Saç ve Cildin Yeni Dostu Bıttım Sabunu

Siirt’teki fıstık ağaçlarının aşılanmamış haliyle toplanan meyvelerinden elde edilen sabuna, bıttım sabunu denmektedir. Yörede, çok eski zamanlardan bu yana saç ve cilt bakımı için kullanılan bıttım sabunları, etkisinin tüm ülkede duyulması ile günümüzde saç ve cildin en önemli dostu olmuştur. Özellikle kepeklenen ya da dökülen saç sorunları ve de sivilceli /lekeli ciltler için son derece faydalı olan ve de yaşanan sorunu kısa zamanda çözen bıttım sabunları, yarattığı kesin çözüm etkisi ile son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilen en önemli doğal ürün olmaktadır.

Sizler de saç ya da cildinizde herhangi bir sorun yaşıyor ya da saç ve cilt bakımınızın için % 100 doğal bir ürün arıyorsanız, sizler için sunduğumuz çok uygun bıttım sabunu fiyatı seçeneklerinden yararlanabilir, Türkiye’nin dört bir köşesine sunduğumuz kargolama hizmetimiz sayesinde, ürününüzü kapıda teslim alabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Yapılışı

Bıttım sabunu yapımı, eylül ayında meyve veren fıstık ağaçlarından bıttım meyvesinin toplanması ile başlar. Aşılanmamış ağaçlardan toplanan meyveler, çürüklerinden arındırıldıktan sonra 5 – 10 gün arasında kurumaya bırakılır. Kuruyan meyveler yeterli ölçüde suyla kaynatılarak, yoğrulur. Bu aşama, son derece önemlidir. Meyvelerin yağının çıkmasını sağlayan aşama, yoğurma işi ne kadar iyi yapılırsa, o kadar çok yağ elde edilir. Meyvelerden çıkan yağlar ayrı bir kazana alınır. Başka bir kazanda sabun tepkimesi oluşturacak çözelti hazırlanır. Ardından yağın bulunduğu kazana yavaş yavaş bu çözelti eklenerek sabun oluşumu sağlanır. Karıştırma işleminin ortalama 15 saat sürmesi gerekir. Bu süreç tam sabun kıvamının oluşması için çok önemlidir. Ardından oluşan karışım sabun kalıplarına dökülerek, 3 gün soğumaya bırakılır. Tam olarak soğuyan sabunlar, kalıplarından çıkarılarak sizlerin kullanımına hazır hale getirilir.

Bıttım Sabunu Kullanımı

Bıttım sabunu nasıl kullanılır konusu, pek çok müşterimizin merak ettiği konulardandır. Bıttım sabunun cilt ya da saça uygulaması, diğer sabun ya da şampuan uygulamalarından farklı değildir. Öncelikle saç uygulamasından bahsedecek olursak; saçlarınıza sabun uygulaması yapmadan önce, sade suyla saçlarınızı arındırmalısınız. Ardından köpürttüğünüz sabunu masaj yapar gibi, saç diplerinize de yoğun bir şekilde birkaç dakika uygulamanız ve de bol suyla durulamanız yeterli olacaktır. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır derseniz de; uygulama şekliniz yine aynı olacaktır. Yüzünüzü öncelikle bol suyla arındırdıktan sonra, köpürttüğünüz sabunu yüzünüze masaj yapar gibi uygulamanız ve birkaç dakika bekletikden sonra yıkamanız yeterli olacaktır. Bıttım sabunu kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, sabunu düzenli olarak kullanmaktır. Tam ve kesin çözüm için düzenli olarak bıttım sabununu kullanmak çok önemlidir. Ayrıca bıttım sabunu kullanırken, başka herhangi bir ürün kullanmamanız gerekir. Çünkü bıttım sabunu ile birlikte kullanacağınız şampuan, saç kremi, vücut şampuanı vs gibi ürünlerdeki kimyasal maddeler, bıttım sabununun doğal etkisini yok eder ve bu da sizlerin kullandığınız amaç için verimli sonuç almanızı engeller.

Bıttım Sabunu Sağladığı Yararlar

Mucizevi etkileri olan ve son yıllarda en çok tercih edilen doğal ürünlerden bıttım sabununun sağladığı yararlar;

 • Düzenli kullanımı ile saç dökülmelerinin önüne geçme,
 • Kırılgan ve cılız saç yapısını güçlendirme,
 • Saçların yağ ve su oranını dengeleme,
 • Yumuşak, canlı ve parlak saç görünümü sağlama,
 • Erken beyazlayan saçlarda düzenli kullanımı sayesinde saç rengini geri kazandırma ve saçların beyazlamasını önleme,
 • Kepeklenme sorununu yok etme,
 • Saç derisinde bulunan mikrop ve bakterileri yok ederek sağlıklı saç yapısı oluşturma,
 • Saçların kolay şekil almasını sağlama,
 • Cildin nem dengesini koruma,
 • Parlak ve pürüzsüz bir cilt yapısı kazandırma,
 • Bıttım sabununun cilde faydaları içinde en önemlisi, tüm sivilce ve akne oluşumlarını yok etme,
 • Sedef, egzama, mantar gibi deri rahatsızlıkların giderilmesinde kesin sonuç verme,
 • Kaşıntı sonucu oluşan kızarıkları geçirme,
 • Lekeli ciltlerdeki lekelerin yok edilmesi sağlama,
 • Tüm vücudun nem dengesini sağlama,
 • Tüm vücudun bakteriyel oluşumlarından uzaklaşmasını sağlama, şeklindedir.

Sizler de saçlarınızda ya da cildinizde yukarıda bahsedilen durumlardan birini yaşıyor ya da saç ve cilt bakımınız için % 100 doğal bir ürün kullanmak istiyorsanız, hemen internet adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilir, online alışveriş imkanı ile organik bıttım sabun siparişinizi anında verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir