Sağlıklı %100 Doğal Bıttım Sabunu

Doğal yaşama ve doğal ürünlere dönme isteği son yıllarda oldukça fazlalaşmıştır. Bu durum artık tüm insanların maruz kaldığı kimyasal katkı maddeli ürünlerin ve besinlerin getirdiği bıkkınlığın sonucudur. Çünkü tüm bu kimyasal katkılı ürünler bünyelerimizin doğal çalışmasını zorlaştırmaktadır, bizler de kendimize bilmeden sürekli kimyasal ürünlerle zarar vermekteyiz. Bunu maalesef bilmeden yapmaktayız çünkü temizlik ve hijyen için kullandığımız ürünlerde de fazla miktarlarda kimyasal madde bulunmaktadır. Bu durum son yıllarda değişmektedir. İnsanlar artık daha bilinçli olmakta ve doğal ürünleri araştırıp bulmaktadırlar. Bu araştırmalar sonucu ortaya çıkan bıttım sabunu birçok insanın hayatına girmiş durumdadır. Tabi ki bıttım sabunu çok öncelerden beri kullanılmaktadır fakat popülerleşmesi ve tanınması doğaya yönelimin fazlalaşması sonucu olmuştur.

Bıttım sabununun bu kadar yaygınlaşmasının nedeni nedir diye merak ederseniz açıklayalım, bıttım sabununun cilt ve saçlar üzerinde çok güçlü olumlu etkileri vardır. Cilde ve saçlara sağlık, canlılık ve ışıltı veren bıttım sabunu, önemli deri hastalıkları üzerinde de etkisini göstermektedir. Bu sebeple birçok kişi tarafından önlem ve tedavi amacı ile de bıttım sabunu kullanılmaktadır. Bizlere bu kadar iyi gelen bir ürünün artık her yerde bulunabilmesi ve üstelik de çok ucuz olması oldukça faydalı bir durumdur.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır ve Ne Şekilde Kullanılır

Bıttım sabunu, Siirt ve Mardin yörelerinde yapılan bir sabundur. Özellikle Siirt yöresinde yetişen bıttım ağaçlarından elde edildiği için Siirt Bıttım sabunu olarak da bilinmektedir. Siirt bıttım sabunu nasıl yapılıyor merak ediyorsanız açıklayalım:

• Öncelikle bıttım ağaçlarından bıttım meyveleri toplanır.

• Toplanan bu bıttım meyveleri teker teker kabuklarından soyulur ve iyice yıkanır.

• Yıkanan bu bıttımlar birkaç gün kurutulur.

• Kurutulan bıttımlara biraz su eklenerek birkaç saat yoğurulmaya başlanır. Yoğurulan bıttımlar yağını ortaya çıkartır.

• Çıkan yağ bir kenara ayrılır, geri kalan kısım içine Koh çözeltisi eklenerek birkaç saat kaynatmaya bırakılır.

• Kaynayan bu bıttımlar ve Koh çözeltisi bıttımın yağını iyice ortaya çıkartır.

• Çıkan bu yağlar daha sonra kalıplara koyularak 3 gün süre ile açık havada bekletilerek katı hale getirilir.

• Daha sonra yumuşak halde olan bu sabun küçük kalıplar halinde kesilerek satışa hazır hale getirilir.

Bıttım sabunu faydaları ise oldukça fazladır. Egzama, sedef hastalığı, mantar gibi ciddi deri rahatsızlıklarında, saç dökülmesinde, kepek oluşumunda, pullanmada, saç derisindeki kaşıntı ve tahrişlerde oldukça etkilidir.

Mikrop öldürücü özelliği ile hiçbir şekilde bakteri oluşumuna izin vermez, bakteri varsa da bunları yok eder. Ayrıca saçları besler, canlılık katar. Cildinizdeki siyah noktalara ve tıkanmış gözenekleri açmada da oldukça işe yarar. Her türlü akne ve cilt lekesinde de etkilidir. Bıttım sabunu kullanımı ise şu şekildedir, ılık su ile öncelikle saçlarınızı ıslatmalısınız.

Daha sonra da bıttım sabununu elinizde köpürterek parmak uçlarınızla masaj yapa gibi saç diplerinize sürmelisiniz. Bundan sonra da saçınızı iyice durulamalısınız. Saçınıza bu işlem sırasında herhangi bir kimyasal içerikli ürün sürmemelisiniz. Saçınız ilk kez bıttım sabunu ile yıkandığında biraz sert bir hale gelebilir. Bu durum gayet normaldir, panik yapmamak gerekmektedir. Saçınız ilk kez tamamen doğal bir ürün ile buluştuğundan biraz sarsılmış olacaktır. Bu durum bir iki yıkama sonrası yerini yumuşak, canlı ve beslenmiş bir saça bırakacaktır.

Eğer saçlarınızda boya var ise bu sert hal biraz daha fazla olabilir ama dediğimiz gibi birkaç yıkama sonrasında her şey normale hatta daha iyi bir hale gelecektir.

Bıttım sabunu faydaları cildinizde de oldukça farklılıklar ortaya çıkartır. Sivilcelerinize ve sivilce lekelerine oldukça iyi gelen bıttım sabunu cildinizdeki yağlanmayı ve kiri tamamen arındıracaktır. Bıttım sabunu hayatınızın bir rutini haline geldiğinde tüm cilt ve saç problemlerinizi ortadan kaldıracaktır.

Hatta saçlarınızdaki beyazlaşmış teller de uzun süreli kullanımda eski rengine dönebilmektedir. Kullanan birçok insanın oldukça memnun kaldığı bıttım sabunu %100 doğal bir sabun olduğu için hiçbir yan etkisi yoktur. İçeriğinden üretimine kadar tamamen doğal olarak ortaya çıkan bıttım sabunu artık internetten ve kaliteli aktarlardan edinilebilmektedir. Ancak cildinizde yukarıda saydığımız rahatsızlıklar dışında farklı bir hastalık var ise öncelikle doktor ile konuşmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir