun ünü, Türkiye sınırlarını da aşmış durumdadır. Bıttım sabunu faydalarını gören kişiler, hemen sabunu kullanmaya başlayarak, bıttım sabununun bu mucizevi faydasından yararlanmaya başlamaktadır. Peki, bıttım sabunu faydaları nelerdir?

Bıttım sabununun en önemli faydalarından biri, saç dökülmesi şikayeti olan kişilerin saç dökülme problemlerini ortadan kaldırmasıdır. Bıttım sabunu kullanan kişiler, sabunu kullanmadan önce herhangi bir kepek problemleri varsa, sabunu kullanmaya başladıktan sonra bu problemleri bıttım sabunu sayesinde ortadan kalkacaktır ve bir daha asla kepek diye bir şeyle karşılaşmayacaklardır. Saçlarında beyazlaşma olan kişiler bıttım sabununu kullandıklarında, bıttım sabununun saçlara doğal bir şekilde güç vermesinden dolayı, 7 ile 8 aylık bir süre içerisinde beyazlaşma şikayetlerinden kurtularak, saçlarının eski rengine kavuşmasına şahit olacaklardır. Saç derisinde bulunan ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bıttım sabununu kullanan kişilerin saçları daha yumuşak bir yapıdadır. Bunun sebebi ise içeriği sayesinde saçı sürekli olarak beslemesinden dolayıdır. Deri hastalığı şikayeti olan kişilerde ise antiseptik mikrop öldürücü etkisi olmasından dolayı, hastalıkların çoğunu deriden uzaklaştırır. Deride oluşan egzama, sivilce, mantar, tahriş ve yaralara karşı oldukça etkili bir üründür. Deride bulunan gözenekleri açarak, varsa varisleri çok iyi bir derecede rahatlatır. İçerisinde hiçbir kimyasal maddenin bulunmaması ve tamamen doğal olan ürünlerden üretilmiş olmasından dolayı da, vücutta hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Bıttım sabununu kullanan kişilerin saçları, canlı bir görünüme kavuşarak parlamaktadır. Saçlarının kuruluğundan şikayet eden kişilerin saçlarının ise nemlendirmektedir. Eğer vücudunuzda kaşınma problemleriniz varsa, bıttım sabunu kaşınma sıkıntılarına da iyi gelmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bıttım sabununu herkes ama herkes kullanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir