Mucizevi Etkileri İle Bıttım Sabunları Sağlık Veriyor

Doğal ürün kullanımı vücudun gereken mineral ve vitaminleri alabilmesi için oldukça önemli ve gereklidir. Özellikle günümüzde kimyasal içeren ürünlerin kullanıldığı düşünülürse vücut sağlığı olumsuz yönde etkileniyor. Kimyasal içeren ürünler cildin kurumasına, tahriş olmasına ve beslenememesine neden oluyor. Doğal ürünlerin en bilinenlerinden biri olan bıttım sabunu cildinize gereken tüm besinleri vererek sağlığınızı koruyor. Bıttım sabunlarının %100 doğal içerikli olduğu Türkiye’nin saygın üniversiteleri tarafından da kanıtlandığından doktorlar ve dermatologlar bıttım sabunlarını hastalarına dahi öneriyor. Cilt problemleri yaşayan, cildinin kuru olduğundan şikayet eden, cilt tahrişleri ile başa çıkamayan pek çok insan bıttım sabunlarının mucizesi ile iyileşiyor.

Peki bıttım sabunlarını özel kılan şey ne? Bıttım sabunlarının hammaddesi olan menengiç meyvesi yağı, vücudun ihtiyacı olan mineralleri içerdiğinden hem cilde hem de saçlara büyük katkı sağlıyor. Bazı üreticiler menengiç meyvesi yağı yerine zeytinyağı kullanıyor. Zeytinyağı her ne kadar doğal içerikli bir ürün olsa da menengiç meyvesi yağının sağladığı faydaları sağlayamıyor. Bu nedenle bıttım sabunlarını satın alırken zeytinyağı içerenleri değil menengiç meyvesi yağı içerenleri tercih etmelisiniz. Gelelim bıttım sabunu faydaları nelerdir sorusuna… Bıttım sabunlarının pek çok faydası var.

Halk tarafından en bilineni şüphesiz ki saç dökülmesinin çözümü olduğudur. Saç dökülmesi ve kepek problemi Türkiyedeki pek çok insanın en önemli cilt problemlerinden biridir. Saç dökülmesi ve kepek hemen hemen aynı nedenden ortaya çıkıyor. Saç derisinin yeteri kadar beslenememesi saç derisinin kurumasına ve saçı besleyememesine neden oluyor. Saç derisinin kurumasında kimyasal içeren şampuanların rolü büyük. Bu nedenle kimyasal içeren ürünlerden her zaman uzak durmak gerekiyor. Saç derisinin kuruması ve kuruyan derinin besini saça aktaramaması saç dökülmelerine ve kepek problemine neden oluyor.

Bıttım sabunları sayesinde saç derisi eski nemini geri kazanıyor ve bıttım sabunlarının içerdiği mineraller sayesinde beslenen saç derisi saçı da besliyor. Böylelikle saç dökülmelerinin ve kepek probleminin önüne geçilmiş oluyor. Bıttım sabunlarının bir diğer faydası ise sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemesi ya da sivilce ve siyah noktaları yok etmesidir. Sivilcelerin ve siyah noktaların ortaya çıkış nedeni cildin fazla yağlı olmasının yanı sıra cilt gözeneklerinin tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Sivilcenin kökü yağlı ortamda kendini gösteriyor.

Eğer cildiniz yağlı ise sivilcelerin oluşması oldukça normal bir durumdur. Bıttım sabunları içerdiği mineraller sayesinde cildinizin yağ dengesini sağlar, gözeneklerinizi genişleterek içerisini temizler. Siyah noktaya dönüşen dar gözeneklerdeki ter, kir ve toz parçacıklarından kurtulan cildiniz nefes alır ve siyah noktalardan ve sivilcelerden arınır. Bıttım sabunlarının uzun ve sık kullanımı bu etkileri yaratıyor. 1-2 kez kullanımlarda gözle görülür etkilere ulaşamazsınız. Bıttım sabunları kaşıntı ile yayılan egzama ve mantar gibi iç rahatsızlıkların yayılmasını önlüyor. Kaşınan bölgeye uygulandığında kaşıntıyı alması ile mantar ve egzamanın yayılması engelleniyor. Pek çok dahiliye uzmanı ve dermatolog bıttım sabunlarının kullanılmasını öneriyor. Ayrıca daha gür, daha parlak, daha kuvvetli saçlar için bıttım sabunlarının içerisinde bulunan menengiç yağı oldukça büyük rol oynuyor. Sizde daha sağlıklı bir cilt, daha sağlıklı bir saç için bıttım sabunlarını kullanmaya başlayın.

%100 Doğal Bıttım Sabunlarının Üretim Süreçleri

Bıttım sabunlarının üretim süreçleri uzun ve meşakkatlidir. Siirt’te üretilen bıttım sabunlarının bir diğer adı ise Siirt bıttım sabunu olarak bilinmektedir. Siirt’te yetiştirilen bıttım ağaçlarının mahsulü olan menengiç meyvelerinden üretilen bıttım sabunları tamamen el işidir. Hiçbir makinenin kullanılmadığı üretim sürecinde elde edilen sabunlar tamamen doğaldır. Öncelikle sadece Eylül ayında mahsul veren bıttım ağaçlarından menengiç meyveleri toplanır. Çürükleri ayıklanan menengiç meyveleri yıkanır ve 10 gün kurutulur. Kuruyan menengiç meyveleri değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Ilık bir su yardımı ile toz haline gelen menengiçler yoğrulur. 2 saat süren bu işlemin sonunda bir yağ ortaya çıkar.

Menengiç meyvesi yağı su ile odun külü karışımının kaynamış kazanına eklenir. Su buharlaşıncaya kadar kazan kaynatılır ve sonucunda sabunlaşma tepkimesi oluşur. Kazanın dibinde sıvı halde biriken sabun toplanır ve uzun süre katılaşması beklenir. Ardından dilimlenerek ve paketlenerek hem yurtiçine hem de yurtdışına gönderilir. %100 doğal içerikli bıttım sabunlarını aktarlardan ya da internetten satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir